"Poplave zbog nebrige na lokalu"

Lokalne samouprave, koje su pogođene poplavama, moraju biti ažurnije i moraju koordinirati rad sa republičkim organima, izjavio je premijer Dačić.

Izvor: B92, Tanjug

Nedelja, 20.04.2014.

14:49

Default images

Republički Štab za vanredne situacije zatražio je danas poštovanje Zakona o vanrednim situacijama na terenu i zadužio Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije da pojača mere odbrane od poplava.

"Priotitet ovog Štaba su zaštita i spasavanje ljudi", naglasio je predsedavajući republičkog Štaba za vanredne situacije i premijer u tehničkoj vladi Ivica Dačić, na vanrednoj sednici tog tela povodom situacije nastale zbog poplava na teritoriji Srbije.

Dačić je rekao da lokalne samouprave, koje su pogođene poplavama, moraju biti ažurnije i koordinirati rad sa republičkim organima i naglasio da se mora poštovati Zakon o vanrednim situacijama, što znači da ne treba da čekaju pomoć iz Beograda, već da učine sopstvenim sredstvima.

On je izrazio svoje nezadovoljstvo što se ponavljaju situacije o ugroženim područjima od poplave iz 2011. godine, gde su potpuno ista područja ponovo ugrožena, što rečito govori o nebrizi lokalne samouprave o stanju zaštite vodotokova na svojoj teritoriji.

Ivica Dačić upozorava da je teškom stanju doprinela i loša organizacija na lokalu.

"Moramo da nastavimo sa tim aktivnostima jer su čak i neke lokalne samouprave posvetile mnogo više pažnje praznicima nego radu na terenu. Mora da se bude sa građanima", poručio je Dačić.

Dačić je ocenio da je to nedopustivo, sa čime su se saglasili i ministri odbrane Nebojša Rodić i građevinarstva Velimir Ilić.

Ukoliko se desi da Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije nema dovoljno tehničkih sredstava za otklanjanje posledica nepogoda, mora se uvesti radna obaveza po zakonu i angažovati ljudstvo i tehnika iz lokalnih preduzeća, jer je reč vanrednom stanju, naglasio je Dačić na sednici Štaba otvorenoj za javnost.

On je zatražio od RHMZ da na vreme upozori Štab za vanredne situacije o potencijalno jakim padavinama i drugim vremenskim nepogodama i veću kooperativnost i koordinaciju javnog preduzeća "Srbijavode" i Direkcije za vode u rešavanju problema na terenu, izazvanih poplavama.

Dačić je zadužio generalnog sekretara vlade Veljka Odalovića da sačini plan koji će ministri biti zaduženi za rešavanje problema na terenu i da napravi predlog za obezbeđenje sredstava za sanaciju šteta od poplava.

Pojedini ministri, među kojima je i ministar odbrane Nebojša Rodić, nisu krili nezadovoljstvo jer se poplave dešavaju ponovo u onim opštinama gde su se dešavale i prethodnih godina, iako su posle njih dobijale pomoć za sanaciju.

"Visinu štete odrediće loklane komisije, doći će kod nas za plaćanje, i ja to razumem. Ali, nisu znali u Lučanima vrlo pošteno da mi kažu gde je novac nestao. Oni kažu ne znamo. A ništa nije urađeno. Ne znam koliko je dato, ali podaci o tome sigurno postoje", naglasio je ministar Rodić koji je juče bio na terenu, i posetio ugrožena područja.

Na sastanku je saopšteno da se mere odbrane od poplava sprovode na oko 300 kilometara nasipa i građevina. Da je na 240 kilometara reč o redovnim merama, a na 55 vanrednim.

Broj ljudi evakuisanih zbog poplava na teritoriji Srbije dostigao je 440, ali nema nastradalih, kaže načelnik Sektora za vanredne situacije Srbije Predrag Marić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

45 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

10 h

Podeli: