Bezbednost novinara: Sistematsko (ne)rešavanje problema

Na današnji dan pre 22 godine u svom stanu nasilnom smrću stradala je novinarka Radislava Dada Vujasinović. Podsećanjem na njenu smrt svake godine počinje serija tekstova, koja se nastavlja podsećanjem na ubistvo Slavka Ćuruvije, a nakon toga i na ubistvo Milana Pantića. U međuvremenu, u Srbiji ne postoji efikasan način zaštite novinara.

Info

Izvor: Insajder

Petak, 08.04.2016.

18:30

Bezbednost novinara: Sistematsko (ne)rešavanje problema
Foto: Thinkstock

O tome svedoči i činjenica da novinari i danas žive pod policijskom zaštitom, a da se istovremeno ne otklanja opasnost zbog koje su dobili tu žaštitu. Osim ubistava novinara, postoje i slučajevi ozbiljnih napada koji nisu dobili svoj epilog. Novinarska udruženja evidentiraju napade, ali problem je što oni često nisu ni prijavljeni policiji. U takvoj situaciji potpuno je jasno da sistem ne funkcioniše.

Akcioni plan - rešenje na papiru

Približavanjem Evropskoj uniji i otvaranjem poglavlja o pravosuđu i osnovnim pravima, pitanje slobode medija i efikasnog procesiuranja onih koji prete i napadaju novinare moraće da se reši. Na papiru Srbija deluje spremna da to i uradi. Spremost na rešenje problema navodi se u Akcionom planu za poglavlje 23 koje bi trebalo da bude otvoreno u junu.

U preporukama Evropske komisije navodi se da je neophodno unaprediti sistem preventivnih mera s ciljem zaštite novinara, kao i da će uvesti prioriteno postupanje u istragama pretnji i nasilja nad novinarima, kako bi sankcionisanje počinilaca bilo efikasnije.

Zanimljivi su rokovi dati za pojedine akcije koje država mora da sprovede. Tako je do kraja 2105. godine trebalo je da bude potpisan sporazum između Ministarstva policije i tužilaštva kojim bi bilo propisano prioriteno delovanje u istragama pretnji i nasilja nad novinarima. To se nije dogodilo, a malo je verovatno i da će se uskoro dogoditi, s obzirom na to da Srbiju krajem meseca očekuju izbori.

Navedeno je i da će svake godine biti odvojena 21 hiljada evra iz budžeta za analizu rizika ugroženosti novinara u saradnji sa novinarskim udruženjima, i kvartalano izveštavanje o prećenju stanja u medijima, kako bi se utvrdili rizici ugroženosti novinara. Ovaj deo plana trebalo je da počne da se sprovodi od jula prošle godine.

Memorandum bez potpisa

Krajem 2015. godine na inicijativu tužilaštva održan je sastanak kome su prisutvovali predsednici novinarskih udruženja, tužilaštva i policije, kao i predstavnika Komisije za ubistvo novinara. Posle sastanka napisan je memorandum koji je trebalo da potpišu sve tri strane. Insajder.net imao je uvid u predlog ovog dokumenta kojim bi se između ostalog pokazala volja za formiranje posebne radne grupe za praćenje slučajeva napada na novinare i efikasnost procesuiranja.

Ideja je bila da se formira telo kome bi novinari mogli da se obrate ukoliko dobiju pretnje ili dožive napad samo zato što rade svoj posao. Iako su svi prvobitno pokazali spremnost, memorandum ni danas nije potpisan. Nezavisno udruženje novinara Srbije tražilo je da prvo tužilaštvo uradi analizu slučajeva koji se nalaze u bazi podataka NUNS-a, a memorandum nisu hteli da potpišu ni Nezavisno društvo novinara Vojvodine, ni Asocijacijacija on-line medija.

Kako saznaje Insajder.net, tužilaštvo radi analizu slučajeva napada na novinare pobrojanih u bazi NUNS-a i ona bi trebalo uskoro da bude završena. Pitanje je koliko je tih slučajeva prijavljeno, šta se dogodilo sa onima koji su prijavljeni i kakvi su ishodi eventualnih sudskih procesa.

Policija i tužilaštvo nemaju plan prioritenog reagovanja na slučajeve napada na novinare. S druge strane, novinarska udruženja bi morala da učine sve da zaštite kolege od napada i insistiraju na efikasnijem sistemu. Činjenica je da memorandum nije obavezujući dokument, ali on pokazuje spremnost svih strana da se ubrza reagovanje. Ipak, taj dokument ostao je samo slovo na papiru i gotovo četiri meseca kasnije nije ni potpisan.

Srbija se obavezala da će efikasnije štititi novinare

„Evropsku uniju će sudeći prema dosadašnjim dokumentima u procesu pridruživanja interesovati efikasnije procesuiranje napada na novinare“, kaže za Insajder.net Maja Stojanović, izvršna direktorka Građanskih inicijativa.

Iniciranje memoranduma koji je trebalo da potpišu pre svega tužilaštvo i policija, a koji je ponuđen i novinarskim udruženjima, usledilo je baš zbog obaveza koje je Srbija preuzela u priključivanju uniji. Problem je, međutim, što se sa svim aktivnostima kasni.

„Mi kasnimo sa svim obavezama koje smo preuzeli u vezi sa zaštitom novinara, a koje se navode u akcionom planu. Trebalo je da preporuke budu izvršene do kraja prošle godine, ali mi smo sada već u drugom kvartalu 2016. i ništa nije urađeno“, kaže Stojanović.

Prema njenoj oceni, jedina nada da će se efikasan mehanizam zaštite novinara uspostaviti je to što je Srbija preuzela obaveze prema Evropskoj uniji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

22 h

Podeli: