Napolju je uskoro leto – a u nemačkoj privredi je zima
Nemačka privreda u dva uzastopna kvartala beleži pad.
Izvor: DW / Miša Erhart
Foto: shutterstock, gopixa
Tehnički – to je recesija. Niz stručnjaka procenjuje da predstoji teško leto i minus BDP-a za čitavu 2023.
Nemačkom se ponovo širi bauk recesije: Zavod za statistiku objavio je ovog četvrtka proračune BDP-a za prvi kvartal godine. I iako buđenje proleća redovno znači i da je privreda življa, to ovoga puta nije bilo tako. Zabeležen je minus od 0,3 odsto.
S obzirom na to da je BDP Nemačke i u poslednjem kvartalu 2022. bio u minusu od 0,5 procenata, tehnički se tu može govoriti o recesiji. "S tačke gledišta konjunkture, čeka nas teško leto", ocenjuje Holger Bar iz Deka Banke.
Privredu najviše guši slaba potrošnja građana: u prvom kvartalu ona je opala za 1,2 odsto. Stručnjaci pritom ukazuju da se sveukupno manje troši: od prehrambenih namirnica, odeće i obuće, preko uređenja doma, pa sve do nećkanja da se kupi novi automobil. Pritom se ukazuje i na prestanak državne pomoći za kupovinu hibridnih, kao i na smanjenje podrške za električna vozila.
Džepovi su objektivno prazniji
Rast cena energenata je i u ovom zimskom kvartalu građane podsetio da nije vreme za potrošnju, upozorava Jerg Kremer iz Komercbanke. Doduše gas i nafta su trenutno relativno jeftini, ali teško je reći šta će biti sutra, tim pre što su i prihodi građana realno manji. Sindikati jesu doduše uspeli da se izbore za neke povišice, ali one se protežu na duži period i zapravo ne pokrivaju inflaciju. A da nije vreme za potrošnju ne misle samo građani, nego i država: državna potrošnja se smanjila za nekih pet odsto u odnosu na prethodni kvartal.
Na prvi pogled se kao dobra vest čini rast ulaganja od oko četiri procenta. To bi moglo da se objasni blagom zimom tokom koje je i građevinski sektor mogao da obalja radove. Ali, upravo u toj privrednoj grani se vidi da je taj "rast" u stvari samo privid: da, rasta ima, ali opseg je isti, jer je poskupeo i građevinski materijal i kapital za takva ulaganja. Ekonomista ING Banke, Karsten Brzeski zato tvrdi da preduzeća sada radije odlažu svoje investicije i pretpostavlja da nas čeka "duži sušan period, a tek za dobrih godinu dana moglo bi se videti značajno poboljšanje".
Začarani krug pada
Ekonomskim stručnjacima se čini da se upada u začarani krug ekonomskog pada: manje se troši, firme ne ulažu u širenje posla, pa je tako i manje posla i manje novca za zaposlene. A zato se i troši još manje. To potvrđuje i najnovija anketa o poslovnim perspektivama instituta Ifo koja nakon šest meseci ponovo beleži rast pesimizma.
Za Kremera iz Komercbanke računica je jasna: poslovni rizik je proteklih meseci postao veći, što znači da je veća verovatnoća da će se tehnička recesija nastaviti i u drugoj polovini godine, nego da će doći do ekonomskog oporavka kojem se još uvek nadaju i neki ekonomisti i većina političara.
Sve se to donekle moglo i predvideti, već i zbog sistematskog povećanja eskontne stope od strane Evropske centralne banke. Pritom je njena šefica Kristin Lagard nedavno objavila da će i dalje da sprovodi tu politiku. Njen cilj je da ukroti inflaciju na dva procenta "i taj zadatak ćemo ispuniti", objavila je ona povodom 25. godišnjice ECB.
Skuplji novac i manja potrošnja – to jeste oružje za borbu protiv inflacije, ali to neminovno utiče i na slabljenje privrede. Nemačku privredu je to možda pogodilo ranije nego druge, ali lančana reakcija se teško može zaustaviti. U Nemačkoj se vlada nadala relativno skromnom rastu od 0,4 odsto ove godine, ali naši sagovornici procenjuju kako će i to biti teško ispuniti. Jer, kao što rekosmo, bauk recesije se širi, a to je siguran put u još veći minus.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Evropska unija danas počinje da sprovodi prvu fazu zabrane uvoza ruskog gasa putem cevovoda, kao deo takozvanog postepenog ukidanja ruskih energetskih isporuka, preneli su ruski mediji.
U nemačkom gradu Augzburgu nalazi se Fuggerei, najstarije socijalno stambeno naselje na svetu, gde stanovnici i danas plaćaju simboličnu kiriju od svega 88 centi godišnje.
Američka kompanija Jam brends saopštila je danas da će prodati lanac restorana Pica Hat za ukupno 2,7 milijardi američkih dolara, nakon višemesečnog razmatranja budućnosti brenda koji se poslednjih godina suočava sa padom prodaje i jačanjem konkurencije.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je Ugovor između akcionara sa MOL grupom u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Sajber bezbednost danas je jedna od najbrže rastućih oblasti u IT industriji, a potražnja za stručnjacima koji mogu da prepoznaju i spreče bezbednosne pretnje kontinuirano raste.
Sjedinjene Američke Države i druge zemlje G7 složile su se da pooštre sankcije Rusiji, uključujući mere usmerene na naftni i gasni sektor, navodi se u saopštenju koje su u sredu ujutru objavili lideri na svom samitu u francuskom gradu Evijanu.
NLB je najavio novu nameru da poveća svoju ponudu za akcije Addiko banke. U početku je nudio 29 evra, zatim 33,50 evra, a sada namerava da ponudi 37 evra po akciji.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa srpskim članovima Odbora direktora NIS-a o poslovanju kompanije i daljim planovima i izjavila da NIS sada ima rekordne količine sirove nafte.
Jadranski naftovod dobio je od američkog OFAC-a licencu kojom se tom privrednom društvu odobrava do 1. jula transport nafte u okviru realizacije ugovora sa NIS-om, objavio je danas JANAF.
Rat u Ukrajini 1.575. dan. Ruska Federalna služba bezbednosti saopštila da su sprečeni teroristički napadi u tri ruska regiona. Ruske snage izvele žestoke udare na Slavjansk i Zaporožje. Bačena i avio-momba FAB- 250.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odredila je jednosatnu pauzu na vanrednoj sednici Skupštine Srbije, na kojoj je na dnevnom redu rasprava o izmenama seta pravosudnih zakona.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova osudila je danas ukrajinski "teroristički napad" dronovima na autobus sa decom u ruskoj Brjanskoj oblasti, poručujući da će svi odgovorni za napad biti kažnjeni.
Sukob na Bliskom istoku – 110. dan. U Švajcarskoj za petak se priprema potpisivanje memoranduma o razumevanju između SAD i Irana. Libanski mediji izvestili su o novim izraelskim napadima na jugu Libana.
Pevačica Majli Sajrus otkrila je kako je došlo do pomirenja sa Bilijem Sajrusom, sa kojim je bila u lošim odnosima nakon burnog razvoda sa njenom majkom.
Humanitarna fondacija BUDI HUMAN - Aleksandar Šapić prikuplja novčana sredstva za dečaka Nikolu Miloševića koji je rođen 2020. godine i koji se bori sa ozbiljnim neurološkim poteškoćama.
Belgrade Music Week festival 26 od 25. do 28. juna okuplja najveća domaća, regionalna i svetska imena na Ušću, a za sve koji žele da festival dožive bez ograničenja stiže i potpuno nova kategorija ulaznica COCA-COLA VIP LOUNGE.
Pema presudi, muškarac je pod dejstvom alkohola, pevao pesmu Baje Malog Knindže "Knindže Krajišnici", a sa pevanjem je nastavio i nakon hapšenja, u prostorijama policijske stanice.
Reper Mystikal, koji je početkom 2000-ih bio nominovan za nekoliko Gremija, osuđen je na 20 godina zatvora zbog silovanja žene u svom domu u Luizijani 2022. godine, piše CNN.
Spušteni kapci nisu samo estetski problem, već mogu da utiču na vid, na samopouzdanje i kvalitet život. Kada je operacije kapaka i mladeža najbolje rešenje?
Nanočestice napravljene od silicijum-dioksida pokazale su visok nivo efikasnosti u uništavanju ćelija raka prostate i podsticanju imunog odgovora organizma, pokazala je nova studija objavljena u časopisu "Cancer Research".
Mnogi ljudi jutarnju rutinu obavljaju gotovo automatski – čim otvore oči posegnu za kafom, proveravaju telefon, žure da se spreme za posao ili biraju brz doručak koji će ih zasititi do naredne obaveze.
Ljubitelji kultne filmske franšize "Top Gan" uskoro bi mogli ponovo da gledaju Toma Kruza u ulozi legendarnog pilota Pita "Maverika" Mičela, pošto je kompanija Paramount Pictures zvanično potvrdila da je treći nastavak u razvoju.
The National Assembly of Serbia began an extraordinary session today shortly after 11:00 a.m. The agenda includes 32 items, among them a set of amendments to judicial laws submitted by the Government of Serbia.
Germany has officially rejected the Italian bank UniCredit’s offer to acquire shares in Commerzbank, the state agency responsible for managing the federal government's stake.
Across Germany, there is a housing shortage. New construction remains weak, and rents continue to rise. In Mainz, authorities are attempting to ease pressure on the housing market through an attractive apartment-swap program.
The Djerdap 3 project is a megaproject through which the United States, leveraging its capital and technology, is taking the initiative and entering direct competition with Beijing and Moscow.
Stručnjakinja je otkrila ozbiljan propust u FIFA-inim internim platformama koji je omogućio pristup upravljanju prenosima utakmica i poverljivim podacima bez ikakvih provera ovlašćenja.
Za vozače je važno da razumeju kako funkcioniše ceo postupak, koje vrste registracija postoje i na koji način se formiraju troškovi koje vlasnici vozila izdvajaju svake godine.
Bliži se premijera nove generacije modela BMW X5, a bavarski proizvođač je pustio u javnost prve zvanične fotografije maskiranog prototipa i potvrdio ključne tehničke detalje.
Komentari 4
Pogledaj komentare