08.07.2026.
16:56
Fico ne veruje vetru: Budućnost je u vodi i nuklearkama
Slovački premijer Robert Fico izjavio je da su Slovačkoj za pokrivanje očekivanog velikog rasta potrošnje električne energije potrebni strateški izvori velikih razmera, poput nuklearnih i hidroelektrana, a ne vetroparkovi.
Fico je u intervjuu za TASR rekao da se i dalje protivi ulaganju u vetroelektrane, navodeći da Slovačkoj nisu potrebni izvori energije iz vetra, već stabilni veliki energetski kapaciteti.
"Slovačkoj nije potrebna energija vetra, potrebni su nam izvori velikih razmera, a to znači nuklearna i hidroenergija", rekao je Fico.
On je naveo primer hidroelektrane Gabčikovo, koja prema njegovim rečima proizvodi oko 10 odsto ukupne električne energije u Slovačkoj, dok se više od 70 odsto električne energije trenutno proizvodi iz nuklearnih izvora.
Fico je dodao da se Slovačka približava udelu od 80 odsto električne energije proizvedene iz nuklearne energije, ali da će zbog postepenog gašenja starijih izvora u budućnosti biti potrebno njihovo zamenjivanje novim kapacitetima.
Slovački premijer je ocenio da građani ne treba da brinu da će sela biti okružena vetroturbinama, kao što je, prema njegovim rečima, slučaj u Austriji.
Možda vas zanima
Udeo obnovljivih izvora u potrošnji struje u EU porastao na skoro 50 odsto
Obnovljivi izvori energije su prošle godine činili 47,5 odsto bruto potrošnje električne energije u Evropskoj uniji, što je rast od 2,1 odsto u odnosu na 2023, objavio je danas Evrostat.
16:17
14.1.2026.
175 d
Tramp zaustavio projekte vetroelektrana
Trampova administracija u ponedeljak je zaustavila Coastal Virginia Offshore Wind, najveći projekat te vrste u SAD, kao i četiri druga projekta u izgradnji uz istočnu obalu, što je razoran udarac za industriju vetra.
9:52
23.12.2025.
197 d
Govoreći o povećanju potrošnje električne energije, Fico je naveo da je ono povezano sa novim investicijama, među kojima je fabrika kompanije Volvo za proizvodnju električnih automobila i fabrika za proizvodnju baterija za električna vozila u Šuranima.
On je dodao da će dodatnu potražnju za električnom energijom stvarati i razvoj centara podataka, kao i povećana potrošnja povezana sa veštačkom inteligencijom.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar