Društvo 3

08.11.2025.

8:12

Izabrane firme za izradu plana sektora C obilaznice oko Beograda

JP Putevi Srbije dodelili su Saobraćajnom institutu CIP d.o.o. Beograd i Institutu za arhitekturu i urbanizam Srbije Beograd ugovor za izradu Prostornog plana područja posebne namene deonice C obilaznice oko Beograda od Bubanj potoka do Pančeva.

Izvor: eKapija/I.Ž.

Izabrane firme za izradu plana sektora C obilaznice oko Beograda
NA.MAT / Shutterstock.com

Podeli:

Ugovor, vredan skoro 40 miliona dinara (bez PDV-a) dodeljen je 1. novembra, piše eKapija.

Deonica obilaznice je deo međunarodne autoputske rute 4 (SEETO) i pripada državnom putu I A reda (autoput A9), Bubanj potok-Pančevo-državna granica sa Rumunijom. Planski dokument obuhvatiće drumske saobraćajnice u dužini od oko 31 km i železničke saobraćajnice u dužini od oko 29 km.

Trasa prolazi kroz delove teritorije opština Voždovac, Grocka, Rakovica i Palilula, kao i grada Pančeva, uključujući katastarske opštine Beli Potok, Zuce, Leštane, Kaluđerica, Boleč, Ritopek, Vinča, Resnik, Krnjača, Jabuka, Pančevo, Vojlovica, Starčevo i Ivanovo.

Na beogradskoj strani obilaznica je dugačka oko 8 km, a na pančevačkoj oko 22 km. Dužina mosta preko Dunava sa prilaznim konstrukcijama iznosi oko 1.320 metara.

Početni deo trase prolazi kroz brdski teren, pa su planirana dva tunela – Bubanj potok i Leštane – kao i četiri velike raskrsnice. Obilaznica je projektovana kao put bez naplate.

Osim autoputa, planirana je i obilazna železnička pruga koja će povezati postrojenja Beogradskog železničkog čvora i centralne Srbije sa prugama Pančevo-Vršac i Pančevo-Zrenjanin, omogućavajući da teretni saobraćaj i transport opasnih materija budu preusmereni iz centralnih zona Beograda i Pančeva.

Podsetimo, u avgustu je Ministarstvo zaštite životne sredine donelo rešenje kojim se daje saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje prve deonice autoputa E-70, obilaznica oko Beograda i Pančeva - sektor C i nova obilazna pruga Beli Potok-Vinča-Pančevo sa drumsko-železničkim mostom preko Dunava kod Vinče.

Inače, deo obilaznice oko Beograda od Straževice do Bubanj Potoka otvoren je za saobraćaj krajem juna 2023. godine.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: