Status zvaničnih ponuđača na tenderu ima šest kompanija – Telekom Austrija, Dojče telekom, Turksel, Amerika movil, Veder investments i Frans telekom.
U Ministarstvu finansija Srbije, koje rukovodi tenderskom procedurom, kažu da je uobičajeno da potencijalni kupci ponude šalju pred sam kraj tenderskog roka, tako da će se broj potencijalnih kupaca Telekoma znati u ponedeljak.
Svega tri dana do isteka roka za dostavljanje obavezujućih ponuda za prodaju 51 odsto kapitala Telekoma Srbija, za koji je vlada odredila minimalnu cenu od 1,4 milijarde evra, još nije moguće naslutiti kakav će biti krajni ishod tog medjunarodnog tendera, koji ističe u ponedeljak, 21. marta, u ponoć.
U Ministarstvu finansija Srbije su rekli i da su potencijalni kupci obavešteni o tome da će
grčki OTE prodati svih 20 odsto akcija koje poseduje u Telekomu, dok će Vlada Srbije prodati 31 odsto akcija, a minimalna cena za većinski paket je 1,4 milijarde evra. Vlada Srbije trenutno ima 80 odsto akcija u Telekomu Srbije, a grčki OTE, u kojem Dojče telekom poseduje 30 odsto akcija, ima 20 odsto akcija srpske kompanije.
Planirano je da iz udela Vlade Srbije 15 odsto akcija Telekoma Srbije besplatno dobiju građani Srbije, a oko 6,5 odsto bi trebalo da dobiju i bivši i sadašnji zaposleni, tako da će nakon prodaje 31 odsto akcija na tenderu državi ostati 27,5 odsto akcija.
Kompanija Telekom Srbije imala je profit od 13,3 milijarde dinara u 2009. godini i prema tome bila kompanija sa najvećom neto dobiti na sprskom tržištu. Prema kompanijskim podacima, Telekom je u prošloj godini imao 3,2 miliona korisnika fiksne telefonije, kao monopolista u tom segmentu poslovanja u Srbiji, dok je na tržištu mobilne telefonije zauzimao 60 odsto sa 5,9 miliona korisnika. Poseduje i telekomunikacione kompanije Mtel u Crnoj Gori i Telekom Srpske u Bosni i Hercegovini.
Telekom Srbije grupa, koja obuhvata kompanije u Srbiji, BiH i Crnoj Gori, imala je
ukupno 7,7 miliona korisnika mobilne telefonije i 3,4 miliona korisnika fiksne telefonije, kao i 485.000 korisnika interneta u 2009. godini. Na kraju 2009. godine Telekom Srbije grupa imala je 14.179 zaposlenih, od kojih 9.655 u Srbiji.
Austrijanci još vagaju učešće na tenderu
Istovremeno, bečki dnevnik Standard piše da učešće Telekoma Austrija na tenderu još nije konačno, jer austrijska kompanija i dalje pregovara o uslovima pod kojima bi učestvovala.
Do petka posle podne eksperti za Balkan u Telekomu Austrija nisu još bili sigurni da li će ova kompanija dati ponudi na aukciji 21. marta.
Ukoliko Telekom Austrija bude podneo ponudu, ističe Standard, pozivajući se na krugove iz ove kompanije, ona će biti vezana za najmanje jedan uslov.
Taj uslov je da Telekom Austrija može da "unese" svog operatera mobilne telefonije Vip mobil u operatere Telekoma Srbije u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Telekom Austria takođe zahteva regulatorne okvirne uslove koji bi umanjili rizik investicija.
Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji pokrenula je, na zahtev Telekoma Austrije, ispitivanje da li bi ta kompanija, vlasnik mobilnog opreratera Vip mobajla, ispunjavala uslove o dozvoljenoj koncentraciji na tržištu nakon preuzimanja Telekoma.
Telekom poseduje kompaniju Telekom Srpske u BiH i Mtel u Crnoj Gori, tako da će kupac morati da dobije dozvole i od nadležnih antimonopolskih institucija i u tim državama.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 19
Pogledaj komentare