Svet 3

13.08.2024.

21:22

Evo ko u Evropi kupuje sumnjivo brazilsko zlato

Celokupan nemački uvoz zlata iz Brazila i oko 70 odsto italijanskog dolazi iz oblasti Amazonije, gde je ilegalno iskopavanje rasprostranjeno, saopštio je stručnjak za tu oblast.

Izvor: Tanjug

Evo ko u Evropi kupuje sumnjivo brazilsko zlato
Shutterstock/Phawat

Podeli:

Studija neprofitne organizacije Instituta "Eskolas" iz Sao Paula je, koristeći vladine podatke, pokazala da svih 1,3 tona zlata, koje je Nemačka uvezla iz Brazila 2023. godine, potiče iz države Amazonas, preneo je Rojters.

U izveštaju pod nazivom "Rizično zlato Evrope" navodi se i da je Italija poslednji put uvezla 356 kilograma brazilskog zlata prošle godine, uključujući i 254 kilograma iz država Para i Sao Paulo. Država Sao Paulo ne proizvodi zlato, ali je glavno središte za prodaju i izvoz plemenitog metala, naročito onog nejasnog imovinsko-pravnog porekla, objavila je agencija.

"Evropska unija ima stroga pravila za suzbijanje prodaje ruda sumnjivog ili nezakonitog porekla, ali i mnogo ’rupa’", rekla je direktorka istraživanja Instituta "Eskolas" Larisa Rodrigez.

Rojters navodi da evropske kompanije, koje kupuju zlato, ne znaju gde je ono iskopano i ko ga je prodao izvoznicima.

"Oko 94 odsto brazilskog zlata, koje uvoze Nemačka i Italija, glavni kupci u EU, ima sumnjivo poreklo i stiže preko lanca posrednika iz stotina rudnika zlata u Amazoniji", primetila je Rodrigez.

Više od polovine od 68 tona zlata koje je Brazil izvezao prošle godine ima sumnjivo poreklo kojem se ne može ući u trag, uprkos merama sadašnje vlade za suzbijanje ilegalne prodaje tog plemenitog metala, saopštio je "Eskolas".

Dodaje se da je Kanada glavni kupac brazilskog zlata, koje izvoze kompanije iz legalno licenciranih rudnika, što je iz slučaj sa trećim najvećim uvoznikom Ujedinjenim Kraljevstvom.

"Međutim, Švajcarska, kao drugi najveći kupac zlata iz Brazila, uvozi i poluge nastalih od ruda sumnjivog porekla, a veliki deo toga završava u Evropskoj uniji, koja 70 odsto zlata dobija od Švajcaraca", rekla je Rodrigez.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija gubi: Nikad niže za poslednje tri godine

Ruski izvoz nafte i naftnih derivata je u avgustu pao za 290.000 barela dnevno (bpd) na sedam miliona bpd i nalazi se na najnižem nivou od marta 2021. godine, objavila je danas Međunarodna agencija za energiju (IEA).

22:03

12.9.2024.

21 h

Podeli: