Svet 8

13.08.2025.

21:07

Preplaviće nebo? Rusija proizvodi skoro 80.000 dronova

Rusija planira da do kraja godine proizvede 79.000 bespilotnih letelica tipa "šahed", uključujući varijante "Geran-2" i "Harpi-1", izjavio je zamenik načelnika Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine, Vadim Skibicki.

Izvor: Tanjug

Preplaviće nebo? Rusija proizvodi skoro 80.000 dronova
Shutterstock/ Lobachad

Podeli:

Prema njegovim rečima, u planu je proizvodnja 40.000 dronova "Geran-2" - verzija iranskog "šaheda", 5.700 dronova "Harpi-1", oko 34.000 lažnih meta i dronova kao što je "Gerbera", preneo je Ukrinform.

Skibicki upozorava da Rusija značajno širi kapacitete za domaću proizvodnju dronova otvaranjem novih linija u Iževsku i Jelabugi. On je istakao da se Moskva trudi da potpuno zameni uvozne komponente.

"Jedrilica i motor su ruski, navigacioni sistem takođe, izuzev čipova i mikroelektronike. Antene proizvodi 'Kometa', a omogućavaju otpor elektronskom ometanju", rekao je on.

Ukrajinska obaveštajna služba je navela da Rusija planira da deo proizvodnje iranskih dronova "šahed" preseli na teritorije istočne Ukrajine koje se nalaze pod njenom privremenom okupacijom.

Prema navodima Centra za nacionalni otpor, proizvodnja bi se odvijala u podzemnim pogonima, a u sklapanje dronova bili bi uključeni i učenici stručnih škola.

Skibicki je naglasio da je prioritet Ukrajine uništavanje tih proizvodnih kapaciteta, kako bi se sprečila dalja upotreba kamikaza dronova protiv ukrajinskih ciljeva.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Noviteti

Bakšiš nije samo za kafiće, uvodi se i u prodavnicama

Kupci u Nemačkoj su navikli da ih u restoranima, kafićima ili prilikom dostave hrane pitaju da li žele da ostave bakšiš. Međutim, ista praksa uskoro bi mogla da postane deo svakodnevne kupovine u prodavnicama.

21:24

30.7.2026.

1 d

250 radnika

U komšiluku niče fabrika municije vredna 125 miliona evra

U hrvatskom gradu Obrovcu bi do sredine 2029. godine trebalo da počne da radi nova fabrika municije malog kalibra, zajednički projekat hrvatske države, italijanske Beretta Holding Grupe i privatnog investitora Ivana Kapetanovića.

12:28

31.7.2026.

1 d

Podeli: