Svet 2

09.09.2025.

11:44

Londonski metro paralisan

Londonska mreža metroa u potpunosti je stala juče, jer su njeni radnici započeli štrajkove koji će trajati tokom cele nedelje zbog plata i radnih uslova, što je poremetilo putovanje putnika i turista u britanskoj prestonici.

Izvor: Tanjug

Londonski metro paralisan
EPA/TOLGA AKMEN

Podeli:

Očekuje se da gotovo nijedan voz u sklopu londonskog metroa neće saobraćati do četvrtka, dok pojedine linije koje povezuju finansijske centre neće saobraćati u utorak i četvrtak, navodi Rojters.

Građani Londona su u ponedeljak prijavili duža putovanja na posao, a mnogi su odlučili da koriste bicikl ili idu zaobilaznim putevima.

"Ako se ovo nastavi celoj nedelji, biće to noćna mora. Jutros mi je trebalo dvostruko više vremena da stignem", izjavila je jedna od putnica.

Sindikat RMT je naveo da je spor fokusiran na plate, smene i smanjenje radne nedelje.

"Ne traže zlatne poluge, ali umor i ekstremne smene su ozbiljni problemi koji utiču na zdravlje i dobrobit naših članova", rekao je generalni sekretar RMT-a, Edi Demsi.

"Transport for London", koji upravlja mrežom javnog prevoza u prestonici, izjavio je da će sindikat prihvatiti samo sporazum koji bi doveo do smanjenja radne nedelje, pri čemu zaposleni obično rade 35 sati nedeljno.

Takođe, dodali su da su uložili veliki napor da reše spor i ponudili zaposlenima povećanje plata od 3,4 odsto.

Neki vozovi će saobraćati tokom štrajka, uključujući Elizabet Lajn koja povezuje London sa aerodromom Hitrou.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Od 1. januara evro postaje nacionalna valuta"

Bugarska od 1. januara zvanično uvodi evro kao nacionalnu valutu, čime će postati 21. članica evrozone, nakon što je ove godine ispunila sve formalne kriterijume, uključujući inflaciju, budžetski deficit, dugoročne kamatne stope i stabilnost deviznog kursa.

11:33

29.12.2025.

12 h

Svet

Gradi se najveći ratni brod u Evropi

Francuska je zvanično pokrenula jedan od najvećih vojno-industrijskih projekata u svojoj istoriji – izgradnju novog nuklearnog nosača aviona, koji će biti najveći ratni brod ikada izgrađen u Evropi.

8:16

28.12.2025.

1 d

Svet

Neočekivano: Obustavljaju isporuku

Amazon je izjavio da je odlučio da neće nastaviti sa planovima dostave robe dronovima u Italiji, rekavši da, iako je postigao dobar napredak sa regulatorima vazduhoplovstva, šira poslovna regulatorna pitanja ne podržavaju projekat.

10:08

29.12.2025.

13 h

Podeli: