Srbija 2

17.10.2025.

8:26

Mali nastavlja radnu posetu Vašingtonu razgovorima sa rejting agencijama, zvaničnicima

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali danas će, drugog dana radne posete Vašingtonu, nastaviti učešće na godišnjem zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke.

Izvor: Tanjug

Mali nastavlja radnu posetu Vašingtonu razgovorima sa rejting agencijama, zvaničnicima
Printskrin/Youtube

Podeli:

On će imati niz sastanaka na kojima će razgovarati sa predstavnicima tri renomirane rejting agencije, zvaničnicima Svetske banke i novom grupom investitora.

Mali radni dan započeće razgovorima da predstavnicima agencije Standard end Purs koja je u izveštaju objavljenom 7. oktobra potvrdila investicioni rejting Srbije na nivou BBB- sa stabilnim izgledima.

Nakon tog sastanka uslediće razgovori ministra sa predstavnicima agencija Fič i Mudis. Sastanke sa predstavnicima agencija ministar je ocenio kao veoma značajne.

“Srbija je jedina zemlja koja je kandidat za puno članstvo u EU, a koja u regionu Zapadnog Balkana ima investicioni kreditni rejting”, naglasio je Mali i dodao da će sa predstavnicima S&P, Fič i Mudis razgovarati i o tome šta Srbija treba da poboljša, da uradi da bi napredovala. Za danas je planiran i sastank sa potpredsednicom Svetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonelom Basani.

Tokom bilateralnih sastanaka ministar Mali će sagovornicima predstaviti rezultate Srbije, koja se, kako je juče naglasio, dobro snalazi u globalnim neizvesnostima današnjice i beleži rezultate bolje od brojnih drugih zemalja, te da je za one predstavljene u razgovoru sa čelnicima MMF-a dobila pohvale.

Na kraju drugog dana radne posete Vašingtonu Mali će razgovarati i sa investitorima okupljenim oko Benk of Amerika, koja je jedan od američkih finansijskih divovova i koja upravlja investicijama vrednim 12 triliona dolara.

Benk of Amerika jedna je od navećih finansijskih institucija na svetu, bila je savetnik kada je bilo reči o emitovanju velike obveznice Telekoma Srbije. Mali je juče imao niz susreta sa čelnicima MMF-a i investitorima u organizaciji Morgan Stenli banke.

Dan je počeo učešćem na sastanku Konstituence Švajcarske - izborne grupe čiji je Srbija član a preko koje ostvaruje svoje pravo glasa u MMF i SB. Skup u Vašingtonu okuplja guvernere centralnih banaka, ministre finansija, članove parlamenata, rukovodioce privatnog sektora, predstavnike organizacija civilnog društva i akademike kako bi razgovarali o pitanjima od globalnog značaja.

Godišnje zasedanje MMF i SB počeo je u ponedeljak i trajaće do 18. oktobra, a u delegaciji Srbije na tom skupu je i guverner NBS Jorgovanka Tabaković. Ministar je kao veoma važno ocenio učešće Srbije na Godišnjem zasedanju MMF-a i Grupacije Svetske banke koji je najveći događaj u svetu kada su finansijske institucije u pitanju.

Skup je veoma značajna prilika da se pokaže šta je Srbija do sad uradila, posebno kao zemlja koja je prošlog oktobra prvi put u istoriji dobila investicioni rejting.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Od 1. januara prelazimo na evro"

Bugarske banke danas su potvrdile da će svi bankomati u zemlji od 1. januara 2026. godine isplaćivati evre, čime zvanično počinje prelazak zemlje na zajedničku evropsku valutu.

19:48

10.11.2025.

1 d

Svet

Prekinuto snabdevanje gasom

U gradu Limanu u Donjeckoj oblasti, snabdevanje gasom je potpuno prekinuto zbog oštećenja sistema za distribuciju gasa, saopštila je danas Donjecka regionalna vojna uprava.

17:07

11.11.2025.

1 d

Podeli: