Štrajk sudske administracije

Zaposleni u sudskoj administraciji, članovi Sindikata pravosudnih organa, stupili u generalni štrajk.

Izvor: B92

Sreda, 06.10.2010.

00:11

Default images

Oni traže povećanje osnovice za obračun plata i navode da od štrajka neće odustati do ispunjenja zahteva.

Kako u Beogradu preživeti s platom koja iznosi manje od 200 evra? To je pitanje koje ministarki pravde Srbije Snežani Malović postavljaju članovi sindikata pravosuđa. Stupanjem u generalni štrajk, sindikat je želeo da ukaže na težak položaj administrativnih radnika u pravosuđu, bez kojih sudovi ne mogu da rade.

Sekretarka Republičkog odbora Sindikata pravosuđa Slađanka Milošević kaže da zaposleni u pravosudnoj administraciji žele veće zarade, ali ne zahvatanjem iz budžeta.

"Isključivo štrajkuje pravosudna administracija tražeći osnovicu od 28 hiljada, kao što imaju sudije i tužioci, s tim što posebno naglašavam da mi ne tražimo povećanje zarada zahvatanjem u budžet, tj. kršenjem Zakona o budžetu, za razliku od Vlade Srbije koja krši zakon kada joj odgovara”, navodi ona.

“Mi zaista želimo da se strogo pridržavamo zakona i obećanja ministarke pravde, a to je ujednačavanje osnovica iz ušteda nastalih novom mrežom sudova i smanjenjem broja zaposlenih", objašnjava ona.

I dok ministarka pravde poručuje da će zaposleni u pravosuđu dobiti stimulacije, a da povećanje mogu da očekuju sledeće godine, sindikalci odgovaraju da zarađuju između 16 i 20 hiljada dinara mesečno i kažu da jedva sastavljaju kraj s krajem.

“Skoro 20 hiljada, naravno da ne mogu da preživim, ni ja ni moja porodica. Štrajkovaću u nedogeld ako treba.”

“18.000 dinara. Baš teško. Kirija mi je 200 evra, Infostan 6.500.”

“Moja plata, posle 30 godina staža je 21.000. A kako preživljavam to možete da zamislite i sami.”

Suđenja samo u hitnim predmetima

U beogradskim sudovima nema gužvi. Održava se samo minimum procesa rada, koji podrazumeva obradu hitnih predmeta, kaže portparolka Višeg suda u Beogradu Dušica Ristić.

"U Višem sudu u Beogradu sve službe rade u onoj meri koja je dovoljna da bi se navedena suđenja održala, i tu pre svega mislim na pisarnicu, na daktilo biro, na pravosudnu stražu i na prijavnu kancelariju, tako da ne očekujem da će biti nekih većih problema u tom pogledu", kaže ona.

Sva ostala suđenja moraće međutim da sačekaju dogovor Ministarstva pravde i sindikata.

U Beogradu su sa radom stali svi sudovi, kažu u sindikatu i navode da su na po sat vremena rad obustavili i administrativni radnici iz sudova u Valjevu, Nišu, Subotici, Novom Sadu i Pančevu.

Ukoliko se ne postigne dogovor o povećajnu zarada, u sindikatu tvrde da je doneta odluka da svi sudovi u Srbiji stupe u generalni štrajk sledećeg ponedeljka.

Ministarstvo: Nema para za veće plate

U ministarstvu pravde Srbije kažu da nema para za povećanje plata administrativnim radnicima.

Ukoliko bi se izašlo u susret zahtevima sindikata, Vlada bi morala da obezbedi dodatnih 15 milijardi dinara. Ukupan fond plata u tom slučaju bio bi 5,3 miliajrde dinara, dok su godišnji prihodi od sudskih taksi manji od te sume.

U saopštenju Ministarstva pravde naglašava se da se pravosudnoj administraciji već isplaćuju stimulacije čime su njihove plate dostigle nivo koji imaju u adiminstraciji prosvete i zdravstva. 5. Oktobar

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

75 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Podeli: