Svet

Subota, 26.08.2023.

13:56

SAD na udaru: Velike farmaceutske kompanije podigle tužbu

Kompanija AstraZeneca je poslednja u nizu velikih farmaceutskih firmi koje su tužile SAD zbog zakona koji dozvoljava vladi da pregovara o cenama nekih lekova.

Izvor: Tanjug

SAD na udaru: Velike farmaceutske kompanije podigle tužbu
Foto: shutterstock, Gorodenkoff

Britansko-švedska kompanija tvrdi da reforma, uvedena prošlogodišnjim zakonom o smanjenju inflacije, potkopava cilj drugog zakona, osmišljenog za podsticanje ulaganja u lekove za lečenje retkih bolesti, prenosi Rojters.

Drugi proizvođači lekova, uključujući Merk, Bristol Majers Skvib i Džonson&Džonson i američka farmaceutska lobistička grupa, već su podneli tužbe protiv reforme.

Izvršni potpredsednik onkološke poslovne jedinice u AstraZeneki Dejv Fredrikson objasnio je da će zbog reforme pacijenti s retkim tegobama, koji su imali koristi od zakona imati "odložen pristup naučnim otkrićima" u poređenju s drugim delovima sveta.

"Pacijenti s retkim bolestima i rakom zavise od visokorizičnog i malo verovatnog razvoja leka za koji je potrebno mnogo godina da se razvije i koji ima za cilj izlečenje", kazao je Fredrikson, prenosi Fajnenšel Tajms.

Iz američkog ministarstva zdravstva najavili su da će snažno "braniti predsednikov zakon o pregovaranju o cenama lekova, koji već pomaže u smanjenju troškova zdravstvene zaštite za starije osobe i osobe s invaliditetom".

Proces bi trebalo ozbiljno da započne sledeće sedmice, kada bi Centar za medicinske usluge trebalo da objavi spisak od 10 skupih lekova koji će biti u fokusu pregovora.

Dodatni lekovi biće uvršteni na ovaj spisak u narednim godinama. Kongresna služba za budžet procenjuje da će promene doneti uštede vredne milijarde dolara tokom decenija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Rusija ponovo nudi naftu Evropi

Putin pruža ruku pomirenja: "Spremni smo na saradnju"

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je rat sa Iranom izazvao globalnu energetsku krizu i upozorio da bi proizvodnja nafte koja zavisi od transporta kroz Ormuski moreuz uskoro mogla potpuno da stane.

19:08

9.3.2026.

1 d

IEA zaseda

Hitna sednica: Milioni barela nafte mogli bi na tržište

Direktor Međunarodna agencija za energiju (IEA) Fatih Birol sazvao je danas vanredni sastanak kako bi se razmotrilo da li da se na tržište puste milioni barela nafte iz hitnih rezervi zbog naglog rasta cena energije zbog rata na Bliskom istoku.

18:57

10.3.2026.

18 h

Svet

Još jedan brend se vraća u Rusiju

Luksuzni francuski brend Iv Sen Loran registrovao je svoj zaštitni znak u Rusiji u klasi parfimerijskih proizvoda, prema podacima ruskog centra za prava intelektualne svojine Rospatenat.

16:09

9.3.2026.

1 d

Podeli: