On je na najvećem svetskom sajmu elektronike za široku potrošnju
CES (Consumer Electronics Show) predočio da će Microsoft lansirati verziju Windowsa kompatibilnu sa čipovima britanske kompanije ARM Holdings, takmacem Intela i vodećim proizvođačem čipova za "pametne" telefone i tablet kompjutere. Američki softverski gigant na taj način nastoji da se pozicionira na sve značajnijem tržištu tablet uređaja koje je u punoj ekspanziji, prenela je agencija Rojters.
Tablet uređaji zasnovani na sadašnjem operativnom sistemu Microsoft Windows 7 nisu baš naišli na uspeh kod korisnika. Balmer se konkretno o tablet uređajima nije izjasnio, a umesto toga je u prezentaciji pred zvanični početak CES-a govorio o većini drugih proizvoda Microsofta kao što su, na primer, uređaji za igračku konzolu Xbox ili o telefonima Windows Phone 7.
Microsoft je prikazao demo verziju neigračkih aspekta Kinecta, poput mogućnosti da navigujete Xbox uz pomoć gestova i govornih komandi. Korisnici mogu samo uz pomoć glasa da pronađu, igraju i zaustave muziku i video fajlove.
Predstavljena je i nova opcija Xboxa 360 nazvana Avatar Kinect, koja koristi Kinect senzor da prepozna gestove igrača i izraze lica, prevodeći ih potom u realnom vremenu na onlajn lik.
Takođe postoji i čet program u kome igrači mogu međusobno da komuniciraju kao 3D animirani avatari. "Svako ko koristi Kinect zna da on prati vaš glas i telo, ali šta je sa licem? On može da 'uhvati' i vaš osmeh ili pokret obrva", kaže Balmer. U prvih 60 dana od lansiranja prodato je preko 8 miliona Kinect senzora u svetu; Balmer kaže da je 2010. bila najuspešnija godina za Xbox. "On će postati nezaobilazni deo vaše dnevne sobe, jer vam omogućava gledanje televizije, praćenje sportskih događaja i vođenje društvenog života, sve to isproučeno na najvećem ekranu u vašoj kući".
Microsoft bi tokom 2012. godine mogao da izađe na tržište sa novim operativnim sistemom koji će se, najverovatnije, zvati Windows 8 i čija će jedna od verzija biti kompatibilna sa čipovima ARM-a na kojima je zasnovana većina tablet uređaja.
Balmer je u tipičnom temperamentnom istupu nastojao da zvanice i investitore ubedi da će njegova firma uspeti da održi dominaciju i u narednom periodu kada će svet računarskih tehnologija prestati da se vrti oko personalnih kompjutera, gde Microsoft praktično ima monopol. "Kada u budućnosti budete koristili bilo koji uređaj, biće tamo i Windows. On će biti svugde, na svakom tipu uređaja, bez kompromisa", izjavio je Balmer.
Investitori i analitičari, međutim, sumnjaju da će Microsoft uspeti da očuva čelnu poziciju svog operativnog sistema na sve značajnijem tržištu tablet uređaja i "pametnih" telefona. Prema mišljenju analitičara za Microsoft bi ovo jednogodišnje kašnjenje u stupanju na tržište operativnih sistema tablet uređaja, s gledišta dostizanja iPada i sistema Android, moglo biti sudbinsko.
Istraživačka kompanija "Gartner" prognozira da će tržište tablet računara do 2013. godine porasti više od sedam puta - na 150 miliona komada godišnje. Prodaja personalnih (PC) računara bi, međutim, prema tim prognozama, trebalo da raste mnogo sporije - oko 15 procenata godišnje - i da u 2014. dostigne 610 miliona.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare