Ponedeljak, 17.06.2002.

10:33

Amerikanci u cetvrtfinalu (update)

Izvor: B92, Beta

Fudbaleri Sjedinjenih Americkih Drzava plasirali su se u cetvrtfinale 17.Mundijala pobedivsi Meksiko 2:0. Golove za SAD postigli su Brajan Mek Brajd u 8. i Donovan u 65. minutu.

Pobeda i plasman jos jednog autsajdera predstavlja novo veliko iznenadjenje na ovom svetskom prvenstvu, ako se bilo sta vise moze smatrati iznenadjenjem. U utakmici u kojoj su Meksikanci napadali, Ameri su davali golove. Prvi je postignut posle 8.minuta iz naizgled bezopasne akcije, lopta je posle odbitka stigla do MekBrajda koji je ostrim udarcem u desni ugao doneo prednost svojoj reprezentaciji. Posle pocetnih 10 minuta, Meksiko krece u stalne napade, medjutim osim udarca Blanka Meksiko nije stvorio ni jednu ozbiljniju priliku za gol tokom 90.minuta.

Sve je prakticno bilo zavrseno u 65.minutu kada je Stjuart odlicno centrirao sa leve strane a Donovan glavom doneo konacnih 2:0. Poslednjih 25 minuta Meksikanci su »potrosili« da se brutalno obracunaju sa napadacima SAD-a, a zbog ostrog starta crveni karton je dobio kapiten Meksika Markez u 88.minutu.

Za plasman u polufinale Sjedinjene Americke Drzave borice se protiv selekcije Nemacke

Izjave selektora:

(foto AP)
Americki tim dao je sve od sebe da dodje do cetvrtfinala Svetskog fudbalskog prvenstva, izjavio je posle pobede nad Meksikom (2:0) selektor reprezentacije SAD Brus Arena.

"Ovo je veliki dan za fudbal u SAD", kazao je Arena, ciji je tim danas u utakmici osmine finala pobedio favorizovani Meksiko sa 2:0.

"Nasi momci danas su ostavili sve na terenu. Veoma sam ponosan na njih", dodao je selektor pobednickog tima.

Prema njegovim recima, ekipi je bilo teško da se oporavi od poraza od 3:1 od Poljske, u poslednjem kolu takmicenja po grupama.

"Veoma je kratak bio period da se psihicki oporave", kazao je Arena.

Komentarisuci izmene u startnoj postavi, on je rekao da je bilo potrebno osvezenje.

Arena je rekao da se timovi Meksika i SAD medjusobno dobro poznaju. "To je rivalitet. Poznajemo se dobro i vec godinama tu ima zle krvi medju nama, ali kada se utakmica zavrsi, ponovo smo prijatelji.

O utakmici cetvrtfinala protiv Nemacke, Arena je rekao da ceh njegov tim biti spreman, iako je to izuzetno tezak protivnik.

Selektor Meksika Havijer Agire ocenio je danas posle utakmice protiv selekcije SAD da je njegova reprezentacija nesrećno eliminisana sa Mundijala.

"Nismo imali srece. Primili smo gol u najgorem mogucem trenutku i siituacija na terenu se veoma brzo promenila. Sudija nam nije dosudio cist penal, a svi na stadionu su mogli da vide u ponovljenom snimku na velikom ekranu da je O'Brajan igrao rukom", rekao je Agire novinarima po zavrsetku utakmice.

On je istakao da "Amerikanci danas nisu zeleli da igraju fudbal i da nisu ni njima dozvoljavali da igraju".

"Hrvati i Italijani su protiv nas hteli da igraju i da se nadigravaju, dok su Amerikanci danas izasli na teren misleci samo o tome da ne izgube. Dali su nam po jedan brzi gol u svakom poluvremenu i njihov plan je uspeo", kazao je selektor Meksika.

On je naglasio da su na Mundijal dosli sa planom da poboljsaju plasman sa prethodna dva svetska prvenstva, u Americi 1994. godine i Francuskoj 1998. godine, kada smo zauzeli 13. poziciju i dodao da "iako su eliminisani od SAD ispunili su obećanje - ni manje, ni vise".