Svet 9

31.07.2024.

18:00

Otvara se prva tajvanska fabrika čipova u Evropi

Najveći svetski proizvođač čipova TSMC će 20. avgusta svečano položiti kamen temeljac svoje prve fabrike u Evropi, konkretno u nemačkom gradu Drezdenu, potvrdili su anonimni upućeni izvori za agenciju Nikkei.

Izvor: Tanjug

Otvara se prva tajvanska fabrika čipova u Evropi
IM Imagery / Shutterstock.com

Podeli:

Na ceremoniji će biti prisutan predsednik i izvršni direktor firme TSMC C.C. Vei i druge važne zvanice, što je znak posvećenosti ulaganju u Nemačku, dodaju izvori.

Izgradnja fabrike u Drezdenu treba da počne do kraja 2024. godine, a proizvodnja do kraja 2027, objavila je ranije TSMC.

U pitanju je zajedničko ulaganje firme TSMC koja drži 70 odsto udela i kompanija Robert Boš, Infineon i NXP Semikondaktors, a fabrika će se formalno označavati akronimom ESMC.

U fabriku će biti uloženo ukupno 10 milijardi evra i očekuje se da će stvoriti oko 2.000 direktnih visokotehnoloških poslova.

Tajvanski TSMC je prošlog avgusta doneo stratešku odluka da prvi put proširi svoje proizvodne kapacitete u Evropu i izgradi fabriku u Nemačkoj, privučen podsticajima vlade u Berlinu, preneli su mediji.

Podeli:

9 Komentari

Možda vas zanima

Uzalud štedite...

Mask tvrdi: Novac uskoro potpuno gubi smisao

Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask, smatra da je besmisleno štedeti za penzionerske dane jer će, kako tvrdi, sa razvojem veštačke inteligencije (AI) nastati izobilje.

19:54

28.4.2026.

1 d

Podeli: