Za poklonike brze vožnje iz celog sveta nemački autoban predstavlja sveto mesto. Osim njegovog kvaliteta, osnovni razlog za to leži u činjenici da je na oko 60 odsto deonica mreže autoputeva u toj zemlji brzina kretanja - neograničena.
Na određenim delovima nemačkih autoputeva možete da jurite do mile volje, čak i brzinama većim od 250 km/h, bez bojazni da će vas neko zaustaviti i kazniti zbog toga.
Međutim, to bi uskoro moglo da se promeni, s obzirom da se pitanje bezbednosti saobraćaja i ograničenja brzine pojavilo kao jedna od tema u predizbornoj kampanji u Nemačkoj.
Vođa opozicione Socijaldemokratske partije (SPD), Sigmar Gabriel, zalaže se da se maksimalna dozvoljena brzina na svim autoputevima u Nemačkoj ograniči na 120 km/h.
Kao opravdanje za uvođenje ove mere, Gabriel se poziva na statističke podatke po kojima se na delovima autobana gde je brzina ograničena na 130 km/h dešava manje saobraćajnih nesreća sa teškim povredama i smrtnim slučajevima, u odnosu na deonice na kojima se vozi bez ograničenja.
Iako ovaj predlog čelnika SPD-a još uvek nije deo zvanične politike njegove stranke, socijaldemokrate nameravaju da se o tom pitanju konsultuju sa lokalnim vlastima širom Nemačke, kako bi zauzeli konačan stav oko mogućeg uvođanja ograničenja brzine.
Foto: FuFuWolf/flickr
Naravno, čitava priča ima smisla samo ukoliko SPD dođe na vlast. Za to bi im prema nekim procenama bila potrebna podrška partije Zelenih, koja opet sa svoje strane zalaže da se maksimalna brzina na putevima drugih kategorija ograniči na 80 km/h. Inače, Zeleni su još 2011. obećali da će tražiti uvođenje ograničenja brzine na autoputevima ako dođu na vlast, i to iz ekoloških razloga.
Zahtevima dve opozicione partije suprotstavio se Nemački automobilski klub (ADAC), tvrdnjom da su argumenti onih koji se zalažu za ograničenje brzine neodrživi. Portparol ADAC-a, Andreas Hölzel, izjavio je za Bild da je postojeća infrastruktura autoputeva u Nemačkoj veoma bezbedna za vožnju.
"Iako se na autoputevima odvija čak trećina ukupnog drumskog saobraćaja u Nemačkoj, na njima se dogodi tek 11 odsto svih saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom ili teškim povredama putnika", iznosi Hölzel svoj argument u prilog tezi o bezbednosti autoputeva u Nemačkoj.
On napominje i da ne postoji relevantno istraživanje na osnovu koga bi se uporedila bezbednost i broj nesreća na delovima autoputa bez i sa ograničenjem brzine.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.388. dan. Evropska unija je donela odluku o trajnom zamrzavanju ruske imovine u Evropi, što se u Briselu predstavlja kao prvi korak ka takozvanom "reparacionom kreditu" za Kijev.
Rat u Ukrajini – 1.388. dan. Izaslanik SAD Stiv Vitkof otputovaće u Berlin tokom vikenda, gde će se sastati sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i evropskim liderima, rekao je američki zvaničnik upoznat sa tim pitanjem.
Moskva će preduzeti akciju kao odgovor na zamrzavanje ruskih sredstava od strane Evropske unije, upozorila je danas portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, dodajući da će odgovor biti trenutan.
Magazin "New York Times" objavio je svoju godišnju listu najbolje odevenih muškaraca za 2025. godinu. Priznajemo, jedno ime nas je posebno iznenadilo...
Više od 180 stranaca ilegalno je ušlo u Poljsku iz Belorusije kroz tunel iskopan ispod granične ograde u blizini mesta Narevka, u Podlaskom vojvodstvu.
Rat u Ukrajini – 1.388. dan. Izaslanik SAD Stiv Vitkof otputovaće u Berlin tokom vikenda, gde će se sastati sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i evropskim liderima, rekao je američki zvaničnik upoznat sa tim pitanjem.
Moskva će preduzeti akciju kao odgovor na zamrzavanje ruskih sredstava od strane Evropske unije, upozorila je danas portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, dodajući da će odgovor biti trenutan.
Više od 180 stranaca ilegalno je ušlo u Poljsku iz Belorusije kroz tunel iskopan ispod granične ograde u blizini mesta Narevka, u Podlaskom vojvodstvu.
Jednomotorni laki avion morao je u petak 12. decembra oko 16.00 časova popodne da izvede prinudno sletanje direktno na ulicu u urbanom delu Manhajma, završivši let na prometnoj gradskoj saobraćajnici Nekarauer štrase.
Belorusija je oslobodila 123 politička zatvorenika, među kojima su i istaknuta opoziciona aktivistkinja Marija Kolesnikova, kao i dobitnik Nobelove nagrade za mir Ales Bjaljacki.
Kineski istraživači u laboratoriji Madžikpen Bio u Hefeju, u provinciji Anhui, na zapadu Kine, uspešno su uzgajili genetski izmenjene biljke koje svetle u mraku.
Sari Džafče, koja je u septembru proglašena za Mis Finske, biće oduzeta titula nakon što je njen gest na društvenim mrežama protumačen kao rasistički prema azijskim narodima, prenose danas finski mediji.
Bura se još nije stišala, a američki političari najavljuje da će u narednim danima objaviti još fotografija Džefrija Epstajna, upozoravajući da su neke od slika koje još nisu objavljene "neverovatno uznemirujuće".
Lažni lek oksikodon koji se prodavao putem interneta usmrtio je najmanje 13 ljudi u Holandiji i izazvao desetine teških trovanja, pokazala je istraga koju je sprovela bolnica Erasmus MC na zahtev holandskog javnog servisa NOS.
Crna ili tamna čokolada godinama važi za jedan od najzdravijih slatkiša, ali novo istraživanje sugeriše da bi u njoj moglo da se krije mnogo više koristi nego što bi i najveći ljubitelj čokolade pretpostavio.
Jedna od uvodnih scena nove dokumentarne serije od šest delova o Tejlor Svift, "Kraj jedne ere", prikazuje dva obožavatelja koji željno iščekuju njen nastup na londonskom stadionu Vembli.
Branimir Džoni Štulić, posle dugo vremena, na svom YouTube kanalu juče je predstavio novu verziju pesme “Bez mene”, čime je još jednom potvrdio da, uprkos dugogodišnjoj distanci od javne scene, i dalje aktivno snima i objavljuje autorski rad.
Noa Šnap, koji igra Vila Bajersa u seriji "Stranger Things", zamalo je otkrio ključni detalj finala, ali ga je brza reakcija koleginice Mili Bobi Braun sprečila da pokvari iznenađenje fanovima.
Uoči 250. godišnjice rođenja Džejn Ostin, koja se obeležava 16. decembra, najavljene su brojne adaptacije, dokumentarci i predavanja posvećena slavnoj engleskoj književnici.
Iako bi možda bilo preterano tvrditi da su Klint Istvud i Robert Redford bili najveštiji glumci svoje generacije kada je reč o rasponu i transformacijama u uloga, ali je sasvim tačno reći da su bili među najvećim filmskim zvezdama svog vremena.
Kinesko tržište električnih automobila i hibrida (vozila nove energije - NEV)postiglo je novi istorijski rekord u prodaji prošlog meseca, što je potpomognuto i snažnim rastom izvoza.
Zima je najnezgodnije godišnje doba za vožnju, vreme kada se lakše događaju saobraćajne nesreće kao i kvarovi automobila, uz to možete i zapeti u snežnoj mećavi.
Komentari 70
Pogledaj komentare