Svet 5

07.04.2025.

12:43

SAD ulazi u recesiju?

Banka Goldman Sachs povisila je verovatnoću recesije u SAD na 45 odsto u narednih 12 meseci.

Izvor: Tanjug

SAD ulazi u recesiju?
Shutterstock/TippaPatt

Podeli:

Banka Goldman Sachs povisila je verovatnoću recesije u SAD na 45 odsto u narednih 12 meseci, pridružujući se drugim investicionim bankama koje su revidirale svoje prognoze zbog rastućih strahova od trgovinskog rata, izazvanog širokim tarifama koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp.

Ova procena je povećana sa prethodnih 35 odsto, nakon naglog zaoštravanja finansijskih uslova i porasta neizvesnosti u ekonomskoj politici, što će, prema oceni Goldman Sachsa, verovatno smanjiti kapitalna ulaganja više nego što su ranije predviđali, prenosi Reuters.

I druge velike investicione banke podigle su prošle nedelje svoje procene rizika od recesije, J.P. Morgan sada vidi verovatnoću recesije u SAD i na globalnom nivou na 60 procenata.

Goldman Sachs je još prošlog meseca povisio svoju procenu rizika od američke recesije sa 20 na 35 procenata, ističući da ekonomski fundamenti više nisu tako jaki kao prethodnih godina.

U svom osnovnom scenariju koji ne predviđa recesiju, ekonomisti banke Goldman Sachs navode da očekuju da će Federalne rezerve započeti ciklus od tri uzastopna "preventivna" smanjenja kamatne stope po 25 baznih poena počev od juna (prethodno su predviđali od jula), čime bi referentna stopa pala na 3,5–3,75 odsto. U slučaju recesije, predviđaju da bi Fed smanjio stope za oko 200 baznih poena u narednih godinu dana.

Podeli:

5 Komentari

Možda vas zanima

Skupo, ali brzo

Džinovski Antonov An-124 stiže u pomoć

Avio-kompanije Erbas i Boing angažovale su transportni avion Antonov An-124, jedan od najvećih teretnih aviona na svetu, kako bi ubrzale isporuku ključnih delova za proizvodnju letelica i ublažile probleme u lancima snabdevanja.

10:36

20.7.2026.

1 d

Inostranstvo jeftinije

Automobilski gigant se oprašta od Nemačke?

Član upravnog odbora i direktor proizvodnje “Mercedes-Benca” Mihael Šibe izjavio je da je moguće zatvaranje fabrika ovog proizvođača automobila u Nemačkoj i preseljenje proizvodnih pogona u inostranstvo zbog visokih troškova rada.

9:41

21.7.2026.

9 h

Blokirane sankcije

Pukla sloga u EU: Grčka rekla "ne" Briselu

Grčka se pojavila kao ključna prepreka najnovijem krugu sankcija Evropske unije protiv Rusije, protiveći se odredbama usmerenim na ruski transport tečnog prirodnog gasa (LNG).

13:13

20.7.2026.

1 d

Podeli: