Kosturnica u Niškoj tvrđavi o kojoj se malo zna VIDEO
Spomen kosturnica koja se nalazi u rovu Niške tvrđave predstavlja spomen obeležje za više od 4.000 poginulih Srba u Topličkom ustanku iz cele jugositočne Srbije od strane Bugara.
Izvor: Niške vesti/Đorđe Bojanić
Ilustracija/Foto: Marko Duca/Shutterstock
Toplički ustanak Srbi su podigli u selu Mačkovac kod Kuršumlije 1917. godine protiv bugarskog okupatora za vreme Prvog svetskog rata. To je bio jedini ustanak u nekoj okupiranoj državi tokom Velikog rata. Ustanak je trajao od 26. februara do 25. marta 1917. godine a stradalo je oko 20 000 Srba (najviše civilnih žrtava, oko 16000, žena, staraca i dece).
Na mestu gde je podignut spomenik posle Velikog rata ubijane su žene, starci i deca streljani od strane bugarskih okupatora. Upravo na mestu streljanja srpskih civila nakon Velikog rata 1927. godina (deceniju posle Topličkog ustanka 1917. godine) podignuta je spomen kosturnica.
Zanimljivo je i to da je tokom Drugog svetskog rata ponovo izvršeno varvarstvo bugarskih vojnika koji su uništili spomen ploče, a kosturnicu polomili i kosti razbacali. Kosti su posle rata sakupljene u sanduk u organizaciji Niškog Narodnog muzeja u Nišu je 1951. godine i vraćene u kosturnicu, te godine je i obnovljeno spomen obeležje.
Stari natpis na ploči koja je postavljena na kosturnici je glasio: "Ovde leže neznane i nevine žrtve bugarskog varvarstva".
Kosturnica je poznata malom broju ljudi. Nalazila se u veoma lošem stanju (išarana grafitima).
"U lošem stanju su i barutane (koje su otvorene i zapuštene) a mogu turistički da se lepo iskoriste. Potrebno je i više klupica za odmor, letnjikovca, turističkih video bimova ispred svake info table (a i info table su u lošem stanju)”, primećuje istoričar Đorđe Bojanić.
Bilo bi dobro da se urede sve kapije u tvrđavi: pored ,,Beogradske kapije” koja je konačno uređena i pristupačna, da se uredi i ,,Stambol kapija" na kojoj se i ulazi u tvrđavu, postoje i ,,Vodene kapije" , vidljivi su ostaci ,,Vidin kapije" ,kao i ,,Jagodinske kapije, dobro bi bilo da i one zasijaju.
"Dobro bi bilo da tvrđavu krase bar par većih istorijskih sponenika i bisti (kralj Milan Obrenović, Vojvoda Kosta Vojinović, vođa Topličkog ustanka…), i to bi dodatno privuklo turiste i ekskurzije”, dodaje Bojanić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Stečajni upravnik kompanije Polis gradnja doo Beograd u stečaju oglasio je prodaju stečajnog dužnika kao pravnog lica, putem javnog prikupljanja ponuda, u okviru prve prodaje.
Jedna osoba lakše je povređena večeras u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila večeras na auto-putu u smeru ka Beogradu kod “Laste” i prevezena u Urgentni centar.
Kako ima sve više automobila, tako ima i sve manje parking mesta. Čačak je jedan od gradova u kom je problem sa nedovoljnim brojem parking mesta jako izražen.
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove oglasio je rani javni uvid za potrebe izrade Izmena i dopuna Plana detaljne regulacije dela područja istočno od Spoljne magistralne tangente (SMT-A), na teritoriji gradskih opština Zvezdara i Palilula.
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove oglasio je rani javni uvid za potrebe izrade Izmena i dopuna Plana detaljne regulacije dela područja istočno od Spoljne magistralne tangente (SMT-A), na teritoriji gradskih opština Zvezdara i Palilula.
Zbog povećanih potreba nakon prazničnih dana, Zavod za transfuziju krvi Vojvodine poziva građane da daju krv i na taj način doprinesu očuvanju zdravlja i života sugrađana.
Tim specijalnog tužioca Čo Eun-suk-a zatražio je danas smrtnu kaznu za bivšeg predsednika Južne Koreje Jun Suk Jeola zbog neuspelog uvođenja ratnog stanja.
Grenland nije na prodaju, a ako bi teritorija morala da bira, izabrala Dansku umesto SAD, rekao je premijer Grenlanda Jans-Frederik Nilsen na zajedničkoj konferenciji sa danskom premijerkom Mete Frederiksen, pred sutrašnji sastanak u Vašingtonu.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči osudio je jučerašnju odluku Evropskog parlamenta da zabrani ulazak iranskih diplomata u svoje prostorije i kritikovao je Nemačku zbog njenih najnovijih izjava o protestima.
Ulaznice za Pesmu Evrovizije 2026. rasprodate su u rekordnom roku, što ističe izuzetnu popularnost takmičenja i kontinuiranu moć da okupi publiku širom sveta.
Nikolina Pišek hrvatska televizijska voditeljka, odlučila je da proda svoju modernu vilu sa bazenom u zagrebačkom naselju Šestine. Nekretnina se trenutno prodaje po ceni od 1,9 miliona evra.
Dve žene iznele su teške optužbe protiv španske muzičke zvezde Hulija Iglesijasa, tvrdeći da su bile izložene navodnom seksualnom zlostavljanju u periodu kada su radile i boravile u njegovim vilama na Karibima, prenose mediji.
The President of Serbia, Aleksandar Vučić, speaking to the citizens of Serbia from Abu Dhabi, where he attended the official opening of ‘Sustainability Week 2026,’ said that an excellent year lies ahead for Serbia in economic terms.
German Chancellor Friedrich Merz stated that the Iranian government is in ruins, claiming that the Tehran regime can no longer survive without violence.
Sjedinjene Američke Države upozorile su britanske vlasti nakon što je regulator Ofcom pokrenuo istragu protiv društvene mreže X, u vlasništvu Ilona Maska, zbog AI alata Grok.
Četbot za veštačku inteligenciju Grok, u vlasništvu Ilona Maska, pridružiće se Google-ovom generativnom sistemu veštačke inteligencije unutar mreže Pentagona.
Komentari 2
Pogledaj komentare