Svet 1

22.09.2025.

22:01

Novi rekord: Skočila cena zlata

Cene zlata danas su skočile na rekordnih 3.728 dolara po unci, pre svega zbog mogućeg daljeg smanjenja kamatnih stopa u Sjedinjenim Američkim Državama i stalnom potražnjom za sigurnim utočištima od političke neizvesnosti.

Izvor: Tanjug

Novi rekord: Skočila cena zlata
Shutterstock/vasanty

Podeli:

Investitori sada iščekaju ključne podatke o američkoj inflaciji i komentare zvaničnika Federalnih rezervi (FED) ove nedelje radi dodatnih političkih signala, preneo je Trejding ekonomiks.

Prošle nedelje, američka centralna banka je snizila kamatne stope prvi put od decembra i naznačila da su verovatna dalja smanjenja, jer tržište rada pokazuje znake slabljenja.

Tržišta trenutno računaju još dva smanjenja od 25 procentnih poena na preostalim sastancima FED-a ove godine, a očekivanja popuštanja monetarne politike podstakla su rast zlata od 40 odsto od početka godine.

Tokovi sigurnih utočišta takođe su ugroženi tekućim geopolitičkim rizicima, uključujući rat između Rusije i Ukrajine, a tu su i strahovi od ekonomskih posledica carina američkog predsednika Donalda Trampa.

Podeli:

Tagovi

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp: "On je zaista loš predsednik"

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će morati da smeni predsednika Federalnih rezervi Džeroma Pauela ukoliko on ne odstupi kada mu mandat istekne 15. maja.

18:17

15.4.2026.

1 d

Podeli: