Grupacija Applus IDIADA predstavila je prototip električnog superautomobila Volar-e. Ako vam ovaj automobil izgleda kao da ste ga već negde videli, u pravu ste, jer se u osnovi radi o modifikovanom hrvatskom superautomobilu Rimac Concept One.
Iako se stilski razlikuju, pre svega po dizajnu prednjeg i zadnjeg dela, dva automobila dele istu mehaniku i pogonski sistem. Zbog stabilnosti automobila pri većim brzinama, na zadnjem delu prototipa Volar-e instaliran je veliki spojler.
Applus IDIADA grupa razvila je prototip Volar-e, koristeći Rimac Concept One, za svega četiri meseca uz pomoć sredstava koje su dobili od Evropske komisije. Osnovni cilj ovog prototipa, prema rečima njegovih tvoraca, jeste da skrene pažnju i da propagira vozila na električni pogon u Evropi.
Zahavljujući pogonskom sistemu koji je razvila kompanija Rimac, Volar-e ima slične karakteristike kao i Concept One. Njegova četiri elektromotora, od kojih svaki prenosi snagu na po jedan od točkova, kombinovano proizvode 735 kW/1.000 ks i 1.000 Nm maksimalnog obrtnog momenta.
Neophodna električna energija dobija se iz baterije od 38 kWh.
Volar-e je nešto sporiji od Concepta One, ali su njegove performanse i dalje vrhunske. Od 0 do 100 km/hstiže za 3,4 s, a maksimalna brzina iznosi 300 km/h.
Pogledajte kako izgleda demonstracija vožnje ovog automobila:
Proizvođač ovog prototipa tvrdi da je bateriju moguće dopuniti za svega 15-20 minuta, uz pomoć specijalnog brzog punjača.
Inače, karoserija automobila izrađena je od ugljeničnih vlakana, a za zaustavljenje se koriste kočnice sa keramičkim diskovima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kompanija Air Serbia od 20. juna uspostavila je direktnu sezonsku avio-liniju između Beograd i Brač. Letovi će saobraćati dva puta nedeljno, sredom i subotom, tokom letnje sezone.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.578. dan, a ruske snage su u subotu navođenim avio-bombama napale jugoistočni ukrajinski grad Zaporožje, pri čemu je poginulo pet osoba, a 11 je povređeno.
Milanski tužioci nastavljaju istragu o navodnom slučaju "Sarajevo safari", a agencija Reuters nedavno objavila da istražitelji za sada ne raspolažu čvrstim dokazima koji bi omogućili podizanje optužnice i upućivanje osumnjičenih na suđenje, pišu mediji.
Savo Đurđić, bivši sudija Apelacionog suda gostovao je na N1 i tom prilikom govorio o blokaderskom skupu u Novom Sadu, gde je praktično podelio Srbiju, otcepivši Vojvodinu od teritorije naše zemlje, piše 24sedam.
Džefri Epstajn, ozloglašeni američki finansijer i seksualni prestupnik, godinama pre svojih zločina već je pokazivao obrasce manipulativnog ponašanja, tvrde istraživači; još u ranoj mladosti i to prema majci.
Bojan Ilievski trijumfovao je u 19. sezoni popularnog muzičkog takmičenja "Zvezde Granda“, a svega nekoliko sati nakon velike pobede odlučio je da podeli prve utiske i otkrije kako je izgledala atmosfera u njegovom domu nakon pobede.
Najvažnija korist od korišćenja krema za sunčanje jeste zaštita od UV zračenja koje može da izazove rak kože. Rak kože jedan je od najčešćih oblika malignih bolesti, a ukoliko se ne otkrije na vreme, može biti veoma opasan.
Luce je razvijen za drugačiji profil kupaca i nije namenjen isključivo dugogodišnjim vlasnicima Ferrarija. Naravno, oni mogu da ga kupe, ali niko nije primoran na to.
Malo signalno LED svetlo V-16, koje je u Španiji uvedeno kao zamena za klasični sigurnosni trougao, našao se u pravnom problemu nakon odluke institucija Evropske unije.
Komentari 15
Pogledaj komentare