Zbog eskalacije sukoba između Izraela, SAD-a i Irana, brojni Evropljani i Amerikanci koji žive u Dubaiju, Abu Dabiju i Dohi poslednjih nedelja razmatraju odlazak i traže nove destinacije za život, među kojima se izdvajaju Crna Gora, Majami i Kipar.
Poslednjih desetak godina Dubai i slična bliskoistočna odredišta poput Abu Dabija i Dohe mnogima su nudila priliku za život iz snova, obeležen luksuzom i visokim standardom. U tim blještavim, poreski povoljnim zalivskim gradovima, gde su skupi automobili, dizajnerska odeća i hoteli sa pet zvezdica deo svakodnevice, milioni Evropljana i Amerikanaca, od agenata za nekretnine i učitelja do preduzetnika, manekenki i modela, uspeli su značajno da unaprede kvalitet života.
No, poslednjih nedelja sliku o životu na visokoj nozi ozbiljno je poljuljao ratni sukob između Izraela, SAD-a i Irana, pa se mnogi iseljenici sve češće pitaju nije li došlo vreme za odlazak. Kako sukob ulazi u četvrtu nedelju, brojni Evropljani, koji ne žele da se vrate skupom životu i sivilu domovine, užurbano traže nove destinacije, piše Daily Mail.
Crna Gora
Pogled na Bokokotorski zaliv na crnogorskoj obali, sa pejzažom koji podseća na fjordove i impresivnim planinskim zaleđem, malo koga ostavlja ravnodušnim. Zahvaljujući nautičkom načinu života i elegantnoj arhitekturi, koju su dobrim delom finansirali imućni Rusi, ovaj deo Balkana sve se brže profilira kao odredište za one koji traže luksuz i priliku za dobru zaradu.
xbrchx/Shutterstock
Makao, Kina
Makao, poznat i kao azijski Las Vegas, nudi ono što Bliski istok ne može – legalno kockanje. Ta bivša portugalska kolonija, vraćena Kini 1999, jedino je mesto u zemlji u kojem su kazina dozvoljena, što je godinama podsticalo procvat industrije zabave i hedonizma.
Majami, SAD
Najglamurozniji grad Floride nudi životni stil nalik dubajskom, ali sa američkim potpisom. Estetske intervencije tamo su gotovo rutina, konzumerizam je način života, a poresko opterećenje manje jer Florida nema državni porez na dohodak. Najpoznatiji svetski luksuzni hoteli imaju svoje adrese i u Majamiju, a zahvaljujući tropskoj klimi, plavo nebo tamo je gotovo pravilo. Superautomobili su na Ošen Drajvu prizor jednako uobičajen kao i u Dubaiju, dok gradska ekonomija snažno počiva na trgovini, finansijama i turizmu.
Nakon pet godina "pod ključem" turistički kompleks Sveti Stefan biće otvoreni za goste najkasnije do juna ove godine, nakon što su usvojeni uslovi poravnanja države i kompanije Adriatik propertis.
Sve više putnika iz regiona ove godine menja svoje planove i bira sigurnije, bliže destinacije za odmor. U takvom okruženju, Crna Gora se nameće kao logičan i sve popularniji izbor, posebno među turistima iz Srbije.
Mlađim britanskim poslovnim ljudima koji još ne razmišljaju o povratku kući, Šangaj bi mogao biti logičan izbor. Reč je o gradu snažnog poslovnog ritma i živahnog noćnog života, zbog čega ga često nazivaju kineskim Njujorkom.
Poput svojih bliskoistočnih pandana, i Šangaj se ističe izuzetno urednim ulicama i blještavim neboderima, a brojni iseljenici rade na Bunda, slavnoj gradskoj rivi.
cyo bo/shutterstock
Panama Siti, Panama
Panama Siti već godinama privlači iseljenike iz celog sveta zahvaljujući razvijenoj trgovini i činjenici da se u zemlji koristi američki dolar. Ta živahna metropola nudi urbani ritam uporediv sa najvećim zalivskim gradovima, a od Njujorka i Majamija deli je tek kratak let. Tropske plaže i luksuzni stanovi sa pogledom na panoramu grada, koji se mogu iznajmiti za oko 2000 evra mesečno, dodatno ga čine privlačnim za one koji traže opušteniji, ali i dalje komforan život.
Kipar
Putovanja na Kipar i dalje se smatraju bezbednima uz uobičajene mere opreza. To sunčano ostrvo verovatno će ostati privlačno mnogima, posebno jer nudi niz luksuznih rizorta prilagođenih klijenteli navikloj na dubajski stil života. Među njima se posebno izdvaja Siti of Drims u Limasolu, koji se promoviše kao vodeći evropski rizort sa pet zvezdica i velikim kazinom.
Shutterstock/Balate.Dorin
Kuala Lumpur, Malezija
Glavni grad Malezije za mnoge bi mogao biti vrlo ozbiljna opcija. Nudi zatvorene stambene komplekse, luksuzne nekretnine i veliki broj međunarodnih škola, što ga čini privlačnim za porodice i poslovne ljude. Ekskluzivna četvrt Mont Kiara često se naziva "beverlihilski" deo Kuala Lumpura. Reč je o jednom od najskupljih delova grada, ali je život tamo i dalje povoljniji od najma kuće sa četiri spavaće sobe u Velikoj Britaniji, čak i kada se uračunaju troškovi privatnog školovanja.
Sve više influensera napušta Dubai u potrazi za novim destinacijama koje nude glamur, sigurnost i povoljne poreze. Među najtraženijim lokacijama izdvajaju se egzotična ostrva, azijske metropole i luksuzne evropske destinacije, a na listi se našla i Crna Gora.
Ova oaza usred Nevade idealna je za one koje privlače superautomobili, kazina otvorena 24 sata dnevno i restorani slavnih šefova kuhinje. Iako je turizam glavna privredna grana, snažno je razvijena i trgovina, dok brojne konvencije obezbeđuju stalnu popunjenost hotelskih kapaciteta. Iseljeničke zajednice poput Samerlina i Hendersona planski su uređene, slično kao i četvrti u Dubaiju, kako bi stranim stanovnicima ponudile sve na jednom mestu – od luksuznih teretana do besprekorno uređenih golf terena.
Ljubičaste meduze ove godine pojavlile su se ranije nego što je uobičajeno na nekoliko grčkih plaža, a prvi slučajevi zabeleženi su u istočnom delu šireg područja Atine.
Zbog pooštrenih mera zaštite životne sredine Grčka ove godine zatvara 251 plažu za bilo kakvu gradnju i komercijalnu upotrebu, uključujući iznajmljivanje ležaljki i suncobrana, s ciljem očuvanja najvrednijih obalnih ekosistema i ograničavanja masovnog turizma.
Na putu ka Zlatiboru već je zabeležen pojačan intenzitet saobraćaja i duge kolone vozila, naročito od petlje kod Požege do samog turističkog centra, javlja Tanjug.
Atomska banja Gornja Trepča u srcu Šumadije i ove godine privlači brojne goste iz zemlje i inostranstva, koji i pred početak sezone dolaze zbog lekovitih voda, povoljnih cena i prirodnog okruženja pogodnog za oporavak.
Turista u Rimu naseo na prevaru sa sladoledom i na kraju platio čak 2.000 dinara što je još jedan primer jednog od najstarijih trikova za varanje turista.
Atomska banja Gornja Trepča u srcu Šumadije i ove godine privlači brojne goste iz zemlje i inostranstva, koji i pred početak sezone dolaze zbog lekovitih voda, povoljnih cena i prirodnog okruženja pogodnog za oporavak.
Reka Gradac, smeštena nedaleko od Valjeva i oko 90 kilometara od Beograda, predstavlja jednu od najčistijih i najočuvanijih prirodnih oaza u Srbiji, gde posetioci tokom cele godine dolaze da uživaju u netaknutoj prirodi, šetnjama i osvežavajućoj vodi.
Ljubičaste meduze ove godine pojavlile su se ranije nego što je uobičajeno na nekoliko grčkih plaža, a prvi slučajevi zabeleženi su u istočnom delu šireg područja Atine.
Zbog pooštrenih mera zaštite životne sredine Grčka ove godine zatvara 251 plažu za bilo kakvu gradnju i komercijalnu upotrebu, uključujući iznajmljivanje ležaljki i suncobrana, s ciljem očuvanja najvrednijih obalnih ekosistema i ograničavanja masovnog turizma.
Na putu ka Zlatiboru već je zabeležen pojačan intenzitet saobraćaja i duge kolone vozila, naročito od petlje kod Požege do samog turističkog centra, javlja Tanjug.
Glumica Džesika Man je u utorak svedočila protiv ozloglašenog producenta Harvija Vajnstina na sudu na Menhetnu, gde je tvrdila da je pokušao da je prisili na mučan seks utroje pre nego što ju je silovao, piše Njujork Post.
Više od deset zemljotresa pogodilo je područje u blizini strogo poverljive baze u Nevadi. Potres se osetio u blizini Oblasti 51 za koju se decenijama vezuje niz teorija zavere koje su se nakon ovog događaja dodatno rasplamsale.
Američka pop zvezda Britni Spirs optužena je da je izazvala incident upravljajući motornim vozilom pod dejstvom alkohola i droge zbog čega je bila uhapšena, saopštila je danas kancelarija okružnog tužioca u Kaliforniji.
Žene koje popiju samo jednu čašu vina dnevno i još dve tokom vikenda suočene su sa znatno većim rizikom od razvoja srčanih bolesti, upozorava velika američka studija.
Na snižavanje holesterola ishrana može da ima veliki uticaj. Iako lekovi imaju svoju ulogu, stručnjaci za ishranu ističu da povećan unos vlakana može sniziti nivo holesterola.