"Drva ima, nema ko da ih plati": Metar košta 10.000, jedna vrsta drveta se prvi put traži
Sitno se odbrojava do grejne sezone, a sudeći po potražnji koja je prethodnih meseci vladala za drvima, mnogi će se ove zime ogrejati dok vatrica pucketa.
Izvor: RINA
Foto: RINA
Ko je odlučio da drva kupi na vreme uštedeće skoro duplo, jer se sada cena po metru kreće od 9.500 do 10.000 dinara.
Na stovarištima kažu da drva ima, ali da nema mnogo onih koji će da ih plate.
"U ovom periodu je potražnja za drvima oslabila zato što su mnogi domaćini na vreme kupili ogrev, nisu čekali poslednji minut za to. Ono što je poznato da cena ogreva kada se pogase šporeti su najjeftinija, ali kasnije iz meseca u mesec, cena raste tako da onaj domaćin koji je proletos kupio drva plaćao je od sedam do osam hiljada dinara, danas je ta cena značajno veća", kazao je za RINU Aleksandar Temelkovski, radnik na stovarištu ogreva u Ljubiću.
Cena i potražnja za ogrevnim drvetom zavise od samog kvaliteta građe. Najveće interesovanje vlada za cerovim i grabovim drvetom, zato što su ona kalorična i dobro drže vatru, dok se za bukovim drvetom potražuju manje količine.
Foto: RINA
"Od skoro ljudi su počeli da lože i bagremovo drvo čija je cena znatno manja u odnosu na ostale. Posao je izuzetno težak, a na cenu ove godine svakako je uticalo i poskupljenje goriva koje je neophodno za transport građe", istakao je Igor Prelić.
Iako prestonica Srbije prednjači u svemu pa tako u visini cene svih energenata, mnogi Beograđani početkom leta pohrlili su upravo u Šumadiju bogatu šumom i otkupili ogromne količine, kako bi se obezbedili za predstojeću hladnu zimu. Prodavci u šali kažu da će se i Beograđani ove zime grejati drvima koja nose oznaku "čačanska". Stručnjaci se nadaju da će cena svih energenata u budućem periodu značajno opasti.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Vlada Srbije utvrdila je na današnjoj sednici Predlog zakona o ublažavanju posledica energetske krize i rasta troškova života pojedinim kategorijama stanovništva kroz jednokratnu finansijsku podršku i jednokratnu novčanu naknadu.
Ministarka trgovine Jagoda Lazarević izjavila je danas da će trgovci od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda na osnovu usvojenih zakona koji uređuju tržište i zaštitu potrošača u Srbiji i poručila da neće biti odlaganja.
U Splitu je stupila na snagu mera zabrane prodaje alkohola posle 21 sat do jutra narednog dana, koja je, kako se navodi, doneta u interesu zaštite javnog zdravlja, javnog reda i mira, kulturne baštine i okoline.
Državni inspektorat obavestio je da je Lidl Hrvatska povukao proizvod "Milbona High Protein Pudding Chocolate" (puding sa visokim sadržajem proteina, ukus čokolade, 200 g) sa rokom upotrebe do 14. septembra 2026. godine.
Koridori Srbije podneli su zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje državnog puta prvog reda Vožd Karađorđe sektor 2 od Orašca do Čibutkovice, objavljeno je na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, tokom obilaska radova na deonici Kuzmin-Sremska Rača, da će taj auto-put povezati Beograd sa Bijeljinom i kasnije sa Banjalukom.
Ugalj će i ove godine ostati najveći pojedinačni izvor električne energije u svetu, sa očekivanom proizvodnjom od 10.974 teravat-sati (TWh), odnosno gotovo trećinom ukupne globalne proizvodnje, pokazuju nove prognoze Međunarodne agencije za energetiku (IEA).
Cene dizela u Nemačkoj porasle su za više od 30 odsto u roku od dva meseca, dostigavši najviši nivo u poslednja tri meseca, jer rast cena nafte, poremećaji u snabdevanju i povećani logistički troškovi dovode do poskupljenja goriva, prenosi Anadolu.
