Svet 0

20.11.2025.

11:26

"Selimo se iz Nemačke"

Nemačka preduzeća su u dve godine zbog manjih troškova u inostranstvo preselile desetine hiljada radnih mesta, saopštio je Destatis u sredu.

Izvor: dpa

"Selimo se iz Nemačke"
Ground Picture/Shutterstock

Podeli:

Precizno, između 2021. i 2023. proizvodnju je kompletno ili delimično prebacilo 1.300 firmi sa više od 50 zaposlenih. To je dva odsto svih preduzeća te veličine sa sedištem u Nemačkoj.

Time je u zemlji ukinuto 71.100 radnih mesta. Doduše, u istom periodu otvoreno je 20.300 novih poslova, "uglavnom kroz restrukturiranje preduzeća i zapošljavanja posle ušteda."

Sve u svemu, u Nemačkoj je na koncu ostalo oko 50.800 radnih mesta manje, pre svega u proizvodnji dobara.

Većina firmi koja je selila radna mesta, njih 900, izabrala je neku od država Evropske unije. U druge zemlje otišlo je 700 firmi.

Tri četvrtine preduzeća koja su preselila radni proces je kao motiv navelo jeftiniji rad, a 62 odsto stratešku procenu.

Druge prednosti po pitanju troškova navelo je 59 odsto, a manjak kvalifikovane radne snage u Nemačkoj 38 odsto.

Među najveće prepreke preseljenju, anketirane firme su ubrojale pravne i administrativne procese, probleme sa porezom i računicu da će troškovi preseljenja nadmašiti korist.

Skoro tri od pet preseljenih firmi je navelo da je uključeno u globalne lance dodavanja vrednosti, odnosno da povlače robu i usluge iz inostranstva ili ih tamo nude.

Destatis se oslanja na podatke o globalnim lancima dodavanja vrednosti, u istraživanju koje je sada obavio prvi put.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kraj muka za Kubance, stiže nafta

Američko Ministarstvo finansija saopštilo je danas da će dozvoliti preprodaju venecuelanske nafte Kubi, odnosno da će dati dozvole kompanijama koje traže takve licence.

20:37

25.2.2026.

1 d

Podeli: