28.07.2026.
16:40
Svetska banka procenjuje štetu od zemljotresa u Venecueli na 19,6 milijardi dolara
Grupacija Svetske banke je u četvrtak procenila da su zemljotresi koji su 24. juna pogodili Venecuelu prouzrokovali direktnu materijalnu štetu od 19,6 milijardi dolara.
Ova institucija je sprovela brzu procenu i utvrdila da stambeni objekti čine 47 odsto ukupnih razaranja. Infrastruktura i nestambeni objekti slede sa udelom u šteti od 27, odnosno 26 odsto, prenosi Anadolu Agency.
Katastrofa je teško pogodila saveznu državu La Gvaira i Distrikt glavnog grada (Distrito Capital), a na ova dva regiona otpada približno polovina ukupnog finansijskog gubitka.
Susana Kordeiro Gera, potpredsednica Svetske banke za Latinsku Ameriku i Karibe, naglasila je potrebu za pouzdanim podacima kako bi se pokrenuo efikasan proces oporavka.
Možda vas zanima
Svetska banka upozorava na mračni scenario
Svetska banka je danas u svom najnovijem polugodišnjem izveštaju "Globalne ekonomske perspektive" smanjila prognozu globalnog privrednog rasta za 2026. godinu na 2,5 odsto, pre svega zbog posledica rata na Bliskom istoku koji je ušao u četvrti mesec.
19:20
11.6.2026.
46 d
Venecuela se vraća u Merkosur?
Južnoamerički trgovinski blok država Merkosur mogao bi da razmotri povratak Venecuele u tu organizaciju, izjavio je danas potpredsednik Brazila Žeraldo Alkmin.
17:57
23.4.2026.
95 d
Gera je izjavila da je ova institucija pružila vladi Venecuele objektivnu osnovu za planiranje oporavka.
U izveštaju o proceni upozorava se da bi se, ukoliko bi se oslanjali isključivo na trenutni nivo investicija, proces rekonstrukcije ostao nedovršen u periodu od deset godina.
Grupacija Svetske banke pokrenula je zajedničke aktivnosti sa drugim razvojnim partnerima kako bi pružila dodatnu tehničku i finansijsku podršku ovoj zemlji.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar