Nedelja, 26.04.2020.

14:35

ANKETA B92: Koje je najbolje jelo iz Bosne i Hercegovine?

Izvor: B92

ANKETA B92: Koje je najbolje jelo iz Bosne i Hercegovine? IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

87 Komentari

Sortiraj po:

Song from a secret garden

pre 5 godina

Meni je najbolja pita, prava bosanska sto moja baba pravi i razvlaci. Ta se ne moze porediti ni sa kakvim burekom na svijetu. Banjalucki cevapi su vrhunski.

Limburg mesec

pre 5 godina

@Mark
Sarajevski cevap je,po anketi svetskih medija,pre 5-6 godina,uvrsten u 10.najukusnijih ulicnih jela na svetu!a niski rostilj?

diplinž

pre 5 godina

ja je nisam jeo, ali stariji se kunu u kvrgušu kod Babe, u Kozarcu nadomak Prijedora. piletina isječena na komade, zalivena tijestom, pa sve to pečeno u rerni.

Bosanac50%Hercegovac100%

pre 5 godina

Od svih jela rekao bih da je Bosanski Lonac najoriginalnije jelo iz BiH.
Zorno prikazuje kulturu, nacin zivota, nacin razmisljanja, stanje duha, rasijanost svijesti...

BL

pre 5 godina

Nema puno smisla raspravljati koji je bolji, banjalučki, travnički ili sarajevski ćevap, svaki ima svoju čar ne samo u okusu i izgledu, nego i u ambijentu ćevapdžinica i okoline. Pravi ljubitelj ćevapa će na putu od Sarajeva do Banja Luke doručkovati u Sarajevu deset u pola sa lukom, navratiti u Travniku kod Harija usput i večerati banjalučke ćevape.
A od originalnih bosanskih jela, cicvara sa domaćim pršutom i uštipcima je moj favorit. I nakon dobrog jela, hurmašica i kafa.

BB

pre 5 godina

Ko normalan moze da odabere Sarajevski umesto Banjaluckog cevapa?????
(Straight Outta München, 27. april 2020 10:20)

Svako ko je bas normalan. Zato sto stomak ne zna za politiku i nacionalizam.

Vule brat

pre 5 godina

Mostarski ćevapi, janjetina sa Jablanice, Kraiška Maslenica, i naravno burek sa sirom bilo gde opusteno da ga trazite u Bosni.

bulls23

pre 5 godina

@dg
rec burek u Srbiji i kod vas jednostavno ima drugacije znacenje. Niti je jelo burek izmisljeno u srb ni u bos pa da bi neko polagao pravo da je njegova starija. Jelo burek u Srbiji se odnosi vise na kore i nacin primere ( npr masnoca), dok se kod vas odnosi na sastav ( meso ). i to je otprilike to

Mark

pre 5 godina

bio u saraj sluzbeno puno puta...cevap, pa ocekivao sam vise, precenjen...rekao bi marketing, ok je ali daleko od tih bajki koje pricaju. Ni prici npr rostilju u Nishu

Melita Sandić

pre 5 godina

Pita sa mesom. Burek je samo sa sirom.
(je l citate vi ceo tekst, 27. april 2020 10:25

Burek je s samo sa mesom, sa sirom oni kažu sirnica. Inače najbolji majstori za burek su Goranci, zato je najbolji burek bio na Kosovu. Mada, i u Skoplju se jeo dobar burek. Najbolji roštilj je na bio Kosovu, pogotovu onaj iz kafana sa periferiji Prištine, naravno srpsne kafane. Pita sa zeljem iz šporeta na drva ili ispod sača, filija ispod sača i domaće kiselo mleko... Al nema toga više... Nema više ni tog dvorišta, nema gde da se raspali ćumur.

Milojko

pre 5 godina

Ja glasao za prebranac, comlek i
bosanski lonac. Volim da kuvam i
to i radim kad god imam vremena
samo moram i da radim da bi
zaradio novac za sve pa i za
hranu. Nego ako mislite da
"terate" anketu po svim ex republikama
moze li moj izbor (a bice sve na
kasiku) da mi se posalje na mail
kao osnova za brakorazvodnu
parnicu.

Riktaš

pre 5 godina

Balkanska kuhinja je 90% mix Turske i Mađarske kuhinje (ćevapi, pite svih vrsta, ćufte(kofte), kolači (kadaif, baklave), sataraš, paprikaš, gulaš) BiH, Srb, Hr imaju sva ova jela u različitim varijacijama i svi ih svojataju, i neka jela iz Italije koja se jedu po Dalmaciji i CG obali.
Što se tiče ćevapa, imam svog mesara na Vratniku (Stari Grad, Sarajevo) i odgovorno tvrdim da su najbolji na svijetu kad ih ja spremim na roštilju, također, Banjalučki ćevapi (ćevabdžinica Kastel u Sa) su fantastični

Rope

pre 5 godina

Nigdje na listi ono što obavezno niste smjeli da propustite a to su travnički ćevapi. Mada postoje sarajevski, banjalučki, tuzlanski, novopazarski, itd, itd, ćevap je ćevap, vrlo jednostavan recept (koji je vijekovima znan u Bosni, nasoljena smjesa odredjenih dijelova junećeg i ovčijeg mesa i ništa više, upućeni znaju o čemu pričam. Serviraju se uz isjeckan luk i doda biber po želji... i naravno u dobro polivenoj lepinji i apsolutno ništa više!
Ćevape danas prave na različite načine, od teletine, svinjetine... dodaju soju, prezle itd, i ko zna šta se sve dodaje kao prilog, i još to čudo zovu "ćevapi"! Ukoliko prolazite kroz Bosnu i Travnik, obavezno navratite kod Harija, probajte šta su pravi i najbolji ćevapi u ex-Ju!

Rope

pre 5 godina

@Evo od covjeka koji je sve obišao u Bosni, zivio u BL 15 godina. Sve sam gradove obišao i najbolji po meni je u Travniku. I to za klasu jači. Ja ne znam sta ljudi stavljaju unutra, ali ono je magija.
(Igor, 27. april 2020 11:44)
Upravo tako! Ko nije jeo travničke ćevape nije jeo one prave. Kod Harija u Travniku.

Dragi

pre 5 godina

"Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)."

Kao prvo, kakva autohtona turska kuhinja kad su Turci nomadski narod iz Centralne Azije koji je gastronomski bio prosvecen koliko i Eskimi. Sve sto ti jedes a zoves turskom kuhinjom je persijskom i arapskog porekla. Apsolutno nista to nisu Turci smislili.

Kao drugo, turska kuhinja nije ni blizu jedne od najboljih, da vredi jeli bi je sirom sveta jer usta su ta koja odlucuju. Ne stavljaj tursku kuhunju u istu recenicu sa italijanskom i francuskom. Kolaci kod Turaka se svode na jedno, sve sto napravis zalijes secernim sirupom.Ako je to vrhunac gastronomije, daj da pocepam ovaj papir na kojoj pise diplomirani gastronom.

Mr Someone

pre 5 godina

Lagani roštilj miks:
- ćevapi teleći,
- sudžukice,
- piletina bijelo i odkošteni bataci - pajcovano/začinjeno,
- svinjetina odrezak - but/ledja - začinjeno,
- somun/lepinja - natopljeno mašala,
- prilog dižonski senf / tartar sos / garlic sos /,
- banjalučki popovski trapist,
- zelena salata/mladi krastavci,
- 'ladno pivo - češko.

Nije zdravo,
al' je bogovski.
(gost, 27. april 2020 10:29) Odnos meso/povrce u tom tvom “bogovskom” miksu je porazavajuci.

Rope

pre 5 godina

@Najbolje bosansko jelo je burek sa sirom...tri, četiri, sad...
(Ekspo, 27. april 2020 10:37)
Ne postoji bosanska kuhunja, sve je to nama ostalo od Turaka. U Bosni nema "burek sa sirom". Burek je burek, tj. pita s mesom, dok je ona sa sirom... sirnica. Ukoliko tražiš burek sa sirom odmah će znati da nisi iz Bosne!
U Srbiji s nacionalnom kuhunjom je slična stvar, il' je turskog il' madjarskog porijekla. Jedino srpsko autohtono jelo je cicvara!

danger

pre 5 godina

Najbolje bosansko jelo je burek sa sirom...tri, četiri, sad...
(Ekspo, 27. april 2020 10:37

Kakvo neznanje! Ne postoji burek sa sirom! Burek je uvek sa mesom, a pita sa sirom je sirnica.
Cudi me i toliki broj pluseva za potpuno promasen komentar.

Јабучило

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.
(Max, 27. april 2020 10:49)

Есма је пре рата у Приједору правила најбоље ћевапе у лепињи које сам икада јео. Исти принцип. Када натопи лепињу, ћевапи малтене буду вишак :)

Јабучило

pre 5 godina

Сам избор понуђеног је превише сужен. На пример, недостаје паче, како се назива сјајан мезетлук од изнутрица, недостаје соган долма (лук пуњен надевом за сарму и запечен у рерни), недостаје пита зељаница, недостаје квргуша (мекше тесто у високом плеху на које се набаца распарчано пиле и павлака или кајмак, па се пече у рерни) недостају урмашице... Запањујуће је да досад ни у једној кухињи нису поменуте сармице од јагњеће марамице, врстан специјалитет.

aaa

pre 5 godina

To je sve Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)....Tako da iako su nas u ropstvu drzali i unazadili za nekoliko vekova bar nesto korisno od njih je ostalo na ovim prostorima...Svim pripadnicima Muhamedanske veroispovesti sretan Bajram...Srbin...
(Cola, 27. april 2020 10:25) Apsolutno se slažem da imaju izuzetnu kuhinju, samo što nikako nije autohtona, kao ni jedna druga. Jednostavno Turci tj. Osmanlije su veliku većinu jela preuzeli od naroda, država, carstva( Vizantija, Asirija, Persija Arabija) , koje su porobili.

Salle

pre 5 godina

Pita sa mesom. Burek je samo sa sirom.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (je l citate vi ceo tekst, 27. april 2020 10:25)
Hm, ja bih rekao da je Sirnica -burek sa sirom. A ostali su burek sa mesom, zeljem itd...

Dragi

pre 5 godina

Burek sa mesom/sirom.

Cevapi su ok ali nista spektakularno. Ajmo sad komentari u vezi toga sta je burek a sta pita, najjaci trigger za BiH raju.

dux

pre 5 godina

Pazarski ćevapi su bolji i od sarajevskih i od banjalučkih, tako da je Burek sa velikim B najbolji bosanski specijalitet.
(Nisam čiko ja!, 27. april 2020 10:19

Prvi burek na balkanu je u Nišu napravio neki turčin 1500 i neke( koga ne mrzi može da progugla), prema tome, nije mi jasno ko je dao pravo bosancima da određuju šta je burek a šta nije. Ja poštujem niška pravila, sve je to burek sa različitim nadevima. A i realno, kao neko ko je burek isprobavao po celom Balkanu, odgovorno tvrdim,da je niški van konkurencije.

Aussie

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.
(Max, 27. april 2020 10:49)

Bravo! Tako se prave cevapi i u Doboju gdje zivim. Daleko su bolji i ukusniji nego sarajevski, zenicki, travnicki itd. kod kojih je lepinja suva.

Arch Enemy

pre 5 godina

Jeo sam sarajevske ćevape, nekako mi imaju neugodan miris, možda zbog njihovog loja kojeg stavljaju ili ne znam čega za razliku od Banjalučkog koji mi je onako u pločicama i što se tiče ukusa i mirisa i svega ostalog čista 10!

Andrej

pre 5 godina

Maxe
Slazem se za Tuzlanski cevap, al iskreno ni ja ga se ne setih. U toj regiji sam rodjen i rastao, i nigde tako socne cevape posle ne probah. Lepinja je nenadmasna!

Igor

pre 5 godina

Evo od covjeka koji je sve obišao u Bosni, zivio u BL 15 godina. Sve sam gradove obišao i najbolji po meni je u Travniku. I to za klasu jači. Ja ne znam sta ljudi stavljaju unutra, ali ono je magija.

Cola

pre 5 godina

To je sve Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)....Tako da iako su nas u ropstvu drzali i unazadili za nekoliko vekova bar nesto korisno od njih je ostalo na ovim prostorima...Svim pripadnicima Muhamedanske veroispovesti sretan Bajram...Srbin...

coach

pre 5 godina

Hercegovacki prsut, corba od rastana i suvog mesa, sir iz mjesine( mjeha)... banjalucki cevapi, sarajevski cevapi. Tacno redosledom od najboljeg...

gost

pre 5 godina

Lagani roštilj miks:
- ćevapi teleći,
- sudžukice,
- piletina bijelo i odkošteni bataci - pajcovano/začinjeno,
- svinjetina odrezak - but/ledja - začinjeno,
- somun/lepinja - natopljeno mašala,
- prilog dižonski senf / tartar sos / garlic sos /,
- banjalučki popovski trapist,
- zelena salata/mladi krastavci,
- 'ladno pivo - češko.

Nije zdravo,
al' je bogovski.

Max

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.

Cola

pre 5 godina

To je sve Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)....Tako da iako su nas u ropstvu drzali i unazadili za nekoliko vekova bar nesto korisno od njih je ostalo na ovim prostorima...Svim pripadnicima Muhamedanske veroispovesti sretan Bajram...Srbin...

gost

pre 5 godina

Lagani roštilj miks:
- ćevapi teleći,
- sudžukice,
- piletina bijelo i odkošteni bataci - pajcovano/začinjeno,
- svinjetina odrezak - but/ledja - začinjeno,
- somun/lepinja - natopljeno mašala,
- prilog dižonski senf / tartar sos / garlic sos /,
- banjalučki popovski trapist,
- zelena salata/mladi krastavci,
- 'ladno pivo - češko.

Nije zdravo,
al' je bogovski.

Max

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.

coach

pre 5 godina

Hercegovacki prsut, corba od rastana i suvog mesa, sir iz mjesine( mjeha)... banjalucki cevapi, sarajevski cevapi. Tacno redosledom od najboljeg...

Dragi

pre 5 godina

"Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)."

Kao prvo, kakva autohtona turska kuhinja kad su Turci nomadski narod iz Centralne Azije koji je gastronomski bio prosvecen koliko i Eskimi. Sve sto ti jedes a zoves turskom kuhinjom je persijskom i arapskog porekla. Apsolutno nista to nisu Turci smislili.

Kao drugo, turska kuhinja nije ni blizu jedne od najboljih, da vredi jeli bi je sirom sveta jer usta su ta koja odlucuju. Ne stavljaj tursku kuhunju u istu recenicu sa italijanskom i francuskom. Kolaci kod Turaka se svode na jedno, sve sto napravis zalijes secernim sirupom.Ako je to vrhunac gastronomije, daj da pocepam ovaj papir na kojoj pise diplomirani gastronom.

Igor

pre 5 godina

Evo od covjeka koji je sve obišao u Bosni, zivio u BL 15 godina. Sve sam gradove obišao i najbolji po meni je u Travniku. I to za klasu jači. Ja ne znam sta ljudi stavljaju unutra, ali ono je magija.

Arch Enemy

pre 5 godina

Jeo sam sarajevske ćevape, nekako mi imaju neugodan miris, možda zbog njihovog loja kojeg stavljaju ili ne znam čega za razliku od Banjalučkog koji mi je onako u pločicama i što se tiče ukusa i mirisa i svega ostalog čista 10!

aaa

pre 5 godina

To je sve Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)....Tako da iako su nas u ropstvu drzali i unazadili za nekoliko vekova bar nesto korisno od njih je ostalo na ovim prostorima...Svim pripadnicima Muhamedanske veroispovesti sretan Bajram...Srbin...
(Cola, 27. april 2020 10:25) Apsolutno se slažem da imaju izuzetnu kuhinju, samo što nikako nije autohtona, kao ni jedna druga. Jednostavno Turci tj. Osmanlije su veliku većinu jela preuzeli od naroda, država, carstva( Vizantija, Asirija, Persija Arabija) , koje su porobili.

dux

pre 5 godina

Pazarski ćevapi su bolji i od sarajevskih i od banjalučkih, tako da je Burek sa velikim B najbolji bosanski specijalitet.
(Nisam čiko ja!, 27. april 2020 10:19

Prvi burek na balkanu je u Nišu napravio neki turčin 1500 i neke( koga ne mrzi može da progugla), prema tome, nije mi jasno ko je dao pravo bosancima da određuju šta je burek a šta nije. Ja poštujem niška pravila, sve je to burek sa različitim nadevima. A i realno, kao neko ko je burek isprobavao po celom Balkanu, odgovorno tvrdim,da je niški van konkurencije.

Јабучило

pre 5 godina

Сам избор понуђеног је превише сужен. На пример, недостаје паче, како се назива сјајан мезетлук од изнутрица, недостаје соган долма (лук пуњен надевом за сарму и запечен у рерни), недостаје пита зељаница, недостаје квргуша (мекше тесто у високом плеху на које се набаца распарчано пиле и павлака или кајмак, па се пече у рерни) недостају урмашице... Запањујуће је да досад ни у једној кухињи нису поменуте сармице од јагњеће марамице, врстан специјалитет.

Riktaš

pre 5 godina

Balkanska kuhinja je 90% mix Turske i Mađarske kuhinje (ćevapi, pite svih vrsta, ćufte(kofte), kolači (kadaif, baklave), sataraš, paprikaš, gulaš) BiH, Srb, Hr imaju sva ova jela u različitim varijacijama i svi ih svojataju, i neka jela iz Italije koja se jedu po Dalmaciji i CG obali.
Što se tiče ćevapa, imam svog mesara na Vratniku (Stari Grad, Sarajevo) i odgovorno tvrdim da su najbolji na svijetu kad ih ja spremim na roštilju, također, Banjalučki ćevapi (ćevabdžinica Kastel u Sa) su fantastični

Dragi

pre 5 godina

Burek sa mesom/sirom.

Cevapi su ok ali nista spektakularno. Ajmo sad komentari u vezi toga sta je burek a sta pita, najjaci trigger za BiH raju.

BL

pre 5 godina

Nema puno smisla raspravljati koji je bolji, banjalučki, travnički ili sarajevski ćevap, svaki ima svoju čar ne samo u okusu i izgledu, nego i u ambijentu ćevapdžinica i okoline. Pravi ljubitelj ćevapa će na putu od Sarajeva do Banja Luke doručkovati u Sarajevu deset u pola sa lukom, navratiti u Travniku kod Harija usput i večerati banjalučke ćevape.
A od originalnih bosanskih jela, cicvara sa domaćim pršutom i uštipcima je moj favorit. I nakon dobrog jela, hurmašica i kafa.

Rope

pre 5 godina

Nigdje na listi ono što obavezno niste smjeli da propustite a to su travnički ćevapi. Mada postoje sarajevski, banjalučki, tuzlanski, novopazarski, itd, itd, ćevap je ćevap, vrlo jednostavan recept (koji je vijekovima znan u Bosni, nasoljena smjesa odredjenih dijelova junećeg i ovčijeg mesa i ništa više, upućeni znaju o čemu pričam. Serviraju se uz isjeckan luk i doda biber po želji... i naravno u dobro polivenoj lepinji i apsolutno ništa više!
Ćevape danas prave na različite načine, od teletine, svinjetine... dodaju soju, prezle itd, i ko zna šta se sve dodaje kao prilog, i još to čudo zovu "ćevapi"! Ukoliko prolazite kroz Bosnu i Travnik, obavezno navratite kod Harija, probajte šta su pravi i najbolji ćevapi u ex-Ju!

Јабучило

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.
(Max, 27. april 2020 10:49)

Есма је пре рата у Приједору правила најбоље ћевапе у лепињи које сам икада јео. Исти принцип. Када натопи лепињу, ћевапи малтене буду вишак :)

Salle

pre 5 godina

Pita sa mesom. Burek je samo sa sirom.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (je l citate vi ceo tekst, 27. april 2020 10:25)
Hm, ja bih rekao da je Sirnica -burek sa sirom. A ostali su burek sa mesom, zeljem itd...

BB

pre 5 godina

Ko normalan moze da odabere Sarajevski umesto Banjaluckog cevapa?????
(Straight Outta München, 27. april 2020 10:20)

Svako ko je bas normalan. Zato sto stomak ne zna za politiku i nacionalizam.

Rope

pre 5 godina

@Najbolje bosansko jelo je burek sa sirom...tri, četiri, sad...
(Ekspo, 27. april 2020 10:37)
Ne postoji bosanska kuhunja, sve je to nama ostalo od Turaka. U Bosni nema "burek sa sirom". Burek je burek, tj. pita s mesom, dok je ona sa sirom... sirnica. Ukoliko tražiš burek sa sirom odmah će znati da nisi iz Bosne!
U Srbiji s nacionalnom kuhunjom je slična stvar, il' je turskog il' madjarskog porijekla. Jedino srpsko autohtono jelo je cicvara!

Andrej

pre 5 godina

Maxe
Slazem se za Tuzlanski cevap, al iskreno ni ja ga se ne setih. U toj regiji sam rodjen i rastao, i nigde tako socne cevape posle ne probah. Lepinja je nenadmasna!

danger

pre 5 godina

Najbolje bosansko jelo je burek sa sirom...tri, četiri, sad...
(Ekspo, 27. april 2020 10:37

Kakvo neznanje! Ne postoji burek sa sirom! Burek je uvek sa mesom, a pita sa sirom je sirnica.
Cudi me i toliki broj pluseva za potpuno promasen komentar.

Bosanac50%Hercegovac100%

pre 5 godina

Od svih jela rekao bih da je Bosanski Lonac najoriginalnije jelo iz BiH.
Zorno prikazuje kulturu, nacin zivota, nacin razmisljanja, stanje duha, rasijanost svijesti...

Aussie

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.
(Max, 27. april 2020 10:49)

Bravo! Tako se prave cevapi i u Doboju gdje zivim. Daleko su bolji i ukusniji nego sarajevski, zenicki, travnicki itd. kod kojih je lepinja suva.

Rope

pre 5 godina

@Evo od covjeka koji je sve obišao u Bosni, zivio u BL 15 godina. Sve sam gradove obišao i najbolji po meni je u Travniku. I to za klasu jači. Ja ne znam sta ljudi stavljaju unutra, ali ono je magija.
(Igor, 27. april 2020 11:44)
Upravo tako! Ko nije jeo travničke ćevape nije jeo one prave. Kod Harija u Travniku.

Milojko

pre 5 godina

Ja glasao za prebranac, comlek i
bosanski lonac. Volim da kuvam i
to i radim kad god imam vremena
samo moram i da radim da bi
zaradio novac za sve pa i za
hranu. Nego ako mislite da
"terate" anketu po svim ex republikama
moze li moj izbor (a bice sve na
kasiku) da mi se posalje na mail
kao osnova za brakorazvodnu
parnicu.

bulls23

pre 5 godina

@dg
rec burek u Srbiji i kod vas jednostavno ima drugacije znacenje. Niti je jelo burek izmisljeno u srb ni u bos pa da bi neko polagao pravo da je njegova starija. Jelo burek u Srbiji se odnosi vise na kore i nacin primere ( npr masnoca), dok se kod vas odnosi na sastav ( meso ). i to je otprilike to

Melita Sandić

pre 5 godina

Pita sa mesom. Burek je samo sa sirom.
(je l citate vi ceo tekst, 27. april 2020 10:25

Burek je s samo sa mesom, sa sirom oni kažu sirnica. Inače najbolji majstori za burek su Goranci, zato je najbolji burek bio na Kosovu. Mada, i u Skoplju se jeo dobar burek. Najbolji roštilj je na bio Kosovu, pogotovu onaj iz kafana sa periferiji Prištine, naravno srpsne kafane. Pita sa zeljem iz šporeta na drva ili ispod sača, filija ispod sača i domaće kiselo mleko... Al nema toga više... Nema više ni tog dvorišta, nema gde da se raspali ćumur.

Mr Someone

pre 5 godina

Lagani roštilj miks:
- ćevapi teleći,
- sudžukice,
- piletina bijelo i odkošteni bataci - pajcovano/začinjeno,
- svinjetina odrezak - but/ledja - začinjeno,
- somun/lepinja - natopljeno mašala,
- prilog dižonski senf / tartar sos / garlic sos /,
- banjalučki popovski trapist,
- zelena salata/mladi krastavci,
- 'ladno pivo - češko.

Nije zdravo,
al' je bogovski.
(gost, 27. april 2020 10:29) Odnos meso/povrce u tom tvom “bogovskom” miksu je porazavajuci.

Song from a secret garden

pre 5 godina

Meni je najbolja pita, prava bosanska sto moja baba pravi i razvlaci. Ta se ne moze porediti ni sa kakvim burekom na svijetu. Banjalucki cevapi su vrhunski.

Vule brat

pre 5 godina

Mostarski ćevapi, janjetina sa Jablanice, Kraiška Maslenica, i naravno burek sa sirom bilo gde opusteno da ga trazite u Bosni.

diplinž

pre 5 godina

ja je nisam jeo, ali stariji se kunu u kvrgušu kod Babe, u Kozarcu nadomak Prijedora. piletina isječena na komade, zalivena tijestom, pa sve to pečeno u rerni.

Limburg mesec

pre 5 godina

@Mark
Sarajevski cevap je,po anketi svetskih medija,pre 5-6 godina,uvrsten u 10.najukusnijih ulicnih jela na svetu!a niski rostilj?

Mark

pre 5 godina

bio u saraj sluzbeno puno puta...cevap, pa ocekivao sam vise, precenjen...rekao bi marketing, ok je ali daleko od tih bajki koje pricaju. Ni prici npr rostilju u Nishu

Cola

pre 5 godina

To je sve Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)....Tako da iako su nas u ropstvu drzali i unazadili za nekoliko vekova bar nesto korisno od njih je ostalo na ovim prostorima...Svim pripadnicima Muhamedanske veroispovesti sretan Bajram...Srbin...

danger

pre 5 godina

Najbolje bosansko jelo je burek sa sirom...tri, četiri, sad...
(Ekspo, 27. april 2020 10:37

Kakvo neznanje! Ne postoji burek sa sirom! Burek je uvek sa mesom, a pita sa sirom je sirnica.
Cudi me i toliki broj pluseva za potpuno promasen komentar.

Max

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.

Rope

pre 5 godina

@Najbolje bosansko jelo je burek sa sirom...tri, četiri, sad...
(Ekspo, 27. april 2020 10:37)
Ne postoji bosanska kuhunja, sve je to nama ostalo od Turaka. U Bosni nema "burek sa sirom". Burek je burek, tj. pita s mesom, dok je ona sa sirom... sirnica. Ukoliko tražiš burek sa sirom odmah će znati da nisi iz Bosne!
U Srbiji s nacionalnom kuhunjom je slična stvar, il' je turskog il' madjarskog porijekla. Jedino srpsko autohtono jelo je cicvara!

Arch Enemy

pre 5 godina

Jeo sam sarajevske ćevape, nekako mi imaju neugodan miris, možda zbog njihovog loja kojeg stavljaju ili ne znam čega za razliku od Banjalučkog koji mi je onako u pločicama i što se tiče ukusa i mirisa i svega ostalog čista 10!

gost

pre 5 godina

Lagani roštilj miks:
- ćevapi teleći,
- sudžukice,
- piletina bijelo i odkošteni bataci - pajcovano/začinjeno,
- svinjetina odrezak - but/ledja - začinjeno,
- somun/lepinja - natopljeno mašala,
- prilog dižonski senf / tartar sos / garlic sos /,
- banjalučki popovski trapist,
- zelena salata/mladi krastavci,
- 'ladno pivo - češko.

Nije zdravo,
al' je bogovski.

Dragi

pre 5 godina

"Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)."

Kao prvo, kakva autohtona turska kuhinja kad su Turci nomadski narod iz Centralne Azije koji je gastronomski bio prosvecen koliko i Eskimi. Sve sto ti jedes a zoves turskom kuhinjom je persijskom i arapskog porekla. Apsolutno nista to nisu Turci smislili.

Kao drugo, turska kuhinja nije ni blizu jedne od najboljih, da vredi jeli bi je sirom sveta jer usta su ta koja odlucuju. Ne stavljaj tursku kuhunju u istu recenicu sa italijanskom i francuskom. Kolaci kod Turaka se svode na jedno, sve sto napravis zalijes secernim sirupom.Ako je to vrhunac gastronomije, daj da pocepam ovaj papir na kojoj pise diplomirani gastronom.

coach

pre 5 godina

Hercegovacki prsut, corba od rastana i suvog mesa, sir iz mjesine( mjeha)... banjalucki cevapi, sarajevski cevapi. Tacno redosledom od najboljeg...

Mr Someone

pre 5 godina

Lagani roštilj miks:
- ćevapi teleći,
- sudžukice,
- piletina bijelo i odkošteni bataci - pajcovano/začinjeno,
- svinjetina odrezak - but/ledja - začinjeno,
- somun/lepinja - natopljeno mašala,
- prilog dižonski senf / tartar sos / garlic sos /,
- banjalučki popovski trapist,
- zelena salata/mladi krastavci,
- 'ladno pivo - češko.

Nije zdravo,
al' je bogovski.
(gost, 27. april 2020 10:29) Odnos meso/povrce u tom tvom “bogovskom” miksu je porazavajuci.

dux

pre 5 godina

Pazarski ćevapi su bolji i od sarajevskih i od banjalučkih, tako da je Burek sa velikim B najbolji bosanski specijalitet.
(Nisam čiko ja!, 27. april 2020 10:19

Prvi burek na balkanu je u Nišu napravio neki turčin 1500 i neke( koga ne mrzi može da progugla), prema tome, nije mi jasno ko je dao pravo bosancima da određuju šta je burek a šta nije. Ja poštujem niška pravila, sve je to burek sa različitim nadevima. A i realno, kao neko ko je burek isprobavao po celom Balkanu, odgovorno tvrdim,da je niški van konkurencije.

Mark

pre 5 godina

bio u saraj sluzbeno puno puta...cevap, pa ocekivao sam vise, precenjen...rekao bi marketing, ok je ali daleko od tih bajki koje pricaju. Ni prici npr rostilju u Nishu

Riktaš

pre 5 godina

Balkanska kuhinja je 90% mix Turske i Mađarske kuhinje (ćevapi, pite svih vrsta, ćufte(kofte), kolači (kadaif, baklave), sataraš, paprikaš, gulaš) BiH, Srb, Hr imaju sva ova jela u različitim varijacijama i svi ih svojataju, i neka jela iz Italije koja se jedu po Dalmaciji i CG obali.
Što se tiče ćevapa, imam svog mesara na Vratniku (Stari Grad, Sarajevo) i odgovorno tvrdim da su najbolji na svijetu kad ih ja spremim na roštilju, također, Banjalučki ćevapi (ćevabdžinica Kastel u Sa) su fantastični

Rope

pre 5 godina

@Evo od covjeka koji je sve obišao u Bosni, zivio u BL 15 godina. Sve sam gradove obišao i najbolji po meni je u Travniku. I to za klasu jači. Ja ne znam sta ljudi stavljaju unutra, ali ono je magija.
(Igor, 27. april 2020 11:44)
Upravo tako! Ko nije jeo travničke ćevape nije jeo one prave. Kod Harija u Travniku.

Rope

pre 5 godina

Nigdje na listi ono što obavezno niste smjeli da propustite a to su travnički ćevapi. Mada postoje sarajevski, banjalučki, tuzlanski, novopazarski, itd, itd, ćevap je ćevap, vrlo jednostavan recept (koji je vijekovima znan u Bosni, nasoljena smjesa odredjenih dijelova junećeg i ovčijeg mesa i ništa više, upućeni znaju o čemu pričam. Serviraju se uz isjeckan luk i doda biber po želji... i naravno u dobro polivenoj lepinji i apsolutno ništa više!
Ćevape danas prave na različite načine, od teletine, svinjetine... dodaju soju, prezle itd, i ko zna šta se sve dodaje kao prilog, i još to čudo zovu "ćevapi"! Ukoliko prolazite kroz Bosnu i Travnik, obavezno navratite kod Harija, probajte šta su pravi i najbolji ćevapi u ex-Ju!

Melita Sandić

pre 5 godina

Pita sa mesom. Burek je samo sa sirom.
(je l citate vi ceo tekst, 27. april 2020 10:25

Burek je s samo sa mesom, sa sirom oni kažu sirnica. Inače najbolji majstori za burek su Goranci, zato je najbolji burek bio na Kosovu. Mada, i u Skoplju se jeo dobar burek. Najbolji roštilj je na bio Kosovu, pogotovu onaj iz kafana sa periferiji Prištine, naravno srpsne kafane. Pita sa zeljem iz šporeta na drva ili ispod sača, filija ispod sača i domaće kiselo mleko... Al nema toga više... Nema više ni tog dvorišta, nema gde da se raspali ćumur.

Aussie

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.
(Max, 27. april 2020 10:49)

Bravo! Tako se prave cevapi i u Doboju gdje zivim. Daleko su bolji i ukusniji nego sarajevski, zenicki, travnicki itd. kod kojih je lepinja suva.

Limburg mesec

pre 5 godina

@Mark
Sarajevski cevap je,po anketi svetskih medija,pre 5-6 godina,uvrsten u 10.najukusnijih ulicnih jela na svetu!a niski rostilj?

aaa

pre 5 godina

To je sve Turska autohtona kuhinja koja je po mom misljenju spada ako ne najbolju onda u jednu od najboljih svetskih kuhinja(Italijani i Francuzi ok,al naspram Turaka su samo sminka i prodavanje magle)....Tako da iako su nas u ropstvu drzali i unazadili za nekoliko vekova bar nesto korisno od njih je ostalo na ovim prostorima...Svim pripadnicima Muhamedanske veroispovesti sretan Bajram...Srbin...
(Cola, 27. april 2020 10:25) Apsolutno se slažem da imaju izuzetnu kuhinju, samo što nikako nije autohtona, kao ni jedna druga. Jednostavno Turci tj. Osmanlije su veliku većinu jela preuzeli od naroda, država, carstva( Vizantija, Asirija, Persija Arabija) , koje su porobili.

Igor

pre 5 godina

Evo od covjeka koji je sve obišao u Bosni, zivio u BL 15 godina. Sve sam gradove obišao i najbolji po meni je u Travniku. I to za klasu jači. Ja ne znam sta ljudi stavljaju unutra, ali ono je magija.

Salle

pre 5 godina

Pita sa mesom. Burek je samo sa sirom.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (je l citate vi ceo tekst, 27. april 2020 10:25)
Hm, ja bih rekao da je Sirnica -burek sa sirom. A ostali su burek sa mesom, zeljem itd...

Јабучило

pre 5 godina

Сам избор понуђеног је превише сужен. На пример, недостаје паче, како се назива сјајан мезетлук од изнутрица, недостаје соган долма (лук пуњен надевом за сарму и запечен у рерни), недостаје пита зељаница, недостаје квргуша (мекше тесто у високом плеху на које се набаца распарчано пиле и павлака или кајмак, па се пече у рерни) недостају урмашице... Запањујуће је да досад ни у једној кухињи нису поменуте сармице од јагњеће марамице, врстан специјалитет.

Vule brat

pre 5 godina

Mostarski ćevapi, janjetina sa Jablanice, Kraiška Maslenica, i naravno burek sa sirom bilo gde opusteno da ga trazite u Bosni.

BB

pre 5 godina

Ko normalan moze da odabere Sarajevski umesto Banjaluckog cevapa?????
(Straight Outta München, 27. april 2020 10:20)

Svako ko je bas normalan. Zato sto stomak ne zna za politiku i nacionalizam.

Andrej

pre 5 godina

Maxe
Slazem se za Tuzlanski cevap, al iskreno ni ja ga se ne setih. U toj regiji sam rodjen i rastao, i nigde tako socne cevape posle ne probah. Lepinja je nenadmasna!

Dragi

pre 5 godina

Burek sa mesom/sirom.

Cevapi su ok ali nista spektakularno. Ajmo sad komentari u vezi toga sta je burek a sta pita, najjaci trigger za BiH raju.

Јабучило

pre 5 godina

Tuzlanski cevap sa lepinjom natopljenom govedjim bujonom, tj "polivom" je nepravedno zapostavljen na ovim listama, a apsolutno dominira nad svim ostalim. Ko je probao, zna o cemu govorim.
(Max, 27. april 2020 10:49)

Есма је пре рата у Приједору правила најбоље ћевапе у лепињи које сам икада јео. Исти принцип. Када натопи лепињу, ћевапи малтене буду вишак :)

Milojko

pre 5 godina

Ja glasao za prebranac, comlek i
bosanski lonac. Volim da kuvam i
to i radim kad god imam vremena
samo moram i da radim da bi
zaradio novac za sve pa i za
hranu. Nego ako mislite da
"terate" anketu po svim ex republikama
moze li moj izbor (a bice sve na
kasiku) da mi se posalje na mail
kao osnova za brakorazvodnu
parnicu.

bulls23

pre 5 godina

@dg
rec burek u Srbiji i kod vas jednostavno ima drugacije znacenje. Niti je jelo burek izmisljeno u srb ni u bos pa da bi neko polagao pravo da je njegova starija. Jelo burek u Srbiji se odnosi vise na kore i nacin primere ( npr masnoca), dok se kod vas odnosi na sastav ( meso ). i to je otprilike to

BL

pre 5 godina

Nema puno smisla raspravljati koji je bolji, banjalučki, travnički ili sarajevski ćevap, svaki ima svoju čar ne samo u okusu i izgledu, nego i u ambijentu ćevapdžinica i okoline. Pravi ljubitelj ćevapa će na putu od Sarajeva do Banja Luke doručkovati u Sarajevu deset u pola sa lukom, navratiti u Travniku kod Harija usput i večerati banjalučke ćevape.
A od originalnih bosanskih jela, cicvara sa domaćim pršutom i uštipcima je moj favorit. I nakon dobrog jela, hurmašica i kafa.

Song from a secret garden

pre 5 godina

Meni je najbolja pita, prava bosanska sto moja baba pravi i razvlaci. Ta se ne moze porediti ni sa kakvim burekom na svijetu. Banjalucki cevapi su vrhunski.

Bosanac50%Hercegovac100%

pre 5 godina

Od svih jela rekao bih da je Bosanski Lonac najoriginalnije jelo iz BiH.
Zorno prikazuje kulturu, nacin zivota, nacin razmisljanja, stanje duha, rasijanost svijesti...

diplinž

pre 5 godina

ja je nisam jeo, ali stariji se kunu u kvrgušu kod Babe, u Kozarcu nadomak Prijedora. piletina isječena na komade, zalivena tijestom, pa sve to pečeno u rerni.