Automobili

Sreda, 22.04.2009.

17:04

Verso i Urban Cruiser

Danas ćemo se podsetiti jedne već poznate reči (kompromis) i naučiti jednu novu reč (downsizing).

Izvor: B92

Default images

Tekst i foto: Nemanja Pantelić

Ako ste žena, koliko puta ste ispustile uzdah dok ste zastale pored izloga iz kojeg biste pokupovale pola stvari, a onda samo nastavile dalje? Koliko puta ste kupile jeftiniju kozmetiku ili pristale na jeftinije, monotone pločice za kupatilo? Ako ste muškarac, koliko puta ste puta morali da odustanete od kupovine skupog mobilnog telefona, velikog televizora ili jakog automobila?

Iako možda imate novca za skuplje krpice ili igračke, znate da vaš partner to neće odobriti i znate da će biti svađe.
Toyota Verso 2,2 D4D D-CAT
Da se podsetimo: proces u kojem, kroz dogovor, prihvatamo određene uslove koji često mogu varirati u odnosu na naše želje naziva se kompromis. Kompromis retko ko voli i nekada može dovesti do mnogo većeg zla. Austrijanci i Mađari su se 1867. godine dogovorili oko ujedinjenja kako bi osigurali međusobnu ravnopravnost i mir u regionu… Taj kompromis je tokom svog postojanja mnoge narode učinio nezadovoljnima, pa i jednog Gavrila iz naroda koji odlučio da uzme zakon u svoje ruke…
Toyota Urban Cruiser 1,33
Zbog one brljotine koju su jesenas napravili Amerikanci (svetska finansijska kriza), moraćemo da naučimo i da prisvojimo još jednu stranu reč: downsizing.

Prvobitno, ovaj termin je korišćen da opiše smanjenje broja zaposlenih u cilju poboljšanja efektivnosti i efikasnisti kompanije.

Sada se downsizing koristi i u svakodnevnom životu i u principu, i dalje objašnjava da nemate para, ali na malo finiji način.
Ako ste veliki karavan zamenili za kola poput Corse jer manje troše, jeftinija su za održavanje i registraciju, napravili ste downsize.

Ako ste veći stan zamenili manjim, dalje od centra grada, ne zato što je lakše naći parking mesto ili prošetati dete kroz čistiji vazduh, već zato što je info-stan duplo niži kao i mesečna renta, vi ste majstor downsizinga.

Ako se pitate zašto se bavimo jezikom na sajtu automobila, to je zato što nam je Tojota u aprilu 2009. godine predstavila dva nova modela koji su nastali sa ovim rečima na umu stvaraoca.
Model koji želi da nas oslobodi kompromisa između prostranog kombija prosečnih voznih osobina i klasičnog auta bez prostrane i modularne unutrašnjosti je Verso. Ne Corolla Verso, kao ranije, već samo Verso.

Drugi model je Urban Criuser koji poručuje vlasniku stare Toyote RAV 4 da je OK preći iz većeg terenca u manji i jeftini rečima: “kriza je i treba štedeti novac a za vožnju po gradu sasvim sam dobar”.

U ovom tekst ću izneti prve i najjače utiske sa probne vožnje oba automobila u okolini Lisabona, a detaljni prikaz sledi kada ih dobijemo na test vožnju po Srbiji.

VERSO

Težina Versa zavisi od kolièine dodatne opreme – u proseku oko 1500kg
Verso je istupio iz Corolla skupa i sada na tržištu nastupa samostalno jer u Toyoti smatraju da MPV vozila nisu samo nadogradnja klasičnih modela iz tzv. C segmenta već zasebna samostalna kategorija.

Prednji deo auta pridržava se korporativne linije, tako da se lako prepoznaju crte koje se nalaze i na novom Avensisu, dok su bokovi Versa i zadnji deo zadržali mnoge elemente sa Corole Verso.
dužina: 4440mm; širina 1790mm; visina: 1620mm.
Dopadaju mi se brojna ispupčenja oko točkova i haube i uočljive linije duž čitave karoserije koja ovom autu daju bitno jači karakter u odnosu na prethodni model. Posebno mi se dopala linija koja se pruža od samog dna prednjeg branika, raste i širi se preko sredine auta, i zadnjih vrata i diže se preko C stuba do samog krova.
Unutrašnjost je znatno unapređena u odnosu na Corollu Verso. Postavljena su tri reda, odnosno sedam sedišta.

Instrumenti i komande pažljivije su razmešteni oko vozača kako bi pozitivno uticali na bezbednost ali i na komfor. Brzinomer nije ni ispred vozača, ni na sredini centralne konzole, već negde na pola puta ali zakošen prema vozaču. Inženjeri su postavljanjem instrumenata na ovakvo mesto uspeli vozača da izlože željenim informacijama a da on ne mora da skreće pogled sa puta.
Verso koji sam vozio u Portugalu bio je maksimalno krcat svom opremom koju Toyota nudi u ovom trenutku. Tu spada najveći panoramski krov iz jednog komada u C MPV segmentu, šestostepeni automatski menjač sa mogućnošću ručnog biranja stepeni i na samoj ručici i na upravljaču. Ručica menjača postavljena je bliže vozaču kako bi upotreba bila još manje zahtevna.
Audio uređaj integrisan je sa navigacionim i njime se upravlja preko ekrana osetljivog na dodir ili preko dugmića oko tog ekrana ili dugmićama postavljenima na upravljaču. Osim DVD, Mp3 i CD kompatibilnosti ovaj uređaj ima i hard disk zapremine 10GB, USB ulaz i BlueTooth konekciju za telefone koja ne služi samo za obavljanje razgovora već i za direktno slušanje muzike koja je skladištena na telefonu.
Kao opcija može se kupiti i kamera za hod u nazad koja emituje live program na istom centralnom ekranu. Prvi put sam ovde video jeftiniju i jednostavniju opciju za pomoć pri vožnji u nazad koja sliku emituje direktno na unutrašnjem retrovizoru. Ova opcija, iako manje atraktivna, više odgovara već postojećim vozačkim navikama.
Opremljen 2,2 D4D (177KS) motorom i automatskim menjačem, Verso je veoma lak za vožnju po gradu, na otvorenom i po autoputu. Prking senzori olakšavaju parkiranje već preglednog vozila, nema igranja sa kvačilom tokom kreni/stani situacija u gradskim gužvama. Na autoputu možete koristiti tempomat koji je isti kao i na svim drugim Toyotama. Dosta truda je uloženo kako bi buka i vibracije koje se stvaraju krstarenjima po autoputu bile otklonjene. Osim što će se vozač kasnije umoriti ukoliko je vožnja tiša, takođe neće moći da se osloni na sopstveni osećaj brzine jer u Versu nema neke posebne razlike ukoliko dugo vozite 130, 150 ili 160 km/h.

Jednostavno mislite da idete sporije od stvarnog, kao kada prilikom isključenja sa autoputa, posle višečasovne vožnje vi mislite da vozite 60 a zapravo idete 110 km/h prema naplatnoj rampi.
Na otvorenim, magistralnim ili lokalnim putevima takođe sam se uverio u lakoću i nezahtevnost ovog auta. Imao sam priliku da me jedan test vozač lokalnim putevima vozi oko 130 na sat, ali sam ga posle nekoliko minuta ipak zamolio da prestane. Verso se jako dobro držao, nije se puno naginjao tokom letenja kroz krivine, nije dolazilo do manjka kontrole nad vozilom, ali ipak, u Portugalu smo, hajde da uživamo, hajde da ne poginemo pa da dođemo ponovo, mislio sam.

Tokom nekih 150 pređenih test kilometara u toku jednog dana prosečna potrošnja bila je oko 8 litara.
U zavisnosti od verzije zapremina prtljažnika je od 484l do 699l
Verso u Srbiji ima raspon cena od 20 200 evra za model sa 1,6 benzinskim motorom do 32 400 evra za model sličan ovom koji sam vozio. Za audio/navi uređaj treba dodati još 2100 evra. Kompletan cenovnik možete pogledati na zvaničnom sajtu (.pdf).
3 reda, 7 sedišta
Motori u ponudi su: benzinski 1.6 Valvematic (132ks, ) i 1.8 Valvematic (147ks) i dizeli 2.0 D-4D (125ks), 2.2 D4D (150ks) i 2.2 D-4D (180ks) Emisija CO2 po pređenom kilometru su u rasponu od 140g za 2.0 dizel pa do 178g za 2.2 D4D bez D-Cat sistema.

Optimal Drive sistem pomaže očuvanju čovekove sredine i smanjenju potrošnje goriva mnogim elementina na autu (katalizatori, komponente motora od ultra lakih materijala, veoma precizno ubrizgavanje goriva i maksimalno korišćenje istog u ciklusu sagorevanja).

Urban Criuser

Toyota Urban Cruiser u SAD je Scion xD
Ovim modelom Toyota želi da nam ponudi više nego što se očekuje od vozila iz B segmenta, u koji spadaju vozila poput Corse ili Fieste. Takođe zadatk mu je i da se u tržišnom smislu suprodstavi Kii Soul, Suzukiju SX4 ili Daihatsuu Teriosu. Naravno, namenjen je i svima koji ne mogu da priušte aktuelni RAV 4.
dužina: 3930mm; širina: 1725mm; visina: 1525 mm
Urban Criuser deluje nabildovano i žustro kada posmatrate prednji deo. Ivica prednjeg branika smeštena je prilično visoko a tek iznad nje nalaze se farovi. U prostor ispod smešteni su veliki otvori za vazduh. Čitava bočna linija auta je visoka, a bočna stakla su plitka tako da je dobijen taj bunkerasti izgled „pseudo SUVa“. Ove crte se polako smiruju i nestaju kako se približavamo zdnjem delu auta, nema ispupčenja i oblina pa ni agresivnosti prednjeg dela.
Zadnji deo Urban Criusera me podseća na prethodni model Corolle u hečbek verziji, posebno zadnja vrata i C stub.

Dopada mi se primena je rešenja sa krova Priusa, odnosno udubljenja duž krova, u cilju smanjenja otpora vazduhu.

U ponudi su dva motora: dizel zapremine 1,4L (90ks) i benzinac zapremine 1,33 L (101ks).

Ja sam vozio benzinca čiji Optimal Drive sistem koristi Start&Stop tehnologiju. Svaki put kada se zaustavite, izbacite menjač iz brzine i pustite kvačilo, motor će se ugasiti i na taj način smanjiti potrošnju goriva i količinu izduvnih gasova. Onog trenutka kada ponovo pritisnete kvačilo motor će se sam ponovo pokrenuti. Pokretanje motora dešava se bez karakterističnog „verglanja“ na koje smo navikli.
Da biste listali stavke na meniju putnog kompjutera potrebno je gurnuti èitavu ruku kroz upravljaè i pritiskati dugme na instrument tabli, kao kada resetujete kilometražu na starijim modelima. Verso ovu komandu ima na samom upravljaèu.
I menjač i kvačilo izuzetno su laki i precini tako da je promene stepeni moguće vršiti bez trzaja.

Motor je malih dimenzija i napravljen je od lakih materijala pa i on sam povoljno utiče na potrošnju, na povećanje putničkog prostora i na bolju zaštitu istog prilikom sudara.

Vožnja kroz grad i lokalnim putevima dala je prosečnu potrošnju od 5,2 l/100km.

Kao opcija postoji i model sa Toyotinim sistemom aktivne kontrole obrtnog momenta, koji u momentima potrebe snagu sa prednjih prebacuje i na zadnje točkove.

Autoputem je komotno krstariti brzimon od 130 km/h.
Prednji red sedišta postavljen je prilično visoko i na taj način je obezbeđeno više prostora na zadnjoj klupi.

Bojim se da unutrašnjost ne prati živahnost spoljašnjosti. Dominira velika površina reljefaste sive plastike pa me je zbog toga sve podseća na model Aygo. Instrumenti su raspoređeni u tri celine ispred vozača a obrtomer i brzinomer integrisani su u jedan isti krug.
Na centralnoj konzoli nalazi se sličan multimedijalni navigacioni sistem kao i u Versu, za koji sumnjam da će biti čest prizor na našim ulicama.

Na zadnjoj klupi ima mesta za putnike do visine 180cm, višima prvo nestaje prostora za noge pa tek onda za glavu.

Urban Cruiser je jednostavno i ekonomično vozilo za kompikovana vremena.
Raspon cena kod nas je od 16 700 evra za osnovnog benzinca pa sve do 21 000 evra za najskupljeg dizelaša. Ko želi navigaciju kao sa slike treba sa izdvoji još 990 evra.
Zapremina prtljažnika: 314L
Cruiser ima izuzetno nisku emisiju CO2 po pređeneom kilometru: 129g benzinac i 118g dizel. Toyota je postavila sebi cilj da tokom 2009. godine čitavu svoju gamu modela svede na prosek od 140g/km.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: