Svet 0

16.08.2025.

10:41

Turska centralna banka zadržala prognozu inflacije na 24 odsto

Turska centralna banka i dalje smatra da će inflacija u zemlji pasti na 24 odsto na kraju godine, dok je prognoza za narednu podignuta sa 12 na 16 odsto, saopštio je guverner Fatih Karahan.

Izvor: Biznis.rs

Turska centralna banka zadržala prognozu inflacije na 24 odsto
Shutterstock/TippaPatt

Podeli:

Razlika od četiri procentna poena proizlazi iz očekivanih viših cena hrane, kretanja glavnog trenda inflacije i cena uvezenih proizvoda izraženih u turskoj liri, prenosi agencija Mina.

U celini, centralna banka procenjuje da su finansijski uslovi u Turskoj i dalje zategnuti, a domaća tražnja se kreće u skladu sa trendom pada inflacije, koji bi, prema očekivanjima, trebalo da se održi i u preostalom delu godine.

Cilj je da domaća potrošnja ostane na kontrolisanom nivou, turska lira stabilna, a očekivanja inflacije pod kontrolom.

Karahan je naveo da će centralna banka i u narednom periodu odlučno koristiti sve dostupne instrumente monetarne politike kako bi se obezbijedila stabilnost cena.

Centralna banka je prošlog meseca smanjila referentnu kamatnu stopu sa 46 odsto na 43 odsto.

Godišnja stopa inflacije u Turskoj je, prema poslednjim rezultatima, iznosila 33,5 odsto u julu, dok je mesečna blago porasla zbog sezonskih faktora.

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Region

Ina pušta rafineriju u rad

Hrvatska naftna kompanija Ina saopštila je da projekat modernizacije Rafinerije nafte Rijeka za skoro 700 miliona evra ulazi u završnu fazu, pošto je okončana izgradnja ključnih sistema novog postrojenja.

14:40

24.12.2025.

1 d

Region

Susedna država menja novčanice

BiH bi od 2028. godine mogla dobiti nove novčanice konvertibilne marke (KM) koje će imati poboljšan dizajn, najavila je guvernerka Centralne banke BiH Јasmina Selimović.

10:28

24.12.2025.

1 d

Podeli: