Svet 16

15.04.2025.

14:29

Evropo, biraj: Mi ili oni

Jedan od zvaničnika administracije američkog predsednika Donalda Trampa upozorio je evropske saveznike da moraju odlučiti između američke i kineske tehnologije, dok razmatraju saradnju sa satelitskom internet kompanijom Starlink u vlasništvu Ilona Maska.

Izvor: Biznis.rs

Evropo, biraj: Mi ili oni
EPA-EFE/SHAWN THEW

Podeli:

Brendan Kar predsednik američke Federalne komisije za komunikacije (FCC), izjavio je da "savezničke zapadne demokratije treba da se fokusiraju na stvarnu dugoročnu pretnju — uspon Komunističke partije Kine", prenosi portal Biznis pisanje FT.

Ova izjava dolazi u trenutku kada evropske vlade i kompanije razmatraju da li je Starlink, u vlasništvu kompanije SpaceX, pouzdan partner, naročito nakon što su SAD zapretile da će isključiti njegove usluge u Ukrajini. Kar, koji je blizak Masku i kojeg je Tramp imenovao na čelo FCC-a nakon ponovnog izbora, rekao je da je "nesrećno" što politika utiče na strateške tehnološke odluke.

"Ako vas brine Starlink, sačekajte da vidite kinesku verziju — tada ćete biti zaista zabrinuti", izjavio je Kar. Britanski telekomunikacione kompanije BT i Virgin Media O2 trenutno testiraju Starlink tehnologiju, ali još nisu potpisali pune ugovore.

Kar je ranije tvrdio da su Maskove kompanije u SAD meta "regulatornog progona" od kada je milijarder preuzeo Tviter 2022. godine. Takođe je optuživao administraciju predsednika Bajdena da diskriminiše Starlink uskraćivanjem državnih subvencija za razvoj internet infrastrukture u ruralnim oblastima.

U intervjuu za FT, Kar je rekao da veruje da je Evropa "zaglavljena“ između Vašingtona i Pekinga, upozorivši na sve dublju podelu sveta između zemalja naklonjenih Kini i ostalih, kada su u pitanju veštačka inteligencija i satelitske tehnologije.

Kar, koji je učestvovao u pisanju konzervativnog plana Project 2025 kao nacrta za republikansku administraciju, izjavio je da evropski regulatori imaju predrasude prema američkim tehnološkim kompanijama. Takođe je optužio Evropsku komisiju za protekcionizam i antiamerički stav, ističući da je "vreme da se odluče između SAD i Kine".

Uprkos visokim dugovima, akcije evropskih satelitskih provajdera kao što su Eutelsat i SES skočile su poslednjih nedelja, pošto je Evropska komisija najavila da Brisel treba da finansira vojni pristup Ukrajine uslugama koje nude evropske kompanije, čime se sugeriše distanciranje od Starlinka. Međutim, industrijski stručnjaci upozoravaju da nijedna evropska mreža još ne može da parira ponudi kompanije Starlink.

Kar je takođe rekao da bi evropske telekom kompanije Nokia i Ericsson trebalo da premeste više proizvodnje u SAD, s obzirom na to da će se suočiti sa uvoznim carinama koje uvodi Trampova administracija. Nokia i Ericsson su trenutno najveći isporučioci mobilne mrežne infrastrukture u SAD. "Ne sviđa mi se trenutna situacija u kojoj nemamo nijednu značajnu američku kompaniju u sektoru telekom opreme", rekao je Kar.

On je dodao da je spreman da omogući brže regulatorne dozvole za nove tehnologije, ukoliko Nokia i Ericsson prošire proizvodnju u SAD. Izvršni direktor Ericssona, Borje Ekholm, nedavno je izjavio da će kompanija razmotriti širenje proizvodnje u SAD u zavisnosti od uticaja mogućih carina. Ericsson je otvorio fabriku u Teksasu 2020. godine i već povećava kapacitete.

Podeli:

loader

16 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: