Seča u Lasti, nema više 100.000 RSD uz platu

Novi kolektivni ugovor u saobraćajnom preduzeću Lasta desetkovao privilegije sindikalaca pa su im oduzete apanaže od 100.000 dinara mesečno i kartice za gorivo.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 26.05.2016.

14:37

Seča u Lasti, nema više 100.000 RSD uz platu
Foto: Thinkstock

Radnicima "Laste" novi kolektivni ugovor, koji je potpisan pre nekoliko dana, ne donosi mnogo novina, ali iz korena menja odnos poslovodstva prema sindikalnim vođama, pišu Večernje novosti.

Zastupnicima prava radnika, koji su na svoje plate, za rad u sindikatu dobijali mesečnu apanažu i po 100.000 dinara, ovo pravo je uskraćeno. Sindikalci će imati manju moć i prilikom kadriranja. Njihov potpis više neće biti neophodan prilikom premeštanja zaposlenih.

Novi kolektivni ugovor je priprema za privatizaciju "Laste" i susret sa realnošću firme sa 3.000 zaposlenih.

“Sindikalne vođe su, uz svoju redovnu platu mesečno dobijale po 100.000 dinara, a predsednicima osam podružnica je aneks bivšeg kolektivnog ugovora garantovao dodatni prihod u visini plate direktora sektora, što je bilo oko 90.000 dinara”, objašnjava Bojan Bojanić, generalni direktor SP "Lasta”.

“Ako je predsednik podružnice bio vozač ili dispečer, on je na zaradu od 30.000 ili 40.000 dinara, dobijao dodatnih 90.000. To je bilo tragično i nedopustivo”, dodaje on. Sindikalni lideri više ne mogu da računaju ni na kartice za gorivo, koje su, kako kaže direktor, obilato koristili. Ograničeno im je i korišćenje službenih automobila, pa mogu da se voze samo u toku radnog vremena i to uz dozvolu rukovodioca voznog parka.

“U Ministarstvu privrede su insistirali da vođe sindikata imaju ista prava kao i radnici i da im se ukinu privilegije”, kaže Bojanić.

“Predsednici podružnica sada imaju mesečnu naknadu od 19.000 dinara na osnovnu platu. Sindikalnim liderima je bilo povereno da kadriraju po preduzeću. Niko nije mogao da bude premešten ni na bolju, ni na lošiju poziciju, bez njihove saglasnosti. A pošto postoje dva sindikata bilo je međusobnih podmetanja. Dešavalo se da odbiju da potpišu saglasnost radnicima koji nisu njihovi članovi ili da ih uslovljavaju da potpišu pristupnice. A broj pristalica im je važan, jer na osnovu toga dobijaju sredstva”, objašnjava on.

Sindikalne vođe priznaju da su pregovori oko novog kolektivnog ugovora bili teški, ali se ne žale na umanjene prihode.

“Za aneks ugovora koji omogućava tolike bonuse nisam ni znao, a potpisao ga je moj prethodnik”, tvrdi Dejan Spasojević, predsednik Nezavisnog sindikata radnika "Laste".

“Zadovoljni smo što su prava radnika zaštićena. Imalo je smisla što su sindikati mogli da zaustave premeštanje zaposlenih. Bilo je slučajeva da su šefovi nekog sektora pokušavali da oteraju 30 radnika u drugi pogon, a na njihovo mesto da dovedu nove. Dobro je što ćemo i sad moći da obrazložimo da li je neko zaslužio premeštaj ili ne”, dodaje on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: