Tendersku dokumentaciju za kupovinu 51 odsto Telekoma Srbija do sada su otkupili samo Dojče telekom i Austrija telekom, a mogao bi uskoro i Oraskom telekom.
Izvor: Press
Međutim, još se ne zna da li će Vlada Srbije odlučiti da proda samo 31 odsto akcija u svom najprofitabilnijem preduzeću, što zavisi od toga šta će grčka kompanija OTE učiniti sa svojih 20 odsto vlasništva u Telekomu Srbija.
Kompanijama koje su zainteresovane za kupovinu Telekoma ostalo je još 19 dana za otkup tenderske dokumentacije i dostavljanje ponuda. Dokumentaciju vrednu 10.000 evra do sada su kupili nemački Dojče telekom i Austrija telekom, koji u Srbiji drži VIP mobajl. "Za srpski Telekom zanima se i egipatski Oraskom, ali ova kompanija još nije otkupila dokumentaciju", kaže izvor Presa.
Iako je država na tenderu ponudila 51 odsto Telekoma, i dalje se ne zna da li će to biti krajnji udeo koji ćemo prodati i koliku minimalnu cenu očekuje Vlada Srbije.
"Vlada nije na ovom tenderu dala minimalnu cenu, a ona bi mogla da bude određena nakon što bude zaključen tender. Nakon toga bi se sa ponuđačima moglo krenuti u direktne pregovore. Međutim, postoji mogućnost da Vlada u međuvremenu odluči da ne ide sa minimalnom cenom, što bi onda promenilo proceduru", kažu u pres-službi Ministarstva finansija.
Šef službe za informisanje Agencije za privatizaciju Dušan Belanović objasnio je da bi Vlada ovim tenderom mogla dobiti samo inicijalne ponude za Telekom Srbija.
"Zna se da je procenjena vrednost Telekoma 2,4 milijarde evra. Ako se pojavi nekoliko firmi na ovom tenderu koje bi ponudile više od polovine tog novca, onda Vlada Srbije može da krene u direktne razgovore sa onima koji ponude najviše i poveća te ponude. Druga varijanta je da se napravi novi tender, gde bi početna cena za Telekom Srbija bila jedna od onih koje će stići na ovom tenderu. Na primer, ako neka kompanija ponudi dve milijarde za Telekom Srbija, Vlada može da to stavi kao početnu cenu i da se onda ostale kompanije koje su kupile dokumentaciju pojave sa većim cenama", objasnio je Belanović.
Premijer Mirko Cvetković nedavno je rekao da bi država mogla da proda samo 31 odsto Telekoma Srbija ukoliko grčki OTE odluči da nekome proda svojih 20 odsto u ovoj kompaniji. S obzirom na to da je OTE u većinskom vlasništvu Dojče telekoma, ekonomista Milan Kovačević kaže da je Cvetkovićeva izjava vrlo „neobična".
"Zanimljiva je ta izjava! Naročito zato što je raspisan tender za prodaju 51 odsto Telekoma Srbija. Da li to može značiti da će Grci prodati svojih 20 odsto Dojče telekomu, a da ćemo onda mi Nemcima prodati 31 odsto i tako ih učiniti većinskim vlasnicima?", pita se Kovačević.
Zanimljivo je da država želi da zadrži „zlatnu akciju" u Telekomu Srbija da bi mogla da kontroliše najvažnije odluke u vezi sa kompanijom. Pitanje je samo ko bi kupio kompaniju u kojoj 20 odsto imaju Grci, a 29 odsto država, građani i zaposleni?
Ekonomista Ivan Nikolić kaže da bi to odgovaralo Dojče telekomu. "Ako Dojče telekom postane gazda 71 odsto Telekoma Srbija, onda se država više ništa ne bi pitala u kompaniji. S druge strane, osnovni cilj Vlade je da se dobije što više novca. Kako bi se što mirnije ušlo u predstojeću predizbornu kampanju", zaključuje Nikolić.
Za novog direktora grčkog OTE nedavno je postavljen Majkl Camaš, pa se spekuliše da bi Grci mogli da odustanu od prodaje svog dela Telekoma Srbija. Ekonomista Ivan Nikolić kaže da Grci imaju druge razloge zbog kojih bi odustali od prodaje 20 odsto srpskog Telekoma.
"Pošto je Dojče zainteresovan za kupovinu našeg Telekoma, onda je nelogično da prvo prodaju svoj deo, a onda da kupe naših 51 odsto. Međutim, ako se bude prodavalo samo 31 odsto Telekoma Srbija onda ne vidim ko bi bio zainteresovan za to osim Nemaca jer oni preko OTE već imaju 20 odsto udela. Ali, to bi značilo i mnogo nižu cenu naše kompanije", objašnjava Nikolić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Žičara sa oko 80 ljudi zaustavila se na planini Zahar Berkut u selu Volosjanka u Ukrajini i u toku je akcija spasavanja, saopštila je Državna služba za vanredne situacije Ukrajine.
Rat u Ukrajini – 1.403. dan. Komandanti trupa Centar i Istok obavestili su predsednika Vladimira Putina da su gradovi Dimitrov u DNR i Guljajpolje u Zaporoškoj oblasti pod kontrolom ruske vojske. Ukrajinci su ubrzo demantovali tu vest.
Sedam godina nakon kupovine, kojoj su prethodile najmanje dve godine pregovora sa Sjedinjenim Državama, Poljska je objavila da je njen sistem protivvazdušne i raketne odbrane, zasnovan na američkom sistemu Patriot, dostigao punu operativnu spremnost.
Rat u Ukrajini – 1.403. dan. Komandanti trupa Centar i Istok obavestili su predsednika Vladimira Putina da su gradovi Dimitrov u DNR i Guljajpolje u Zaporoškoj oblasti pod kontrolom ruske vojske. Ukrajinci su ubrzo demantovali tu vest.
U Esenjurtu, Istanbulu, radnički kombi sleteo je danas oko 17.10 sati sa puta i upao u jarak prilikom čega su četiri osobe izgubile život, dok je sedmoro povređeno.
Iako je knjiga Staze soli privukla veliku pažnju čitalaca širom sveta, nakon što je urađen i film, pojavili su se navodi da je navodno istinita priča u stvari izmišljena, piše BBC.
Megan Markl i princ Hari izgubili su jedanaestu po redu osobu zaduženu za njihove komunikacije u poslednjih pet godina – njihova portparolka dala je otkaz.
Ptica galapagoska barska koka (laterallus spilonota) koja se smatrala izumrlom, ponovo je posle 200 godina viđena na Floreani, nenastanjenom ostrvu na arhipelagu Galapagos gde joj je bilo glavno stanište, izjavila je veterinarka Paula Kastanjo.
Zima je tradicionalno vreme za namirnice poput kiselog kupusa i turšije, ali mnogi se godinama pitaju kakav uticaj ova vrsta hrane ima na naš ogranizam.
Popularnost suplemenata nezaustavljivo raste – prema podacima BBC-ja, više od 74 odsto Amerikanaca i čak dve trećine Britanaca poseže za tabletama u nadi da će poboljšati svoje zdravlje.
Klinička aktivnost gripa je u Srbiji trenutno iznad epidemijskog praga i očekuje se da još raste broj zaraženih, te možemo očekivati i da bude proglašena epidemija.
Na pitanje u šta veruje najčešće bi odgovarao - u viski. Ili, ako bi pitanje shvatio ozbiljnije: "Verujem jedino u konflikt. Inače ne verujem ni u šta".
Dobitnica Zlatnog globusa, glumica Kejt Hadson nedavno je otkrila da je odbila ulogu Meri Džejn Votson u filmu "Spajdermen" (2002) reditelja Sema Rejmija.
Stiglo je doba godine u kom sa prazničnom atmosferom dolazi i neizbežna lista filmova koje rado iznova gledamo tokom praznika. Jedan od njih je i "Kako je Grinč ukrao Božić" iz 2000. godine, sa Džimom Kerijem u glavnoj ulozi.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
U.S. President Donald Trump is planning several major announcements regarding Gaza in early January, but the next steps will depend on his Monday meeting at Mar-a-Lago with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, reports the American portal Axios.
US newspaper The Wall Street Journal published a series of reports suggesting that Trump, through his special envoy, found a “backdoor” route to Putin via a close aide of Russian president, who had been “chatting” with the Americans about a weight-loss drug.
Partizan basketball players are set to play a new EuroLeague match, with Maccabi Tel Aviv visiting Belgrade Arena for the 18th round of the EuroLeague.
Amazonov Zoox je opozvao 332 robotaksija jer su mogli da "pređu žutu razdelnu liniju i uđu u suprotnu traku ili da se zaustave ispred vozila koja nailaze iz suprotnog smera".
U francuskom selu Pon de Bare, koje broji tek oko sedamsto stanovnika i smešteno je na jugoistoku zemlje, tridesetak meštana pokrenulo je akciju deljenja jednog automobila.
Istaknuta članica italijanske poslovne dinastije Anjeli, Marija Sole Anjeli, preminula je u svom domu u mestu Tore in Pjetra nadomak Rima, u 101. godini života.
Vozači obično misle da redovna zamena ulja "resetuje" motor do sledećeg servisa, i da nema potrebe za razmišljanjem. Međutim, stvari nisu uvek tako jednostavne.
Komentari 26
Pogledaj komentare