"Otkaz za višak, radno mesto za manjak"

Smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru neće biti linearno, već samo gde postoje viškovi, kaže ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički.

Srbija

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 27.07.2015.

12:23

Default images
Foto: Tanjug

Udovički kaže da će u institucijama gde nema dovoljno kadrova biti moguće i zapošljavanje novih i najavila ograničeno važenje novog zakona do 2018. godine.

"Ovo nije zakon o lineralnom smanjivanju zaposlenih svugde, u svakoj organizaciji i državnom organu. On zahteva da se dobro promisli o broju zaposlenih i da svako odgovara za svoj resor", rekla je Udovički i dodala da svi moraju da podele odgovornost i da prihvate principe rada kojim će država postati održiva. Ministarka je kazala da je usvajanje Zakona o načinu određivanja broja zaposlenih najbolje rešenje za trenutnu situaciju sa prevelikim brojem zaposlenih u javnoj upravi u Srbiji, a da će rešiti i problem sa zabranom zapošljavanja.

Ministarka je navela da posle donošenja ovog Zakona više neće biti potrebno dobijanje dozvole za zapošljavanje, odnosno zamenu onih koji odlaze, naročito u onim preduzećima u kojima ima potrebe za uvođenjem novih profila, ali da će poslodavac morati da napravi "prostor" za te ljude.

Kako je navedeno u obrazloženju, smanjenje broja zaposlenih u naredne tri godine bi trebalo da dovede do smanjenja rashoda za zarade zaposlenih sa sadašnjih 11,8 odsto na nivo od osam odsto BDP godišnje.

Ministarka udovički je rekla da je u Srbiji problem to što javni sektor ne usklađuje strukturu zaposlenih sa sredstvima kojima raspolaže i dodala da se nada da će do 2018. godine, do kada će zakon važiti, taj način ponašanja biti promenjen.

Predlogom zakona određeno je i da zaposleni kojima prestane radni odnos u postupku racionalizacije imaju pravo na otpremninu u visini trećine plate po godini rada.

Ministarka je navela da ukoliko neko ode sporazumno, neće moći da se zaposli ponovo u javnom sektoru u vreme trajanja ovog zakona.

Svi zaposleni koji su stekli uslov za penziju treba i da idu u penziju, osim ako je rukovodilac identifikovao njihova radna mesta kao neophodna, kaže Udovički.

Ona je dodala da će ovim zakonom biti obuhvaćena i komunalna preduzeća, čiji je osnivač lokalna samouprava, što do sada nije bio slučaj.

Kada je reč o sprovođenju zakona, Udovički je rekla da će se koristiti mogućnost da se onima koji se ne racionalizuju privremeno uskrate transferi iz budžeta ili da se ne pokrije onaj deo zarade za višak zaposlenih, navodeći da će u 2015. godini za otpremnine na nivou jeidnica lokalne samouprave biti moguće da se koriste sredstva iz budžeta.

Ona je dodala da će nadzor nad sprovođenjem zakona obavljati različite inspekcije.

Predstavljajući Predlog zakona o Registru zaposlenih u javnom sektoru, Udovički kaže da je to više tehnički akt koji treba da omogući praćenje naročito zakona o načinu odredjivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, a uredjuje prikupljanje i obradu podataka zaposlenih u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

"Registar se zasniva na samoprijavljivanju od strane korisnika javnih sredstava", kaže Udovički navdodeći da će pravi registar čija je izrada u planu biti vezan za proces zapošljavanja i isplatu zarada i onemogućavati bilo kakve greške i neprijavljivanja zaposlenih, a koji se očekuje u naredne dve godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

9 h

Podeli: