Regionalna prezentacija novog Renaulta Megane bila je prilika da se novinari iz zemalja u okruženju upoznaju sa četvrtom generacijom jednog od najprodavanijih modela ovog francuskog proizvođača.
Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin
Dugo očekivana, četvrta generacija popularnog Renaulta stigla je i kod nas. Regionalna prezentacija je održana na potezu između Zagreba i Istre, tačnije Rovinja. Automobile smo mogli da isprobamo na autoputu, kao i lokalnim putevima sa dosta krivina. Domaćini su pripremili zaista veliki broj test vozila, s obzirom da su bili prisutni novinari iz svih zemalja Adrija regiona, odnosno bivše Jugoslavije.
Iako je Renault za novu generaciju pripremio četiri benzinca i četiri dizelaša, na raspolaganju su nam uglavnom bili automobili sa jačom verzijom starog dobrog 1.5 dCi motora sa 110 "konja". To su sve vozila ovlašćenih prodavaca namenjena test vožnjama potencijalnih kupaca, pa nam je odmah bilo jasno od koje verzije očekuju najbolju prodaju.
Dok su mišljenja oko izgleda automobila na fotografijima uglavnom vrlo pozitivna, prvi susret "oči u oči" je nešto sasvim drugo. Veliki broj poređanih automobila na jednom mestu deluje impozantno.
Zanimljivo je da svi oni deluju jednako atraktivno, bez obzira na paket opreme. Na prvi pogled, stiče se utisak kao da su svi "inicijale" (najluksuznije verzije), iako se Megane u početku neće nuditi sa ovom prestižnom značkom.
Vrhunac ponude će, bar za sada, biti Megan GT, koji smo mogli samo da vidimo ali i opipamo na gala večeri u starim halama Tvornice duhana Rovinj. Verujte, imalo je šta da se opipava.
Vrlo kvalitetni materijali, tu pre svega mislimo na veliku količinu "alkantare" na izrazito sportskim sedištima, ali i na odličan kvalitet završne obrade. Ništa nije krckalo na dodir, pa i na jači pritisak, što je čest slučaj kod mnogih automobila koji su poduže na tržištu, a kamoli na prvim serijama tek predstavljenog automobila.
Na žalost, nismo imali prilike da vidimo ni osnovne verzije koje nemaju centralno postavljen ekran u boji, već klasičan displej. S obzirom na početnu cenu od 12.990 evra sa uračunatih hiljadu evra popusta, verujemo da će se baš ovakvi automobili kod nas najviše prodavati.
Za test vožnju smo se opredelili za auto koji je imao "intens", inače treći po redu od šest paketa opreme. Na test vožnji to je ujedno bio i najslabije opremljen primerak. S obzirom na zlatnu sredinu u gami, ovaj auto ima zaista sve što je neophodno za komfornu i bezbednu vožnju.
Za početak, prijatno su nas iznenadila sedišta, koja su specijalno projektovana tako da imaju izraženu bočnu podršku. Ništa manji utisak na nas nije ostavio crni pliš, kojim se Renault vraća starim dobrim francuskim vrednostima u pogledu estetike i komfora. Već samo ovo navedeno danas je prava retkost.
Završna obrada je za poštovanje; kvake i zatvaranje vrata su prvi utisak i dosta toga govore. Ovde je sve besprekorno i možemo da primetimo da su se Španci dosta popravili u pogledu radne discipline, s obzirom da auto dolazi iz fabrike u Palensiji.
Unutrašnjost je vrlo elegantna a centralna konzola sa manjim multimedijalnim displejem osetljivim na dodir ostavlja poseban utisak sofisticiranosti zbog teksture od brušenog aluminijuma. Svaka komanda, svako dugme i taster pojačavaju osećaj kvaliteta, tako da se Renault veoma približio Nemcima poznatim po pedantnosti.
Francuzi daju i dušu, pa tako već ovaj treći po redu "intens" paket opreme ima ambijentalno osvetljenje. LED trake su ugrađene duž centralnog tunela oko ručice menjača ali i u svim vratima. Boja se menja u zavisnosti od moda podešenosti automobila. Tu sad dolazimo do novine, odnosno "multisens" mogućnosti da podesite parametre automobila, kao što su osetljivost upravljača, pedale gasa i odziva motora, klime, ali i grafike instrument table…
Isprobali smo sve modove usput do Rovinja. Zeleni "eko" lepo svetli ali motor deluje oslabljeno u cilju uštede, dok crveni "sport" budi zver u starom dobrom dizelašu koji je ko zna koliko puta unapređivan u odnosu na prvobitnu varijantu.
Sada je turbo rupa svedena na minimum a elastičnost i dostupnost maksimalnog obrtnog momenta i snage dolazi do izražaja na još nižim obrtajima. Ovaj motor u pogledu snage bez problema može da se poredi sa nekadašnjim 1.9 dCi u Renaultu Megane II.
Tako smo se i prisetili regionalne prezentacije "dvojke", koja je početkom novembra 2002. održana na relaciji Tivat-Cavtat. Dve generacije automobila i više od 13 godinakasnije, 1.5 dCi ima veću snagu, mnogo bolje vozne karakteristike ali i mnogo teži zadatak da ispuni Euro 6 spram nekadašnjih Euro 3 normi.
Sve u svemu, motor je više nego dorastao zadatku na autoputu. U kabini je tiho, zvučna izolacija motora je odlična, mada ima povećanog šuma vazduha pri većim brzinama. Motor je uglađen i u gradskoj vožnji a primetili smo da softver dosta pomaže i podiže obrtaje prilikom manevrisanja bez gasa, tako da je gotovo nemoguće da se desi da se auto ugasi prilikom polaska.
Spram prethodnih generacija, "četvorka" je premijum automobil, ne samo u pogledu materijala i kvaliteta unutrašnjosti, već i kada je reč o ogibljenju. Megane je sada dosta mekši prilikom prelaska preko svih vrsta neravnina, baš kao što se nekada očekivalo od francuskih automobila.
Ukratko, ovo su prvi utisci sa same vožnje a više detalja ćemo vam preneti kada auto stigne na duži test u redakciju Auto magazina.
Prtljažnik: 384/434/1247 l
Prodaja u Srbiji je nedavno počela - bazna verzija na našem tržištu je atmosferski 1.6 benzinac, inače poreklom iz Nissana, koji ima oznaku SCe 115. Kao što smo već pomenuli, košta od 12.990 evra (akcijska cena) a osim njega nudi se 1.2 turbo benzinac sa 100 i 130 "konja".
Za GT je rezervisan 1.6 turbo sa 205 KS, kao i 1.6 dCi sa 165 KS. Standardne verzije će imati isti 1.6 dizel, ali sa 130 KS, kao i stari dobri 1.5 dCi sa 90 i 110 "konja".
Upravljanje na sva četiri točka
Megane je prvi automobil u svojoj klasi koji je dobio upravljanje na sva četiri točka "4CONTROL". Kao i kod Lagune, do 80 km/h zadnji točkovi zaokreću u kontra stranu u odnosu na smer skretanja, a preko te brzine u istom smeru, kako bi se vozne karakteristike dodatno unapredile.
Kamere i senzori brinu o svemu
Bezbednost je nešto što deli mesto broj jedan na listi prioriteta proizvođača, zajedno sa voznim karakteristikama. Novi Megane sada ima sve što se može nazvati poslednjom rečju tehnike – adaptivni radarski tempomat (do brzine od 140 km/h), automatsko kočenje do 140 km/h, "snimanje" znakova ograničenja brzine, automatska duga svetla,radarske senzore za kontrolu mrtvog ugla i bočnih prepreka, automatsko parkiranje ali i isparkiravanje, a tu su i LED glavni farovi.
Luksuzno i sportski
Posebno su nas fascinirale poluge na volanu za manuelnu promenu brzina sedmostepenog EDC menjača sa dvostrukim automatizovanim kvačilom na modelu GT. Ništa manje nije atraktivna centralna konzola sa vertikalnim tabletom, sličnim kao u modelima Espace i Talisman.
Na fotografijama deluje pomalo siromašno zbog svoje ravne površine ali kada bacite pogled uživo, slika je potpuno drugačija. Sve to izgleda kao da je napravljeno od brušenog aluminijuma, a u kombinaciji sa okruglim takođe aluminijumskim tasterima deluje vrlo otmeno i sofisticirano.
Francuzi su majstori dizajna i po ko zna koji put su pokazali da su jednostavna rešenja ujedno i najbolja. Kvalitet završne obrade i uklopljenosti svega toga najbolje bismo mogli da uporedimo sa prestižnim serijama poznatih proizvođača laptop računara koji obilno koriste aluminijum.
Naravno, nemaju sve verzije ovakav tablet, pa je kod drugih sa manjim ali jednako kvalitetnim displejem efekat brušenog aluminijuma još izraženiji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.407. dan. Sat vremena pre Nove godine u Kijevu je izdato upozorenje na vazdušni napad zbog pretnje od ruskih dronova, a nakon što je upozorenje izdato, čule su se eksplozije.
Najmanje 24 osobe su poginule, a više od 50 je povređeno u napadu ukrajinskog drona na kafić i hotel tokom proslave Nove godine u selu Horli na obali Crnog mora, saopštio je guverner ruske Hersonske oblasti.
Komandant kantonalne policije Valea, Frederik Gisler, obratio se na konferenciji za medije povodom stravičnog požara koji se dogodio u baru u poznatom švajcarskom skijalištu Kran-Montana.
Zbog velike količine hrane koju pripremamo i koja često duže i stoji tokom praznika, može doći i do stomačnih problema i drugih zdravstvenih tegoba, dok se takođe brzo mogu preko hrane preneti i virusi.
Izraz "biti na polici" mnogi čuju tek kada se nađu u takvoj situaciji. Takav odnos često zbunjuje, jer deluje kao da postoji povezanost, ali bez jasne namere i pravca.
Komandant kantonalne policije Valea, Frederik Gisler, obratio se na konferenciji za medije povodom stravičnog požara koji se dogodio u baru u poznatom švajcarskom skijalištu Kran-Montana.
Najmanje 24 osobe su poginule, a više od 50 je povređeno u napadu ukrajinskog drona na kafić i hotel tokom proslave Nove godine u selu Horli na obali Crnog mora, saopštio je guverner ruske Hersonske oblasti.
Ukrajinska vojna obaveštajna služba (HUR) saopštila je da je pomogla Denisu Kapustinu, osnivaču Ruskog dobrovoljačkog korpusa (RVC), da lažira sopstvenu smrt, nakon čega je preuzela novčanu nagradu koju su ruske bezbednosne službe raspisale za njegovo ubistvo.
U novogodišnjoj noći, mladić iz Zagreba se usudio na opasan potez. Tiktoker se popeo na toranj katedrale, a snimak uspona je objavio na društvenim mrežama.
Više od tri decenije Kreg Hamilton-Parker, poznat kao "novi Nostradamus", predviđa budućnost. Sa, kako tvrdi, zapanjujućom preciznošću, predviđa događaje, a sada je u razgovoru za britanski Metro podelio svoja predviđanja za 2026. godinu.
Radnika u Diznilendu blizu Orlanda na Floridi povredio je lažni kamen težak 180 kilograma, koji je pokušao da zaustavi da ne bi odleteo u publiku, prenosi danas BBC.
Zbog velike količine hrane koju pripremamo i koja često duže i stoji tokom praznika, može doći i do stomačnih problema i drugih zdravstvenih tegoba, dok se takođe brzo mogu preko hrane preneti i virusi.
Agencija za lekove i medicinska sredstva (HALMED) objavila je da je privremeno obustavljena distribucija određenih serija pet lekova za oči, Latanoks, Timalen, Dorzol, Glaumaks i Bimanoks.
Praznična atmosfera kod mnogih izaziva euforiju i sreću zbog slavlja i okupljanja sa porodicom i prijateljima, poklona i bogate trpeze, dok ima i onih koje novogodišnji i božićni praznici uvode u stanje poznato kao ''praznična depresija'' ili ''holiday blues''
Netflix je ponovo doživeo pad sistema, ovog puta odmah nakon objavljivanja poslednje epizode serije "Stranger Things" - fanovi širom sveta veoma nezadovoljni.
Od sjajnih istorijskih drama i zamršenih trilera do prijatnih romantičnih komedija i dokumentaraca o pravim zločinima koji će vas držati na Guglu i nakon završetka, Netflix je pripremio niz novih izdanja savršenih za zimske večeri.
Tvorci popularne serije Stranger Things konačno su razjasnili misteriju "bele sluzi" iz viralne scene raskida Džnatana i Nensi, koja je zanimala veliki broj gledalaca.
Animirani nastavak "Zootropolis 2" ušao je u istoriju kompanije Dizni kao najprofitabilniji film studija sa globalnim prihodom od 1,46 milijardi dolara na svetskim bioskopskim blagajnama.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
A boy measuring 51 centimeters and weighing 3,910 grams was born in the first second after midnight at the Gynecology and Obstetrics Clinic – Višegradska, Professor Aleksandar Stefanović, director of the Višegradska GAK, told Tanjug.
Dear readers, the B92.net portal wishes you a Happy New Year 2026. We wish you and your families above all good health, as well as much success, joy, and smiles in the days to come.
According to the 2025 Government AI Readiness Index published by Oxford Insights, Serbia ranked 39th out of 195 economies worldwide. This represents a significant improvement compared to last year’s report, where Serbia was in 57th place.
As peace efforts continue along the Kyiv–Washington–Brussels axis, conflicting information is coming from the Ukrainian front about the actual situation on the ground, ISW notes, as reported by Jutarnji list.
Baterija telefona obično traje oko dve do tri godine, ali životni vek zavisi od načina korišćenja i održavanja. U nastavku sledi detaljna analiza životnog veka baterije i saveti kako da ga produžite.
Komentari 120
Pogledaj komentare