Lider Demokratske narodne partije Crne Gore Milan Knežević obznanio je juče tri dokumenta koji ukazuju da je aktuelni premijer Crne Gore Milojko Spajić pripadnik rezervnog sastava Vojske Srbije sa prebivalištem na beogradskoj Opštini Zvezdara.
Rat u Ukrajini – 1.639. dan. Dan žalosti u Kijevu nakon jučerašnjih stravičnih udara na ukrajinsku prestonicu. Ruske snage, međutim, nastavljaju sa udarima, dok su iz Kremlja poslali jasnu poruku, prema kojoj je jasno da se rat neće zaustaviti skoro.
Rusija i SAD nastavljaju aktivne kontakte na više nivoa, uključujući saradnju administracija i specijalnih službi, dok Moskva ostaje otvorena za dijalog o rešavanju ukrajinskog sukoba, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Početkom ove godine ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom navodno je predstavljen plan za masovne napade bespilotnim AI letelicama na aerodrome u Moskvi i drugim regionima.
Supruga bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena, Džil Bajden (75) potvrdila je da se rak prostate bivšeg predsednika proširio i na kosti, da je svesna da će on da umre.
Povratak princa Harija i Megan u Veliku Britaniju ne prestaje da privlači pažnju javnosti, a iza njihove odluke, kako se sada otkriva, stoji mnogo više od obične promene adrese.
Povlačenje morskog leda zbog zagrevanja mora otvorilo je istočni Grenland kitovima. Tokom leta 2024. procenjeno je oko 4.000 grbavih, 6.000 perajastih i 6.000 malih kitova.
Farhadi je izjavio na masterklasu Sarajevo Film Festivala da život nije linearan i da film ne treba publici da nudi jednostavne odgovore na složena ljudska pitanja.
Incident sa snimanja "Džordža iz džungle" ostao je kao jedna od najneobičnijih priča iz karijere Brendana Frejzera, ali i dokaz da čak i obična filmska scena može da izazove pravi haos u stvarnom životu.
Festival koji je izrastao u jedan od najprepoznatljivijih kulturnih simbola Beograda sinoć je svečano otvoren na Velikom trgu. Posetioce do nedelje očekuje bogat program koji spaja film, muziku, pozorište i zabavu za sve generacije.
Russia is not pressuring Iran to continue negotiations with the United States, Russian Permanent Representative to the United Nations Vasily Nebenzya said.
Director of the Office for Kosovo and Metohija Petar Petković said that acting Kosovo Interior Minister Xhelal Sveçla is trying to conceal what Petković described as the brutal beating of Serbs by Kosovo police units.
At 5 p.m., the hottest place in Serbia was Ćuprija, where temperatures reached 40°C, while the coolest was Kopaonik, where 24°C was recorded, according to data published by the State Hydrometeorological Institute of Serbia (RHMZ).
Schools have begun receiving the free textbooks provided by the Ministry of Education for around 96,000 primary school students for the 2026/2027 school year.
Somali pirates have returned to the international stage and have already become a serious problem, CNBC reports, adding that the resurgence is linked to the diversion of U.S. resources and the turmoil caused by the U.S.-Iran conflict.
Društvena mreža Bluesky saopštila je da je njihov nedavni jednodnevni prekid rada bio uzrokovan DDoS napadom, koji je preplavio sajt lažnim saobraćajem.
Posle višegodišnjeg čekanja, Tesla Semi konačno stiže u Evropu. Električni kamion biće predstavljen u septembru na sajmu IAA Transportation u Nemačkoj, gde će biti otkriveni svi detalji evropske verzije.
BMW sprema veliku reorganizaciju ponude. Prema najnovijim informacijama, nekoliko modela moglo bi uskoro nestati iz game, uključujući XM, Seriju 8 i jedan od retkih preostalih porodičnih monovolumena.
Geely je predstavio novu generaciju solid-state baterija koje obećavaju domet veći od 1.000 kilometara i vek trajanja od čak milion kilometara. Pilot primena počinje već naredne godine.
Komentari 10
Pogledaj komentare