Srbija 0

19.08.2026.

18:11

Povratak na nivo pre energetskog šoka: Inflacija u julu 1,9 odsto

Međugodišnja inflacija u junu u Srbiji vratila se na nivo pre energetskog šoka, odnosno ispod centralne vrednosti cilja od tri odsto i u julu u uslovima odličnog roda voća i povrća bila 1,9 odsto, izjavila je guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.

Izvor: Tanjug

Povratak na nivo pre energetskog šoka: Inflacija u julu 1,9 odsto
Shutterstock/ToskanaINC

Podeli:

Ona je u centralnoj banci na prezentaciji Izveštaja o inflaciji za avgust 2026, koji je Izvršni odbor NBS usvojio početkom meseca, rekla da se čekuje da će inflacija u ovoj godini biti na nižem nivou nego što je projektovano u maju i da će se zadržati u granicama cilja u celom horizontu projekcije.

Tabaković je dodala da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom tromesečju ubrzao na 3,6 odsto međugodišnje kao rezultat boljih ostvarenja oko početka godine od očekivanja i projekcija privrednog rasta za ovu godinu blago je korigovana navoše na 3,2 odsto.

Prema njenim rečima i pored energetskog šoka, eksterna pozicija je u prvoj polovini ove godine poboljšana u odnosu na isti period prethodne, pri čemu pokrivenost uvoza robe i usluga izvozom dostigao maksimalnih 95 odsto.

Dodala je i da se manji ostvareni deficit tekućeg računa platnog bilansa za oko 30 odsto međugodišnje odražava na niži očekivani deficit na nivou godine, koji u novoj projekciji iznosi oko četiri odsto BDP--a.

"Zahvaljujući jakom regulatornom i makroprudencijalnom okviru za banke i opreznoj monetarnoj politici, očuvana je finansijska stabilnost, što dokazuje i novi istorijski minimum učešća problematičnih kredita u ukupnim kreditima od dva odsto u junu", rekla je Tabaković.

Guvernerka je naglasila i da je na nižu inflaciju u prethodnih meseci od očekivanja iz majskog izveštaju o inflaciji, najviše uticao međugodišnji pad cena hrane od očekivanog i on je u julu iznosio 6,1 odsto.

Možda vas zanima

Srbija

Šta će biti s kamatama? Oglasila se NBS

Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je danas da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne - 4,5 odsto, i kreditne olakšice - 7,0 odsto.

12:58

13.8.2026.

6 d

Rok uskoro ističe

Kako da platite porez bez provizije: NBS objavila važnu informaciju

Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da treća rata poreza na imovinu fizičkih lica za 2026. godinu dospeva na naplatu 14. avgusta, i da je dina karticom moguće bez provizije izmiriti ovu obavezu na šalterima Uprave za trezor Ministarstva finansija.

18:07

10.8.2026.

9 d

"Usporavanje ukupne inflacije na 1,9 odsto međugodišnje u julu dominantno je bilo rezultat sniženja cena voća i povrća usled izuzetno dobrog novog roda", kazala je ona.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Ozbiljno naoružavanje

Eks-ju zemlja nabavlja tri hiljade raketa

Ministarstvo odbrane Slovenije nabavlja 3.000 raketa vazduh-zemlja dometa 3.000 metara. Prvih 1.500 komada trebalo bi da bude isporučeno 2028, a ostatak 2029. godine.

8:31

19.8.2026.

10 h

Ovo su detalji

Kinezi dobili zeleno svetlo: Gradiće još jednu fabriku u Srbiji

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je kompaniji Minth Metal Parts Balkan doo Šabac (MMB), kao investitoru, rešenje o građevinskoj dozvoli za izgradnju novog proizvodnog kompleksa automobilske industrije u Majuru kod Šapca.

16:01

18.8.2026.

1 d

Podeli: