Srbija 36

19.12.2024.

13:14

Plenković razgovarao s Vučićem: "Rešenje dobro i za Janaf i za Srbiju"

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u Briselu da treba naći održivo rešenje za snabdevanje Srbije naftom preko Jadranskog naftovoda (Janaf) i da nikome nije u interesu da naša zemlja ostane bez nafte.

Izvor: Index

Plenković razgovarao s Vučićem: "Rešenje dobro i za Janaf i za Srbiju"
EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Podeli:

"Moramo naći održivo rešenje koje je dobro i za Janaf i za ekonomiju Srbije", rekao je Plenković, koji je o tome razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Vučić je nedavno najavio da će Sjedinjene Države uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), firmi koja je u većinskom ruskom vlasništvu.

"Hrvatska ima svoju energetsku infrastrukturu kako bismo svoju geostratešku poziciju iskoristili za vlastitu energetsku sigurnost, ali i za sigurnost nama susednih zemalja da takođe imaju diverzifikovano snabdevanje energentima. Mislim da nikome nije u interesu da niko, pa ni Srbija, ostane bez nafte, i Hrvatska sigurno neće biti ta koja će biti predvodnik takve politike", rekao je Plenković.

Dodao je da je Srbija 95 posto zavisna od snabdevanja naftom preko Hrvatske.

Podeli:

loader

36 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Grenland odobrio: Dozvola 30 godina

Grenland je izdao 30-godišnju dozvolu za kopanje dansko-francuskoj rudarskoj grupi, koja će iz zemlje vaditi anortozit koji može da ponudi zelenu alternativu u proizvodnji aluminijuma.

8:04

23.5.2025.

1 d

Svet

Usvojeno: U penziju tek sa 70 godina

Danski parlament usvojio je zakon kojim će se starost za odlazak u penziju postupno povećavati na 70 godina do 2040. godine, i kod njih će najviše godina trebati za penzionisanje u Evropskoj uniji.

19:18

23.5.2025.

1 d

Podeli: