21.10.2025.
16:55
Patrijarh Porfirije u petak u Novom Pazaru
Vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfirije posetiće Novi Pazar krajem ove sedmice, gde će prisustvovati obeležavanju 850 godina od rođenja Svetog Save.
Povodom ovog značajnog jubileja, svečanosti će biti organizovane u Novom Pazaru i Deževi.
Sveštenik Ivan Jeremić, paroh deževski, izjavio je za Free media da je od velikog značaja što se jubilej obeležava upravo u rodnom mestu Svetog Save.
"To je izuzetno važan jubilej za vernike. Sama činjenica da je prošlo 850 godina od rođenja našeg najvećeg arhipastira Svetog Save govori dovoljno. Posebno je važno što se jubilej obeležava u njegovom rodnom mestu, pogotovo što se tako pogodilo i što je, Božijom voljom, baš ove godine završen novi hram u njegovu čast", rekao je Jeremić.
On je pozvao vernike da u što većem broju dođu u petak i dočekaju patrijarha Porfirija i mitropolita Teodosija.
U gradskoj crkvi Svetog Nikole, u petak, 24. oktobra, od 17 sati biće služena doksologija – slavoslovlje u čast Njegove svetosti patrijarha Porfirija, dok je svečana akademija u Kulturnom centru zakazana za 18 sati.
Centralna svečanost planirana je za subotu, 25. oktobra, u Deževi, gde će od 8.30 sati biti obavljeno osvećenje novoizgrađenog hrama Svetog Save i služena liturgija.
"Sa radošću pozivamo verni narod da u što većem broju dođe i da ovaj značajan jubilej – 850 godina od rođenja Svetog Save, kao i osvećenje hrama u njegovom rodnom mestu – obeležimo na dostojanstven način. Vernicima poručujem da uvek imaju na umu ono što nas je Sveti Sava učio: molitvu, dobra dela i život po Božijim zapovestima, jer je to jedini pravi put koji vodi u život večni", poručio je paroh deževski.
Podsetio je da je kamen temeljac za hram Svetog Save postavljen u oktobru 2012. godine, a da će hram od subote biti u punoj bogoslužbenoj upotrebi.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar