NLB: Partizan dobio derbi u Zagrebu

Izvor: Miloš Šaranoviæ

Nedelja, 11.11.2007.

19:20

Derbi devetog kola NLB lige dobili su košarkaši beogradskog Partizana Igokee. Oni su u Zagrebu savladali Cibonu sa 78:77. Meč je 'prelomljen' u završnici koju je Partizan odigrao bez dvojice ključnih igrača, Pekovića i Palasija koji su zbog pet ličnih grešaka bili na klupi, a odlučujuća dva poena postigao je Tepić pet sekundi pre kraja.

Najefikasniji u domaćem timu bio je Hoskin sa 18 poena, Ajuso je postigao 15, a za 'crno-bele' Peković je 'ubacio' 15 poena, Vitkovac 14, a još trojica igrača lidera na tabeli i branioca titule završila su meč sa dvocifrenim brojem poena.

Tokom prve četvrtine stekao se utisak da Cibona ima igru, domaćin je rano stekao prednost i do polovine druge četvrtine je čuvao. U 14. minutu viđeno je prvo izjednačenje (22:22), a na veliki odmor otišlo se sa 31:29.

I treći period igre protekao je u znaku stalnih promena rezultata. Najveća prednost Partizana iznosila je tri poena (36:33), a domaćin je imao plus od sedam koševa (51:44, pa 56:49).

U 37. minutu peti prekršaj dosuđen je Pekoviću a u sledećem napadu iz igre je morao i Palasio. Njegov peti prekršaj bio je najdrastičnija greška sudijske trojke na utakmici, a domaćin je imao blagi 'vetar u leđa' tokom celog susreta.
Cibona je posle toga došla do pet poena prednosti (76:71), a kada se učinilo da je meč odlučen u poslednjem minutu igre Tripković je pogodio za tri poena, Kecman za dva i došlo se do poslednjeg izjednačenja na meču.

U poslednjih dvadeset sekundi jedini poen za domaći tim postigao je Keli, a Tepić je pet sekundi pre kraja doneo osmu pobedu Partizanu koji je posle devet kola sam na vrhu tabele.

'Crno-beli' su bili ubedljivo bolji u skoku (45:23), ukradenim loptama (9:8) i šutu za dva (58%:41%), Cibona je imala značajno manje izgubljenih lopti (12:21), bolji šut za tri (50%:33%) i sa linije slobodnih bacanja (67:65).

Najveća razlika od svih statističkih kategorija je u broju blokada (7:2), pre svega zahvaljujući Vranešu koji odigrao najbolju utakmciu od dolaska u Partizan.

"Dobra utakmica, dobili smo Cibonu u trenutku kada je počela slagati kockice, jer ima mnogo novih igrača. Šansu protiv Cibone morali smo da tražimo u unutrašnjoj igri. Oni su nam dobro limitirali Pekovića, za koga bi bilo iluzorno da odigra još jednu vrhunsku utakmicu u kontinuitetu. Zato ga je Vraneš odlično zamenio. U drugom poluvremenu malo hrabrije šutirali, a mislim da je ključni trenutak utakmice bila Vranešova rampa", rekao je trener Partizana Igokee Duško Vujošević.

Najbolju partiju u crno-belom dresu odigrao je Slavko Vraneš.

"Ja sam samo odradio svoj deo posla. Iako bez koša, s ponekim skokom mislim da sam doprinio našoj pobedi. Ne bih nikoga izdvajao, pa tako ni svoju ulogu. Presudno je bilo to što smo mi do poslednjeg trenutka verovali u sebe. Nismo gubili nadu i bili smo uvereni da možemo da pobedimo", izjavio je Vraneš. Cibona – Partizan Igokea 77:78 (20:14, 11:15, 25:24, 21:25)

Cibona: Voren 8, Keli 5, Krasić 2, Morović, Vukušić 8, Andrić 6, Ajuso 15, Kaštropil, Hoskin 18, Princ, Rozić 3, Mulaomerović 12

Partizan Igokea: Palasio 12 (6-4 za 2, 5 sk), Tepić 10 (3-2, 2-1, 4-3, 4 sk, 4 as), Kecman 7 (3-2, 3-1, 6 sk), Borovnjak, Tripković 11 (2-1, 6-3), Veličković 5 (6-1, 3-1, 6 sk), Peković 15 (8-6, 6 sk), Vitkovac 14 (5-5, 4-1, 4-1, 5 sk), Đurković, Božić 2, Milošević, Vraneš 2 (8 sk, 5 bl)