Srbija 49

26.11.2024.

13:13

Okrugli sto Srbije i Ekvatorijalne Gvineje. Vučić: Afrika jedino tržište koje ozbiljno raste

U Palati Srbija počeo je okrugli sto "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost" na kojem su se obratili predsednici Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Ekvatorijalne Gvineje Teodor Obijang Ngeme Mbasogo.

Izvor: B92.net, Tanjug

Okrugli sto Srbije i Ekvatorijalne Gvineje. Vučić: Afrika jedino tržište koje ozbiljno raste
TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Podeli:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je afričko tržište jedino koje ozbiljno raste, ali ne samo tržište, već i resurs znanja u budućnosti i pozvao zvaničnike i privrednike da sa velikom pažnjom i ogromnim interesom gledaju na Afriku.

Vučić je, obraćajući se na okruglom stolu "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost", koji se održava u okviru zvanične posete predsednika Ekvatorijalne Gvineje Teodora Obijanga Ngeme Mbasogu Srbiji, rekao da u Evropi vlade, pa i privrednici, neretko sa potcenjivanjem gledaju na sve što ne dolazi iz SAD, EU, eventualno Japana i Koreje.

Ocenio je to kao veliku grešku i poručio da je afričko tržište mesto gde može mnogo da se nauči. Vučić je ukazao privrednicima koji učestvuju na Okruglom stolu da je Ekvatorijalna Gvineja izrazito prijateljska zemlja Srbiji, a da se polako pojavljuju mogućnosti da se investira i na afričkom tlu.

U tom smislu, naveo je da privrednicima iz Srbije koji budu hteli da izvoze, ali i da investiraju u Ekvatorijalnoj Gvineji, država mora da pruži stopostotnu pomoć.

"To je u interesu naše zemlje", rekao je Vučić i dodao da je važno uspostaviti što više veza. Istakao je da je na teritoriji cele Afrike potpuno slobodna trgovina i da privrednici kada su u Gvineji, imaju pristup celom afričkom tržištu. Upoznao je predsednika Ekvatorijalne Gvineje sa činjenicom da je Srbija trenutno druga zemlja u Evropi po privrednom rastu.

"Naš rast će nam omogućiti da možemo više da ulažemo", kazao je Vučić i dodao da će Srbija pružiti podršku Gvineji po pitanju poljoprivrede, ali i studenata koji će da uče u Srbiji i budu most između dve zemlje.

Navodeći da mu je drago što u delegaciji Ekvatorijalne Gvineje ima i privrednika, Vučić je pozvao srpske privrednike da razgovaraju sa njima i dogovore oblasti u kojima će se sarađivati u narednom periodu.

Vučić je rekao da je za Srbiju od izuzetnog značaja da pokaže snagu IT sektora i softverske industrije, dodajući da bi naša zemlja u tom smislu Ekvatorijalnog Gvineji mogla biti velika podrška. Podsetio je da je IKT sektor učestvovao u BDP-u tri odsto u trenutku kada je on postao premijer, a da je danas taj procenat 13, ukazujući da to pokazuje modernizaciju Srbije.

Kako je Tanjugu rečeno u PKS-u, ukupna spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Ekvatorijalne Gvineje u 2023. bila je 5,68 mliona dolara, što predstavlja četvorostruko povećanje razmene u odnosu na godinu dana pre, a dominantan je bio izvoz iz naše zemlje koji je iznosio čak 5,6 milona dolara, dok je uvoz bio neznatan.

Prema podacima tog udruženja privrednika, u prvih devet meseci 2024. ukupno je ostvarena razmena od 2,36 miliona dolara, što predstavlja smanjenje od 56 odsto u odnosu na isti period prethodne godine i celokupna vrednost razmene pripisuje se izvozu Srbije, dok uvoz iz Evatorijalne Gvineje nije zabeležen.

U top 10 izvoznih proizvoda iz Srbije u 2023. bili su nerazvrstana roba-vojna roba koja je činila 35 odsto, zatim iznutrice jestive od svinja, smrznute i ostalo sa učešćem od 12 odsto, brašno od obične pšenice i pira, mešani začini, sosovi i ostalo sa po osam odsto, pirinač obrađen i dugačkog zrna (šest odsto), kao i ormari za numeričko upravljanje, kokošje meso, gume za autobuse i kamione i so jodirana namenjena za ljudsku ishranu.

U uvozu iz Ekvatorijalne Gvineje je dominirala nerazvrstana roba (CT). U PKS ocenjuju da Ekvatorijalna Gvineja može biti važan privredni partner Srbiji, ne samo kroz standardne uvozno-izvozne aktivnosti, već i kroz transfer tehnologije, znanja i obuka. Kako navode, ostvaren uspeh u izvozu srpskih prehrambenih proizvoda na tržište Ekvatorijalne Gvineje, predstavlja primer i osnovu za privlačenje i drugih srpskih kompanija, posebno u sektorima poljoprivrede, prehrambene industrije, farmacije, građevinarstva i energetike.

Dodaju i da se Ekvatorijalna Gvineja ubraja u zemlje sa višim srednjim prihodima i da prema podacima Svetske banke ima najveći bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika u poređenju sa svim ostalim afričkim zemljama.

Privreda te zemlje je izrazito zavisna od naftnog sektora, a nafta i gas čine 90 odsto ukupnog izvoza zemlje. Podaci PKS pokazuju i da po proizvodnji nafte Ekvatorijalna Gvineja zauzima treće mesto u Podsaharskoj Africi, posle Angole i Nigerije.

Procenjuje se i da kao članica Ekonomske i monetarne zajednice centralnoafričkih država (CEMAC) koja pokriva šest zemalja ovog regiona, Ekvatorijalna Gvineja može omogućiti srpskim kompanijama pristup regionu od skoro 60 miliona potrošača.

Podeli:

49 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ups, greška: Rusija omašila

Godišnja inflacija u Rusiji iznosila je 8,88 odsto u novembru što je nešto više u odnosu na oktobarskih 8,54 odsto, saopštilo je rusko Ministarstvo za ekonomski razvoj.

8:06

12.12.2024.

10 h

Podeli: