Petak, 16.09.2016.

10:14

"Dodik nije više partner za dijalog, iako ide u Moskvu"

Poseta Dodika Moskvi tri dana pre referenduma o Danu Republike Srpske neće promeniti činjenicu da on nije više partner za dijalog.

Izvor: Tanjug

Tanjug

To je rekao bivši visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič, koji ističe ulogu Beograda i Zagreba, koju će konstruktivno "odigrati" srpski premijer Aleksandar Vučić i Andrej Plenković, koji će, gotovo je izvesno, biti novi premijer Hrvatske.

On smatra da će dve pretpostavke biti presudne, ne samo za očuvanje jedinstvene BiH, nego i za stabilnosti zapadnog Balkana.

Te dve pretpostavke, kaže on, jesu regionalna odgovornost Srbije i Hrvatske prema Dejtonskom sporazumu, te ubrzanje integracija ka EU, kao integrativnog i političkog motora za celu regiju.

Navodeći referendum u RS kao primer, Petrič kaže:

"Srbija je pod vođstvom premijera Aleksandra Vučića preuzela odgovornost za stabilnost u regionu. Vučić je prošle godine zaustavio jedan referendum, a ovaj drugi elegantno je rešio. Svestan je da Srbija gubi svaku šansu za pristup EU ako dođe do problema u BiH. Za mene čak nije toliko ni bitno hoće li 25. septembra biti održan referendum, jer za Beograd on je izgubio svaki legitimitet", naveo je Petrič u intervjuu sarajevskom "Dnevnom avazu".

Petrič referendum u RS vidi kao "jedan opak način spašavanja vlastite kože".

"Dodik zna da za Evropu više nije partner za dijalog, a Rusija ima svoje probleme. Mislim da Dodikova poseta Kremlju zakazana za 22. septembar ništa na tome neće promeniti! RS pod vođstvom Dodika skoro da je bankrotirala, internacionalno je izolovana i dovedena je u opasnost da postane neka Južna Osetija u srcu Evrope", smatra Petrič.

Drugi važan faktor za stabilnost regiona za njega je pobeda lidera HDZ-a Andreja Plenkovića na izborima u Hrvatskoj.

"Ovo je pobeda umerenih snaga, koje svojim susedima žele pomoći da ubrzano idu ka EU. Videli smo da je retorika vređanja Zorana Milanovića dobila odstupnicu, dok je Plenković sa svojom evropskom strategijom pomirenja dobio dosta podrške. To bi moglo dovesti do relaksacije odnosa u regionu", kazao je Petrič.

Srbija, ističe, kao kandidat za članstvo u EU, te Hrvatska kao članica Unije sve više postaju svesne svoje odgovornosti prema BiH, "a to bi moglo neodgovorne ekstremiste poput Dodika dovesti u ofsajd".

"Uzimajući sve ovo u obzir, očekujem od Brisela da BiH ponudi mnogo više od pukih programa", naveo je.

Ističe takođe da Savet za implementaciju mira u BiH (PIC) već duže vreme nije jedinstven organ kao što je to bilo kada je on bio visoki predstavnik.

"Mene je tada čak i Rusija podržavala, pa sam mogao pokrenuti važne reforme u državi. Čak je i Dodik tada bio kooperativan. Ali nakon procesuiranja Ive Sanadera u Hrvatskoj mnogo koruptivnih političara u bivšoj Jugoslaviji postavilo se protiv reformi, kako bi dobijali što više na uticaju. To nije tako samo u RS. Mislim da je OHR trebalo još davno zatvoriti", rekao je ovaj austrijski političar.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

27 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: