Reka Gradac, smeštena nedaleko od Valjeva i oko 90 kilometara od Beograda, predstavlja jednu od najčistijih i najočuvanijih prirodnih oaza u Srbiji, gde posetioci tokom cele godine dolaze da uživaju u netaknutoj prirodi, šetnjama i osvežavajućoj vodi.
Samo nekoliko kilometara od urbanog ritma Valjeva i oko 90 km od Beograda, u dolini koja deluje kao da je isplutala iz neke tiše, sporije stvarnosti, skriva se reka Gradac – jedna od onih prirodnih pojava koje ne traže marketing, jer im je reputacija već upisana u vodu kojom teku.
Njeno korito probija se kroz krečnjački kanjon, okružen strmim stenama, gustim šumama i stazama koje više liče na lagane pozive na istraživanje nego na klasične planinarske rute, piše City magazin.
Izvršni direktor za saobraćaj i komercijalne poslove Srbijavoza Zoran Puzović izjavio je da je to preduzeće spremno za povećan broj putnika koji se očekuje tokom predstojećih prvomajskih praznika i da su obezbeđeni dodatni kapaciteti za najtraženije liniije.
Ukoliko nemate ideju gde ćete provesti prvomajske praznike, pravi je trenutak da razmislite o poseti srpskim selima u kojima vreme sporije teče, a gosti se još uvek dočekuju kao članovi porodice.
28. april
10:00
3meseci
Gradac nije reka koju samo ugledate – ona se doživljava svim čulima, tempom koji se spontano usporava čim joj se približite.
Voda je toliko bistra da se dno vidi i na mestima gde dubina deluje varljivo ozbiljno. Nijanse variraju od tirkizne do tamnozelene, što zavisi od svetlosti i vegetacije koja se nadvija nad njom. Temperatura gotovo nikada ne prelazi 15 stepeni, čak ni tokom najtoplijih letnjih dana, što je čini osvežavajućom, ali za dovoljno hrabre, koji vole da se rashlade u prirodnim bazenima i virovima.
Shutterstock/Predrag Lukic
Gradac je, zapravo, jedan od poslednjih većih očuvanih rečnih sistema u Srbiji, sa statusom zaštićenog prirodnog dobra. Čistoća ove reke nije slučajnost, već rezultat kombinacije geografije, izvora koji dolaze iz krečnjačkih stena i činjenice da se ceo tok nalazi pod pažljivim ekološkim nadzorom. U njoj i dalje opstaju vrste koje su u mnogim drugim rekama gotovo nestale – poput potočne pastrmke, koja se smatra indikatorom izuzetno čiste vode.
Ali ono što Gradac čini posebnom rekom nije samo biologija, već atmosfera. Duž njenog toka smenjuju se duboki, tihi delovi kanjona i otvoreni proplanci na kojima svetlost prodire kroz krošnje i stvara gotovo filmske prizore. U proleće ceo kraj miriše na vlažnu zemlju i divlje bilje, dok leto donosi gust hlad šume i zvuk vode koji dominira prostorom. Jesen je možda i najdramatičnija – kada se lišće preliva u nijanse bakra i zlata, a reka ostaje hladna i mirna kao kontrast svemu oko sebe.
Shutterstock/Nemanja Milivojevic
Za one koji vole aktivniji boravak u prirodi, uz Gradac se pruža jedna od najlepših pešačkih staza u ovom delu Srbije. Kanjon između manastira Ćelije i Lelić nudi rutu dugu oko 5–6 kilometara u jednom pravcu, ali bez napora koji bi ta dužina sugerisala. Staza je blaga, prirodna i stalno ispresecana mestima gde se može stati, sići do vode ili jednostavno posmatrati tok reke koji menja boje u različita doba dana.
Shutterstock/DMZ001
U blizini polazne tačke nalazi se manastir Ćelije, koji daje ovom prostoru sloj tišine i istorijske dubine. Okolina manastira je uređena, sa lako dostupnim parkingom i stazom koja odmah vodi u prirodu, bez naglih prelaza – kao da se iz jednog sveta polako prelazi u drugi.
Nedaleko odatle, tik uz reku, postoje mala etno-domaćinstva koja su postala omiljena stanica za posetioce. U njima se može popiti kafa uz zvuk vode, pojesti domaći obrok i na trenutak potpuno izgubiti osećaj za vreme. To su mesta gde se ne žuri, gde se dan produžava sam od sebe.
U jugoistočnom delu Srbije, nedaleko od Pirota, nalazi se jedno od najlepših prirodnih kupališta u ovom kraju - Nišorski vir, u kojem se noćenje može naći po ceni od samo 2.000 dinara.
Gradac je i jedno od retkih mesta gde se još može videti sklad između čoveka i prirode bez pretencioznosti. Nema velikih turističkih kompleksa, nema preterane komercijalizacije – samo reka, šuma, stene i ljudi koji dolaze da na trenutak izađu iz svakodnevnog ritma.
Zbog svega toga, ova reka je mnogo više od prirodne atrakcije. Ona je prostor u kojem se vraća jednostavnost – hodanje bez cilja, kupanje u hladnoj vodi, slušanje vetra kroz lišće i osećaj da je sve baš onako kako treba da bude.
Na graničnom prelazu Tabanovce između Severne Makedonije i Srbije danas su zabeleženi redovi stranih vozača koji čekaju da izmire kazne za saobraćajne prekršaje evidentirane kamerama sistema "Safe City", objavila je stranica Grčka Info.
Neobična scena na aerodromu u Heraklionu. Veliki beloglavi sup sleteo je na rep Rajanerovog aviona pred poletanje. Vatrogasci su intervenisali i bezbedno uklonili pticu.
Talibani pokušavaju da privuku strane turiste u Avganistan, nudeći im prirodne lepote, niske cene i "bezbednost". Međutim, posetioce dočekuju stroga pravila, naoružane snage i brojna ograničenja, posebno za žene.
Kada snegovi okuju Durmitor i odseku puteve, u ovom carstvu tišine i beline ostaju najuporniji meštani koji ponosno čuvaju tradiciju života "među zvezdama".
Opština Kasandra je ovog leta izdala upozorenja zbog suncobrana i druge opreme koja se bez dozvole postavlja ili ostavlja na javnom delu plaže kako bi se unapred zauzelo mesto.
Smešteno u regiji Jungfrau (Jungfrau) na oko 1.274 metra nadmorske visine, među turističkim radnicima i lokalnim stanovništvom ovo selo nosi nadimak "uspavana lepotica" Švajcarske.
Osim ledenih "dijamanata", islandska laguna privlači turiste i fokama koje iz okeana uplovljavaju u lagunu, a zimi posetioci dolaze i zbog još jednog islandskog spektakla – polarne svetlosti.
Na graničnom prelazu Tabanovce između Severne Makedonije i Srbije danas su zabeleženi redovi stranih vozača koji čekaju da izmire kazne za saobraćajne prekršaje evidentirane kamerama sistema "Safe City", objavila je stranica Grčka Info.
Neobična scena na aerodromu u Heraklionu. Veliki beloglavi sup sleteo je na rep Rajanerovog aviona pred poletanje. Vatrogasci su intervenisali i bezbedno uklonili pticu.
Talibani pokušavaju da privuku strane turiste u Avganistan, nudeći im prirodne lepote, niske cene i "bezbednost". Međutim, posetioce dočekuju stroga pravila, naoružane snage i brojna ograničenja, posebno za žene.
Pravo je namenjeno punoletnim osobama koje su francuski državljani ili dugoročni stanovnici Francuske i koje boluju od "teške i neizlečive" bolesti u terminalnoj ili uznapredovanoj fazi.
Grupa naturista iz Taunusa svakog četvrtka vozi bicikle kroz šumu potpuno naga, verujući da takav način rekreacije donosi osećaj slobode, bliskosti s prirodom i veće samopouzdanje.
Večeras od 20 časova zvanično počinje ovogodišnji Zemun fest, koji će tokom narednih pet dana ponuditi bogat kulturni i zabavni program na više lokacija u Zemunu.
Policija u Južnoj Karolini pokušava da dođe do novih snimaka sa nadzornih kamera na kojima se vidi glumica Hejden Penetijer kako ulazi i izlazi iz zgrade u kojoj je kasnije nađena mrtva, saznaje TMZ.
Personalizovana mRNA vakcina kompanija Moderna i Merck, u kombinaciji sa Keytrudom, pokazala je pozitivne rezultate u trećoj fazi ispitivanja kod pacijenata sa melanomom.
Kada je u pitanju ispijanje kafe u vrelim danima i nije baš poželjno, jer organizam teži da se rashladi, a kafa deluje kao diuretik, dakle, izbacije tečnost iz organizma.