Svet 16

03.12.2024.

10:13

Blokada; Tramp izričit: Neću dozvoliti

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp obećao je da će blokirati planiranu kupovinu Ju Es Stil (U.S. Steel) od strane japanske firme "Nippon Steel".

Izvor: SEEbiz

Blokada; Tramp izričit: Neću dozvoliti
Tanjug/AP Photo/Godofredo A. Vásquez

Podeli:

"U potpunosti sam protiv toga da nekad veliki i moćni 'U.S. Steel' kupi strana firma, u ovom slučaju 'Nippon Steel' iz Japana", rekao je Tramp u objavi na svojoj platformi društvenih medija Truth Social u ponedeljak uveče.

"Kao predsednik, sprečiću da se ovaj dogovor dogodi", rekao je, dodajući da će učiniti 'US Steel' "ponovno jakim i velikim" korišćenjem poreskih podsticaja i carina.

Iako je davao slične izjave tokom kampanje 2024, to je bio prvi put da je Tramp govorio o sporazumu otkako je prošlog meseca osvojio drugi predsednički mandat.

Nippon Steel, četvrti najveći svetski proizvođač čelika, postigao je sporazum o kupovini 'U.S. Steel' prošlog decembra. Međutim, dogovor je naišao na protivljenje "United Steelworkers", istaknutog radničkog sindikata, kao i američkog predsednika Džoa Bajdena, koji je obećao da će 'U.S. Steel' ostati u američkom vlasništvu, prenosi SEEbiz.

Odbor za strana ulaganja SAD, koji ispituje moguće rizike po nacionalnu sigurnost transakcija stranih subjekata, preispituje dogovor.

'US Steel' ima godišnji proizvodni kapacitet od oko 20 miliona metričkih tona, dok je 'Nippon Steel' vodeći proizvođač čelika u Japanu. Zajedno bi dve firme imale ukupni kapacitet do 86 miliona tona.

'Nippon Steel' i 'U.S. Steel' nisu odmah odgovorili na zahteve CNBC-a za komentar o najnovijim Trampovim izjavama.

Portparol firme 'Nippon Steel' ranije je rekao da će akvizicija revitalizovati američki 'Rust Belt' i poboljšati nacionalnu sigurnost SAD “na način na koji nijedna alternativa ne može".

Takahiro Mori, potpredsednik 'Nippon Steel', rekao je novinarima u novembru kako veruje da bi dogovor mogao da se zaključi pre nego što Tramp preuzme Belu kuću u januaru.

U septembru je izvršni direktor 'US Steel' Dejvid Burit takođe izrazio poverenje, braneći planiranu prodaju kao dogovor koji bi ojačao nacionalnu sigurnost, kao i ekonomsku sigurnost i sigurnost radnih mesta.

Deonice U.S. Steel pale su preko 15% od početka godine, dok su deonice Nippon Steel skliznule više od 4% u istom vremenskom razdoblju, prema podacima LSEG-a.

Podeli:

16 Komentari

Možda vas zanima

Ozbiljno naoružavanje

Eks-ju zemlja nabavlja tri hiljade raketa

Ministarstvo odbrane Slovenije nabavlja 3.000 raketa vazduh-zemlja dometa 3.000 metara. Prvih 1.500 komada trebalo bi da bude isporučeno 2028, a ostatak 2029. godine.

8:31

19.8.2026.

2 d

Novi propisi

Od septembra nova pravila za trgovce

Ministarka trgovine Jagoda Lazarević izjavila je danas da će trgovci od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda na osnovu usvojenih zakona koji uređuju tržište i zaštitu potrošača u Srbiji i poručila da neće biti odlaganja.

19:04

19.8.2026.

1 d

Zaštita javnog zdravlja

Kraj prodaji alkohola u večernjim satima

U Splitu je stupila na snagu mera zabrane prodaje alkohola posle 21 sat do jutra narednog dana, koja je, kako se navodi, doneta u interesu zaštite javnog zdravlja, javnog reda i mira, kulturne baštine i okoline.

12:34

20.8.2026.

20 h

Podeli: