Srbija 10

25.09.2024.

15:57

Vučić iz Njujorka: "Prosvetari će imati platu 100.000, u Đilasovo vreme bila je 30.000 dinara"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se obratio iz Njujorka i istakao da će prosečna plata u Srbiji u decembru biti 900 evra, što je za 10 godina tri puta više.

Izvor: Tanjug

Vučić iz Njujorka: "Prosvetari će imati platu 100.000, u Đilasovo vreme bila je 30.000 dinara"
Tanjug/AP Photo/Frank Franklin II

Podeli:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će plate prosvetara nakon povećanja iznositi gotovo 100.000 dinara, a da je domaća ekonomija otporna, uprkos ovogodišnjim gubicima u poljoprivredi, koji su nastali usled loših vremenskih uslova.

Vučić je novinarima u Njujorku na pitanje da prokomentariše izjavu Dragana Đilasa u Skupštini Srbije da predsednik nosi farmerke u vrednosti od dve prosečne plate prosvetnih radnika, rekao da ih ne kupuje, ali da se trudi da uvek bude pristojno odeven.

"Sve što imam od garderobe ne vredi dve felne jednog od desetina džipova Dragane Đilasa. Što se tiče plata, da, u njegovo vreme plata prosvetara je bila 30.000 dinara, sada će s povećanjem biti oko 100.000 dinara, mislim 96.000 - 97.000 dinara", rekao je Vučić.

Dodaje i da živi na istom mestu kao pre 10 godina, ali i da se nije obogatio.

"Nemam račune u inostranstvu, osim uobičajenih računa u zemlji, koje prijavljujem redovno i koji stoje na uvid Agenciji za boru protiv korupcije", kazao je predsednik.

Vućić kaže i da kada ne mogu da mu se suprotstave rezultatima, planovima i programima, onda se služe "glupostima". "Danas je prosečna plata 850 evra. U decembru će biti 900. Sledeće godine sa povećanjem od osam odsto i 12 odsto doće nam i do 960 evra", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, mere fiskalne konsolidacije uništile su domaću ekonomiju 2014. godine.

"Ljudi moraju da razumeju da je ekonomija nešto u čemu politika stvara preduslove. Stvara dobru atmosferu, investicionu klimu", poručio je predsednik.

Vučić je naveo da su plate tri puta veće u odnosu na proteklu deceniju, te da se rade najveći infrastrukturni projekti do sada.

"IT sektor koji nam je nekada bio tri ili dva odsto BDP-a sada ima udeo od 11 odsto. I tu zarađujemo novac i za penzije i za sve drugo što je potrebno", rekao je Vučić novinarima u Njujorku.

Predsednik je zavhvalio i onima koji su njegov govor nazvali "Čat GPT govorom" i rekao da mora sve da ih razočara, jer ga je sam pisao, a uz to je i naglasio da ima odličan tim, koji radi upravo kao računar.

"Hvala mu na tome da je moj mozak na nivou veštačke inteligencije, moram da pohvalim i Tijanu kojoj govorim na srpskom, a Tijana kao GPT prevodi na engleski istog sekunda kao računar. Tako da dobar smo tim za veštačku inteligenciju, dobro nam ide", rekao je predsednik, ogovarajući na pitanje povodom komentara Slobodana Gergijeva koji je njegovo izlaganje na 79. zasedanju Generalne skupštine UN nazvao "Čat GPT govorom" i da je govorio za svoje birače, a ne za međunarodnu zajednicu.

Vučić je dodao da je dobio dva napisana govora i da je onda uzeo i sam napisao i prvi i drugi.

"Ovde u mom kabinetu su i Tatjana Jović i Tijana Vasilijević koji su svedoci da sam ja pisao govor", rekao je predsednik.

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Region

Povučeni Koka-kola, Fanta i Sprajt

Agencija za bezbednost hrane Bosne i Hercegovine obavestila je javnost da su na tržište BiH isporučena bezalkoholna pića iz Austrije koja se povlače zbog sumnje da sadrže komadiće metala.

10:30

1.11.2024.

1 d

Svet

Propao brend koji su Srbi obožavali

Još u maju ove godine modni brend Esprit podneo je zahtev za stečaj pred sudom u Nemačkoj, s ciljem restrukturiranja evropskog poslovanja, kojim se uglavnom upravlja iz Nemačke kao i njegovog repozicioniranja za budućnost.

16:17

1.11.2024.

1 d

Srbija

Nemačka planira projekat u Srbiji

Nemačka vlada finansira pilot-projekat proizvodnje zelenog vodonika u Srbiji. Savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske mere Nemačke navodi da će projekat HyDSerbia sprovoditi firma Leipziger Energiegesellschaft.

13:44

1.11.2024.

1 d

Podeli: