Svet

Petak, 28.04.2023.

12:59

Norveška odlučila da nacionalizuje gasovode – bez obrazloženja

Norveška planira da nacionalizuje većinu svojih gasovoda u 2028. godini, kada isteknu mnoge postojeće koncesije.

Izvor: Tanjug

Norveška odlučila da nacionalizuje gasovode – bez obrazloženja
EPA-EFE/MARCIN BIELECKI

Norveško Ministarstvo za naftu i energiju je juče saopštilo da je poslalo pisma nosiocima licence za gasovode, u kojima je nagovestilo da država želi da preuzme mrežu gasovoda nakon isteka postojećih dozvola.

"Država želi da kompletno poseduje centralne delove norveškog sistema za transport gasa", navodi se bez obrazloženja u saopštenju ministarstva, prenosi Rojters.

Mreža gasovoda u Norveškoj je pod kontrolom kompanije Gasled, a država već drži u vlastništvu 46,7 odsto ove firme preko kompanije Petoro.

Vlasnici Gasleda su, između ostalih, švajcarska Partners Grup, Alijanc Kapital Partners i privatna investiciona kompanija HajtekVižn.

Norveška država igra aktivnu ulogu u svojoj industriji.

Vlasnik je najveće banke u zemlji DNB, telekomunikacijskog operatora Telenor i naftne kompanije Ekvinor.

Norveška je nakon pada snadbevanja ruskim gasom postala glavni snabdevač Evrope ovim energentom, podseća britanska agencija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Skupo, ali brzo

Džinovski Antonov An-124 stiže u pomoć

Avio-kompanije Erbas i Boing angažovale su transportni avion Antonov An-124, jedan od najvećih teretnih aviona na svetu, kako bi ubrzale isporuku ključnih delova za proizvodnju letelica i ublažile probleme u lancima snabdevanja.

10:36

20.7.2026.

1 d

Inostranstvo jeftinije

Automobilski gigant se oprašta od Nemačke?

Član upravnog odbora i direktor proizvodnje “Mercedes-Benca” Mihael Šibe izjavio je da je moguće zatvaranje fabrika ovog proizvođača automobila u Nemačkoj i preseljenje proizvodnih pogona u inostranstvo zbog visokih troškova rada.

9:41

21.7.2026.

9 h

Blokirane sankcije

Pukla sloga u EU: Grčka rekla "ne" Briselu

Grčka se pojavila kao ključna prepreka najnovijem krugu sankcija Evropske unije protiv Rusije, protiveći se odredbama usmerenim na ruski transport tečnog prirodnog gasa (LNG).

13:13

20.7.2026.

1 d

Podeli: