Svet 0

24.06.2024.

22:51

Telefon i pametni sat menjaju i kartice i keš

Beskontaktno plaćanje telefonom ili pametnim satom u Nemačkoj u pojedinim potrošačkim grupama, pre svega među mladima, postaje bezmalo standard.

Izvor: dpa

Telefon i pametni sat menjaju i kartice i keš
LDprod / Shutterstock.com

Podeli:

Prema studiji udruženja za digitalizaciju Bitkom, danas svaki četvrti potrošač u zemlji robu i usluge svakodnevno plaća telefonom ili satom, a skoro svaki drugi najmanje jednom nedeljno.

Međutim, dve petine među više od 1.000 ispitanika još nikada nije koristilo mogućnost beskontaktnog plaćanja svojim pametnim uređajem, navodi Bitkom u studiji objavljenoj u ponedeljak.

Taj vid plaćanja se drastično raširio od prethodne studije, u jesen 2022.

Tada je telefon ili sat za plaćanje svakodnevno koristilo 13 odsto ispitanika, jedan od troje najmanje jednom nedeljno, a 55 odsto nije nikada.

Ne neočekivano, pametno plaćanje je uobičajenije među mladima.

Sada je već 83 odsto građana između 16 i 29 godina starosti najmanje jednom u prethodnih godinu dana prislonilo svoj uređaj uz terminal za plaćanje.

Taj udeo je sa 75 odsto nešto manji u grupi 30-49 godina, a sa 68 odsto još manji među onima stasrosti između 50 i 64 godine.

Oni sa najmanje 65 godina telefonom ili satom plaćaju daleko ređe - samo jedan od pet ispitanika je odgovorio potvrdno.

Kada se saberu svi oblici beskontaktnog plaćanja, dakle i kreditnim ili debitnim karticama, neku od opcija svakodnevno koristi oko 40 odsto građana, a 94 odsto najmanje jednom nedeljno.

Tu mogućnost nikada nije koristilo samo dva odsto ispitanika, naspram 10 odsto nepune dve godine ranije, navodi Bitkom.

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Spremamo se za rat sa Rusijom"

Usled sve češćih upozorenja o mogućnosti novog velikog sukoba na evropskom tlu, najveća luka u Evropi - Roterdam - ​​započela je ozbiljne pripreme za krizni scenario.

22:00

9.7.2025.

13 h

Svet

Evo po kom kursu komšije prelaze na evro

Savet ministara finansija Evropske unije (ECOFIN) danas je potvrdio konačne tehničke korake za ulazak Bugarske u Evrozonu u januaru 2026. godine i odredio da će konverzioni kurs biti fiksiran na 1,95583 leva za jedan evro.

15:47

8.7.2025.

1 d

Podeli: