Svet 4

05.09.2025.

7:42

Ništa od američkih borbenih aviona F-35

Švajcarska vlada odbacila je predlog za referendum o dodatnim izdvajanjima za kupovinu američkih borbenih aviona F-35, preneo je danas Svis info.

Izvor: Tanjug

Ništa od američkih borbenih aviona F-35
EPA/TRACEY NEARMY

Podeli:

Vlada u Bernu odbacila je predlog Socijaldemokratske stranke kojim se poziva na podnošenje dodatnog kredita Parlamentu u obliku savezne uredbe koja bi bila podložna referendumu.

Nešto više od pola švajcarskih birača 2020. je izglasalo saveznu uredbu o kreditu od šest milijardi švajcarskih franaka (6,4 milijarde evra) za kupovinu 36 novih borbenih aviona.

Na osnovu toga, švajcarski Parlament je odobrio kredit za borbene avione F-35 u 2022. godini, napisala je poslanica Franciska Rot u predlogu, ali je vlada saopštila da jednostavna savezna uredba nije podložna referendumu.

''Ustav ne predviđa finansijski referendum. Principijelne odluke i odluke o planiranju od većeg značaja mogle bi da budu predmet opcionog referenduma.

Međutim, to ne bi trebalo da budu finansijske odluke'', navodi se u saopštenju švajcarske vlade.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kraj muka za Kubance, stiže nafta

Američko Ministarstvo finansija saopštilo je danas da će dozvoliti preprodaju venecuelanske nafte Kubi, odnosno da će dati dozvole kompanijama koje traže takve licence.

20:37

25.2.2026.

2 d

Podeli: