Grčki zvaničnici najavili su nove turističke takse u 2025. godini čiji je cilj da smanje masovni turizam, ali i povećaju prihode.
Prema informacijama lokalnih medija u Grčkoj, turističke takse biće uvedene u različitim sektorima – dnevne takse za smeštaj, takse za gradove i takse za kruzere – što će učiniti boravak u Grčkoj znatno skupljim, izveštava Šengen njuz (Schengen.News).
Zemlje širom sveta uvode nove takse kako bi povećale prihode, zaštitile kulturno nasleđe od prekomernog turizma ili bolje upravljale brojem turista, a od naredne godine im se pridružuje i Grčka.
Od 2025. godine mesta kao što su Santorini i Mikonos planiraju uvođenje posebnog poreza za putnike sa kruzera, ali se očekuje da će ova mera biti proširena i na druge turističke destinacije širom Grčke.
Shutterstock/Pit Stock
Na nedavnom Četvrtom regionalnom kongresu Panhelenske federacije hotelijera, razgovarano je o povećanju takse za otpornost na klimatsku krizu i privremene takse za boravak u smeštajima, piše Grik siti tajms (Greek City Times)
Međutim, neki su zabrinuti da u narednoj turističkoj sezoni ove promene mogu negativno da utiču na privlačnost Grčke za turiste.
Masovni turizam u punom jeku
Gledajući brojeve za 2024. godinu, turizam u Grčkoj beleži snažan rast. Do oktobra, zabeleženo je oko 25 miliona međunarodnih dolazaka avionima, što predstavlja porast od 8,1 odsto u odnosu na 2023. godinu, što je skoro 1,9 miliona više turista.
Dolasci putevima takođe su skočili za 13,9 odsto donoseći još 10,9 miliona posetilaca u odnosu na 2023. godinu. Ako se ovaj trend nastavi, Grčka bi mogla da dođe do rekordnih 38 miliona turista u 2025. godini.
Shutterstock/AsiaTravel
Međutim, turizam nije ravnomerno raspoređen po zemlji. Od 13 regiona, samo pet uživa većinu koristi, dok dva regiona uzimaju najveći deo.
Polovina turističkih prihoda generiše se u samo ova dva regiona, dok je 90 odsto prihoda koncentrisano u pet regiona, ostavljajući preostalih osam regiona sa samo 10 odsto direktnih koristi, piše Grik siti tajms.
Koliko će iznositi nove takse u Grčkoj?
U 2024. godini, Grčka je zabeležila veliki porast dolazaka sa kruzera, dočekavši više od 8 miliona putnika, što je povećanje od 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Santorini je samo 2023. godine dočekao rekordnih 1,3 miliona putnika na kruzerima.
Zato će putnici s kruzera koji posete popularna ostrva kao što su Santorini i Mikonos od sada plaćati 20 evra po osobi. Za druge destinacije, uključujući Rodos, Krf i Krit, primenjivaće se manja taksa od 5 evra po putniku.
Prihodi prikupljeni od ovih taksi, zajedno sa povećanim porezima na kratkoročne boravke u smeštajima i hotelima, biće usmereni na inicijative koje poboljšavaju održivost i rešavanje ekoloških problema širom Grčke.
Shutterstock/fokke baarssen
Veliki broj turista stvara pritiska na lokalnu infrastrukturu, što dovodi do gužvi u saobraćaju i prenatrpanih pešačkih zona.
Mikonos je, sa oko 12.000 stanovnika, ugostio osam kruzera i 20.000 putnika u samo jednom danu u avgustu 2024. godine, što ukazuje na hitnu potrebu za boljim upravljanjem resursima.
U septembru 2024. godine grčke vlasti su predložile ove takse za dolaske, naglašavajući njihovu upotrebu za unapređenje infrastrukture i održive projekte na više destinacija.
Takođe su razmatrali mogućnost digitalnog sistema za dodelu mesta za kruzere, iako je ovaj plan još uvek na čekanju zbog odobrenja parlamenta.
Veće takse i za putnike na kopnu
Počevši od 2025. godine, turisti u Grčkoj plaćaće dnevnu taksu od 2 evra, što je povećanje u odnosu na trenutnih 0,5 evra. Ova taksa će biti podignuta na 8 evra tokom jeka sezone, odnosno od aprila do oktobra. Dnevna taksa je do sada iznosila 1,5 evra.
Taksa za boravak u visoko ocenjenim hotelima će iznositi 15 evra, dok će drugi smeštaj imati niže poreze.
Italijan Franko Maloso osuđen je na zatvorsku kaznu nakon što je napravio lažni antički teatar u blizini Arkunjana, na severu Italije, predstavljajući ga turistima kao drevni grčko-rimski lokalitet.
Prema podacima koje prenosi Euronews, pretrage za "quiet destinations" porasle su čak 1.268 odsto za godinu dana, a trend odmora u mirnijim destinacijama dobio je i naziv – "quietcation".
"Rezervacija" ležaljki pored bazena ili na plaži ostavljanjem peškira mnoge putnike izluđuje jer često ne mogu naći slobodno mesto, iako na ležaljkama nema ljudi.
Ukoliko planirate put u Grčku tokom predstojećeg vikenda, računajte na povećane gužve u saobraćaju, ali i na dešavanja u letovalištima koja nisu svakodnevna.
Italijan Franko Maloso osuđen je na zatvorsku kaznu nakon što je napravio lažni antički teatar u blizini Arkunjana, na severu Italije, predstavljajući ga turistima kao drevni grčko-rimski lokalitet.
Prema podacima koje prenosi Euronews, pretrage za "quiet destinations" porasle su čak 1.268 odsto za godinu dana, a trend odmora u mirnijim destinacijama dobio je i naziv – "quietcation".
Tri znaka horoskopa doživeće životni preokret, ali sreća se neće svima odraziti na istim poljima. Nekoga čeka novac, nekoga ljubav, a nekome se otvara potpuno novo poglavlje.
Voleli su se više od svega i njihova ljubavna priča, koju je prekinula smrt Karla Dina, trajala je do 2025. Kada je prvi put ugledao Doli Parton, pomislio je: "Oženiću ovu devojku".
Osim što je uspešna preduzetnica i moćna biznismenka, izgleda da je Ivanka Tramp i kraljica talasa, jer je pokazala da se odlično snalazi u surfovanju.
Doli Parton preminula je 25. avgusta 2026. godine, u 80. godini. Iza nje je ostala karijera koja je trajala gotovo šest decenija i prevazišla granice kantri muzike.
Doli Parton je tokom višedecenijske karijere postala jedna od najuticajnijih ličnosti u istoriji kantri muzike, a njene pesme i danas spadaju među najpoznatije numere američke popularne muzike.
Glumac Džordž Hamilton otkrio je da je nakon operacije izgubio pamćenje i probudio se ne znajući ko je, pa je morao da pročita sopstvenu biografiju kako bi se podsetio svog života i identiteta.
Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, ove godine je širom SAD prijavljeno 2.777 slučajeva malih boginja, što je najveći broj u SAD-u u poslednjih 35 godina.
Umesto da napitak bude gotovo isključivo od voća, deo voća može se zameniti povrćem, poput spanaća, krastavca ili tikvice, kako bi se smanjila ukupna količina šećera.