Osim što je prepoznata kao odlična destinacija za porodični odmor, planina Zlatibor pravi je raj i za ljubitelje nordijskog skijanja.
Istorija ovog sporta na srpskoj planini ima dugu tradiciju, a sve je počelo pre jednog veka kada su dovitljive Ere, stanovnici zlatiborskih sela, bili prinuđeni da se snađu kako bi u toku zime mogli da hodaju po snegu.
Snalazili su se kako je ko znao i umeo, ne bi li napravili nešto nalik skijama.
"Budući da je njihova primarna svrha bila ne skijanje, nego hodanje po snegu, te da su bile tako izrađivane da imaju slobodnu petu, to se neretko navodi da je nordijsko skijanje disciplina koja je na Zlatiboru razvijena silom prilika", kažu za Regionalnu informativnu novinsku agenciju RINA u Turističkoj organizaciji Zlatibora.
RINA
Kasnije je oprema za hodanje po snegu bila koliko-toliko prilagođavana potrebama, što je dovelo do toga da počne i izrada vezova. Doduše, ne onakvih kakvi se danas sreću na modernoj skijaškoj opremi.
Naime, visprene zlatiborske zanatlije došle su do genijalnog rešenja. Koristili su opanke, i to one od gume, koji su imali šuplji "kljun".
Zatim su kroz taj "kljun" provlačili žicu i to tako da je ona bila osigurač, pa je i takva obuća imala neku vrstu vezova.
"Danas se na lokalitetu nazvanom Tić polje, kao i na Murtenici nalaze i odlične staze namenjene upravo ljubiteljima nordijskog skijanja. Budući da su uređene prema FIS standardima, to podrazumeva da ispunjavaju i zvanične uslove za organizaciju međunarodnih takmičenja. Ljubitelji smučanja mogu da koriste i stazu koja je od samog centra ove planine udaljena tek oko 20 kilometara. U pitanju je rezervna staza na Murtenici, koja je poznata po tome što je dugo pod snegom", dodaju iz lokalne TO.
RINA
Ski-sezona na Torniku počinje sutra
Ono što je važna vest za sve ljubitelje skijanja, ne samo ovog nordijskog, jeste da sutra zvanično počinje skijaška sezona 2024/25. u ski-centru Tornik na Zlatiboru.
U povoljnim vremenskim prilikama stekli su se uslovi za kvalitetnu pripremu skijaških staza u ovom ski-centru, koji se nalazi na udaljenosti od devet kilometara od turističkog centra Zlatibora.
Shutterstock/Nenad Cavoski
Po tradiciji, za otvaranje zvanične skijaške sezone na Zlatiboru Skijališta Srbije organizuju manifestaciju "Ski-opening" na Torniku, koja ove godine traje od 27. do 29. decembra 2024. godine.
Prvog dana, u petak 27. decembra svi posetioci će moći besplatno da uživaju u skijanju, kao i u vožnji bobom na šinama na Torniku, dok će ski-karte biti snižene 30% tokom preostala dva dana u okviru „Ski-openinga“ u subotu i nedelju.
U ski-centru Tornik u funkciji će biti šestosedna žičara Tornik, staza Stankova ravan, dva ski-vrtića i bob na šinama.
Objavljena je nova lista najboljih zemalja sveta za 2026. godinu, a prema analizi koju je sproveo U.S. News & World Report, prvih deset mesta zauzele su evropske države.
Ako u narednom periodu putujete automobilom u Grčku, imajte na umu da su pored pooštrenog zakona o bezbednosti saobraćaja, Grci pojačali i kontrole na određenim saobraćajnicama pred turističku sezonu, a sve u cilju bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
Osim standardnih informacija o pojasevima, turbulencijama ili vremenu dolaska, kabinsko osoblje koristi i niz tajnih kodova za diskretnu međusobnu komunikaciju.
Jugoistočna Srbija se može pohvaliti mnogim prirodnim lepotama i atrakcijama, a među njima nalazi se i jedno prelepo prirodno lečilište koje nosi ime Zvonačka banja.
Banja Jošanica se nalazi na 15 kilometara od Sokobanje, jedna je od najlekovitijih u Srbiji, ali je ne treba mešati sa istoimenim lečilištem na obroncima Kopaonika.
Hiljade turista iz Srbije koji ovog leta putuju ka Grčkoj dobili su važno olakšanje pred udarni deo sezone. Grčke vlasti odlučile su da tokom najvećih gužvi praktično suspenduju primenu novog evropskog sistema kontrole putnika EES kako bi sprečile kolaps.
Objavljena je nova lista najboljih zemalja sveta za 2026. godinu, a prema analizi koju je sproveo U.S. News & World Report, prvih deset mesta zauzele su evropske države.
Ako u narednom periodu putujete automobilom u Grčku, imajte na umu da su pored pooštrenog zakona o bezbednosti saobraćaja, Grci pojačali i kontrole na određenim saobraćajnicama pred turističku sezonu, a sve u cilju bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
Osim standardnih informacija o pojasevima, turbulencijama ili vremenu dolaska, kabinsko osoblje koristi i niz tajnih kodova za diskretnu međusobnu komunikaciju.
Čim stigne lepo vreme pribegavamo što bržem načinu mršavljenja, a to su najčešće brze dijete. Međutim, postoje zdraviji i delotvorniji načini da smršate i održite novu kilažu.
Oskarovac Rasel Krou (62) boravi u Parizu sa devojkom Britni Teriot. Njih dvoje su pre nekoliko dana primećeni na tribinama Rolan Garosa, a potom je ispred hotela u kojem odsedaju izbio incident koji je brzo postao tema društvenih mreža.
Na molbu Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Porfirija visokoprepodobni arhimandrit Jefrem, iguman svetogorskog manastira Vatopeda, je blagoslovio da Pojas Presvete Bogorodice produži svoj boravak u Beogradu do ponedeljka 1. juna 2026. godine.
Zašto današnja deca koja odgovor na sva pitanja mogu da dobiju u roku od nekoliko sekundi imaju sve manje, kako stručnjaci kažu, i znanja i paženje i koncentracije?
Naučnici sa Univerziteta u Torontu, predvođeni Igorom Štagljarom, otkrili su novu ulogu proteina CLIC1 u razvoju glioblastoma, jednog od najsmrtonosnijih tumora mozga, koji bi mogao postati ključna meta za buduće ciljane terapije.
Stručnjaci su pronašli novu vrstu holesterola - remnant odnosno preostali holesterol, smatraju da bi ovaj tip mogao da bude najopasniji. Treći igrač među holesterolom
Psorijaza je ozbiljna, multisistemska neizlečiva bolest na koju sunčanje može da ima lekovit efekat, ako se bezbedno i umereno primenjuje, jer u suprotnom, sunce može da bude okidač za pogoršanje stanja.