B92 Sport Istorija
prethodna strana 1 od 2 sledeca idi na stranu

4. jun 2018. | 10:00

Francuska 1938, poslednja bitka pred rat - Italiji

Treće svetsko prvenstvo odigrano je u Francuskoj. Drugi svetski rat se bližio, a neke selekcije već su bile poražene. Austrija se kvalifikovala za nastup u završnici, ali su jedini Austrijanci koji su igrali u Francuskoj bili oni koji su nosily dres Nemačke. Špance je ‘eliminisao’ građanski rat, a do Evrope nisu došle reprezentacije Argentine i Urugvaja.

Foto: Getty Images/ Žil Rime uručuje pehar Đuzepeu Meaci
Foto: Getty Images/ Žil Rime uručuje pehar Đuzepeu Meaci

Treće svetsko prvenstvo odigrano je u Francuskoj. Drugi svetski rat se bližio, a neke selekcije već su bile poražene.

Austrija se kvalifikovala za nastup u završnici, ali su jedini Austrijanci koji su igrali u Francuskoj bili oni koji su nosili dres Nemačke. Špance je ‘eliminisao’ građanski rat, a do Evrope nisu došle reprezentacije Argentine i Urugvaja.

Svetsko prvenstvo bilo je dobro organizovano, stadioni su, uglavnom, bili novi i moderni, a ideja celog šampionata bila je da pokaže da je takmičenje i druženje moguće iako je bilo jasno da je planeta na putu da zarati. Južnoamerikanci su se potrudili da još jednom ‘vrate dug’ Evropljanima za 1930. godinu, učestvovali su samo Brazilci, a pojavile su se i selekcije Kube i Indonezije. Kubanci su čak uspeli da dođu do polufinala.

Reprezentacija Jugoslavije nije se kvalifikovala. Poljaci su u Varšavi pobedili sa 4:0, u Beogradu je bilo 1:0 za Jugoslovene, ali se selekcija Poljske plasirala u završnicu i odigrala jedan od najzanimljivijih mečeva u istoriji svetskih prvenstava.

Poljaci su u Strazburu igrali sa selekcijom Brazila, gubili sa 1:0, 3:1 i 4:3 ali su uspeli da u poslednjem minutu izjednače. U dodatnih 30 minuta Brazil je došao do pobede, 6:5, uz tri gola Leonidasa, a jedina uteha Poljacima dugo je bio jedini čovek koji je postigao četiri gola na jednoj utakmici – Vilimovski.

Domaćini su verovali da bi mogli da nastave tradiciju i iskoriste svoje terene da bi osvojili titulu, ali je prepreka u četvrtfinalu bila Italija. Branioci titule su u osmini finala tek posle produžetka savladali Norvežane, ali su u Parizu bili sigurniji protiv Francuza, 3:1, uz dva gola Silvija Piole.

Photo by Keystone/Getty Images
Photo by Keystone/Getty Images

Pravi rat viđen je u četvrtfinalnim duelima bilo je 1:1 i 2:1, a bilans prve utakmice bio je – trojica isključenih, dvojica igrača prebačenih u bolnicu!

U polufinalnim utakmicama igrali su Italija i Brazil, odnosno Mađarska i Švedska. U Marseju su bolji bili Italijani, a značajno im je pomogao selektor Brazila Pimenta odlukom da najveću zvezdu tog vremena, Leonidasa “sačuva za finale”.

U Parizu su Mađari nagovestili da stvaraju veliki tim koji će samo zbog II svetskog rata ostati nedovoljno poznat, priznat i trofejan. Šveđani su ‘prečicom’ stigli do završnice. U kvalifikacijama su izgubili od Nemaca a pobedili početnike iz Finske i Estonije, u osmini finala nisu imali protivnika jer je Austrija nestala posle anšlusa. U četvrtifnalu su pobedili reprezentaciju Kube sa 8:0, a prvi ozbiljan rival bili su im Mađari. I bilo je 5:1 za preteču ‘lake konjice’.

Kada su u finalnoj utakmici igranoj pred 60.000 na ‘Parku prinčeva’ u Parizu Italijani pobedili Mađare sa 4:2 i postali prva reprezentacija koja je osvojila dve titule prvaka sveta ostala je nada da će sledeća bitka za titulu prvka sveta uslediti za četiri godine.

Nije bilo tako, usledile su drugačije i krvavije bitke, a Vitorijo Poco i Olivieri, Foni, Rava, Serantoni, Andreolo, Lokateli, Biavati, Meaca, Piola, Ferari i Kolauzi bili su poslednji prvaci do 1950. godine.

Francuska 1938, rezultati, strelci, sastavi...


Foto: Getty Images

Dramatično finale Svetskog prvenstva odlučio je Englez Harst.

Postojeći komentari (2) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Domaćin je osvojio prvenstvo sveta, ali je izgubio utakmicu sa svojim drugim ja.

Postojeći komentari (2) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

I pored pojedinačnih pretnji bojkotom zbog režima u Argentini tih godina svi su učestvovali u kvalifikacijama.

Postojeći komentari (1) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Domaćin šampionata 1986. trebalo je da bude Kolumbija, 8 godina posle Argentine kojoj je dozvoljeno da dočeka najbolje fudbalere sveta i pored spornog režima.

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Svetsko prvenstvo odigrano je 1994. godine u Sjedinjenim Državama.

Postojeći komentari (18) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Najmanje golova po utakmici, mnogo isključenja, najslabije finale do tada, oba polufinala odlučena jedanaestercima i prvi veliki tim koji je došao iz Afrike.

Postojeći komentari (7) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Te 1998. godine prvi put su se na prvenstvu pojavile 32 reprezentacije.

Postojeći komentari (2) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Na sastanku Svetske fudbalske federacije (FIFA) 26. maja 1928. odlučeno je da se organizuje novo takmičenje koje bi bilo otvoreno za sve članice federacije.

Postojeći komentari (2) | Pošaljite komentar

Foto: Getty Images

Zbog toga što je kandidatura za domaćina prvog Svetskog prvenstva bila neuspešna Italijani nisu otišli u Urugvaj.

Postojeći komentari (1) | Pošaljite komentar


četvrtak 8. jun 2023.

VESTI

Grupa D
1.  Nemačka 5:1 6
2.  Gana 2:2 4
3.  Australija 3:6 4
4.  Srbija 2:3 3

INTERVJU

Šakira: "Navijaću za Špance" Šakira Isabel Mebarak Ripol, kolumbijska pevačica i tvorac zvanične pesme Svetskog prvenstva u Južnoj Africi 2010. ... Dalje

MLADI ASOVI

Kvadvo Asamoa, "crna zvezda" koja tek treba da zasija Kojo Kvadvo Asamoa je mlada fudbalska nada Gane. Rođen 9. septembra 1988. jedan je od najmlađih igrača koji su ... Dalje

Blog B92

I, na koga je sada red? Nekako je neumesno, neprihvatljivo i skoro-pa-opasno pričati o tome ko za koga navija dok reprezentacija zemlje u ... Dalje


Život - nauka

Jednačina Mundijala Evo jedne situacije. Izvodi se slobodan udarac u blizini linije šesnaesterca, strelac silovito zahvata loptu ... Dalje