Svet 0

12.03.2025.

17:14

EU lane izvezla gvožđe i čelik za 77,8 milijardi evra

Evropska unija je prošle godine izvezla gvožđe, čelik i srodne proizvode u vrednosti od 77,8 milijardi evra.

Izvor: Tanjug

EU lane izvezla gvožđe i čelik za 77,8 milijardi evra
Shutterstock/V.Lawrence

Podeli:

Godišnja vrednost uvoza ovih proizvoda iznosi 73,1 milijardi evra, tako da je u ovom segmentu trgovine zabeležen suficit od 4,7 milijardi evra, objavio je danas Evrostat. 

Vrednost izvoza pomenutih proizvoda je u poređenju sa 2019. porasla za 15,2 odsto, a uvoz za 23,7 odsto, prevashodno zahvaljujući rastu cena. 

Evropska unija je prošle godine najviše izvozila gvožđe i čelik u Tursku, za 6,2 milijarde evra, Sjedinjene Američke Države 5,4 milijarde evra, Veliku Britaniju četiri milijarde evra, Švajcarsku 2,1 milijardu evra i Meksiko 1,7 milijardi evra. 

Kako se navodi, EU je u 2024. najviše uvozila gvožđe i čelik iz Indije 3,9 milijardi evra, Južne Koreje 3,6 milijardi evra, Kine i Turske, po 3,5 milijardi evra i Velike Britanije 3,2 milijarde evra. 

U periodu između 2019. i 2024. je evropski izvoz gvožđa i čelika u Meksiko porastao za 54,1 odsto, a u Sjedinjene Američke Države za 51,1 odsto, dok je uvoz iz Indije porastao za 89,2 odsto, a iz Južne Koreje za 43 odsto, dodaje se na veb stranici Evrostata.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Skupo, ali brzo

Džinovski Antonov An-124 stiže u pomoć

Avio-kompanije Erbas i Boing angažovale su transportni avion Antonov An-124, jedan od najvećih teretnih aviona na svetu, kako bi ubrzale isporuku ključnih delova za proizvodnju letelica i ublažile probleme u lancima snabdevanja.

10:36

20.7.2026.

1 d

Inostranstvo jeftinije

Automobilski gigant se oprašta od Nemačke?

Član upravnog odbora i direktor proizvodnje “Mercedes-Benca” Mihael Šibe izjavio je da je moguće zatvaranje fabrika ovog proizvođača automobila u Nemačkoj i preseljenje proizvodnih pogona u inostranstvo zbog visokih troškova rada.

9:41

21.7.2026.

10 h

Podeli: