Svet 13

09.01.2026.

13:45

"Bravo za Trampa!"

Američki trgovinski deficit je u oktobru prošle godine iznosio 29,4 milijarde dolara, što je najniži nivo još od sredine 2009, objavilo je američko Ministarstvo trgovine.

Izvor: Tanjug

"Bravo za Trampa!"
FOTO TANJUG/AP Photo/Evan Vucci

Podeli:

Trgovinski deficit Sjedinjenih Američkih Država je na mesečnom nivou pao za 39 odsto zahvaljujući rastu izvoza za 2,6 odsto i smanjenju uvoza za 3,2 odsto, prenosi CNBC.

Podaci odražavaju efekte carina koje je američki predsednik Donald Tramp uveo u aprilu 2025. u okviru tzv. "Dana oslobođenja"(Liberation Day).

Ekonomisti su ranije upozoravali da bi carine mogle da izazovu kontramere i uspore globalnu trgovinu, ali najnoviji podaci ukazuju na snažnu tražnju za američkim proizvodima.

Na godišnjem nivou, američki trgovinski deficit od januara do oktobra i dalje je veći za 7,7 odsto u odnosu na isti period 2024. godine, ali se tempo njegovog rasta osetno usporava.

Produktivnost u Sjedinjenim Američkim Državama je porasla je po godišnjoj stopi od 4,9 odsto, dok su troškovi rada pali za 1,9 odsto, što ukazuje da tržište rada trenutno ne stvara dodatne inflatorne pritiske.

Analitičari ističu da rast produktivnosti omogućava ubrzanje privrednog rasta SAD bez povećanja inflacije, uprkos slabijem zapošljavanju.

Podeli:

13 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Francuski gigant ulazi na srpsko tržište

Francuska grupa Paprec, jedan od vodećih evropskih igrača u reciklaži i upravljanju otpadom, ulazi na tržište Srbije kupovinom 80% udela u austrijskoj kompaniji Brantner green solutions, koja u Srbiji posluje kao Brantner otpadna privreda doo.

10:12

16.8.2026.

5 h

Pakš jedva radi

"Trka s vremenom": Gradi se podvodna brana na Dunavu

Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je danas da su radovi na izgradnji privremene podvodne brane na Dunavu koja bi trebalo da obezbedi nesmetan rad nuklearne elektrane Pakš "trka sa vremenom".

16:10

15.8.2026.

23 h

Podeli: