03.02.2025.
18:07
Zatvorena jedna od najstarijih beogradskih kafana
Kultnoj beogradskoj kafani "Lipov lad", na uglu Gvozdićeve ulice i Bulevara kralja Aleksandra na Zvezdari, odzvonilo je, ne prima više goste.

Odluku je doneo direktor firme koja je bila vlasnik ovog ugostiteljskog objekta, prenose "Novosti".
To je bila jedna od malobrojnih beogradskih kafana koja je preživela modernizaciju do januara ove godine, ali je u odluci okačenoj na njenim vratima navedeno da se "prekida obavljanje ugostiteljske delatnosti".
U javno dostupnim dokumentima navodi se da je 9. januara doneto rešenje prema kojem se menja vlasništvo zemljišta na kojem se nalazi čuveni restoran.
Kafana poznata mnogobrojnim Beograđanima otvorena je 1928. godine. Pod istim imenom "Lipov lad" nalazila na istom mestu skoro jedan vek. Dograđena je 1972. godine. Po njoj su ceo kvart i mesna zajednica dobili naziv.
Ova kafana je ovekovečena u filmu "Ko to tamo peva" i pesmi "Stari Lipov lad" ansambla "Svilen konac". U periodu SFRJ važila je za jednu od beogradskih "partijskih kafana", omiljeno sastajalište lokalnih političara. Takođe, u filmu "Ko to tamo peva", Dragan Nikolić žali se Nedi Arnerić u autobusu da će zakasniti na audiciju za pevača u "Lipovom ladu", koji je "najbolji restoran u Beogradu".
Tokom poslednjih godina, trend zatvaranja poznatih beogradskih kafana iz raznih razloga je nastavljen. U toj grupi je i kafana "Poslednja šansa" na Tašmajdanu. Ušla je u istoriju grada još šezdesetih godina, kada je nosila naziv "Taš kafe". Šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka samo je ova kafana radila neprekidno, tokom cele noći, pa je naziv "Poslednja šansa" bio potpuno u skladu sa namenom restorana.
"Šansa" je bila restoran u kji su bake, deke, očevi i majke vodili unuke i decu na šampitu i limunadu nakon igranja u Tašmajdanskom parku. Gosti su bili i učenici obližnje Pete beogradske gimnazije i studenti više fakulteta.
Jedno od obeležja starog Beograda bila je kafana "Kičevo". Istina, nije to bilo elitno mesto, već svratište najrazličitijih ljudi.
Kafana se nalazila tačno na mestu na kojem su sada temelji Brankovog mosta, uz desnu obalu Save. Na tom mestu je bilo pristanište i najčešći gosti su bili putnici namernici, mornari, kao i vlasnici zaprega kojima su prevlačili robu koja je stizala u glavni grad.
Slično kao i "Kičevo" prošla je i kafana "Bosfor". Obe kafane pale su kao žrtve modernizacije. Kafana "Zeleni venac" bila je jedna od najpoznatijih. Nalazila se na uglu Jug Bogdanove i Kraljice Natalije, na mestu gde je danas svetski gigant brze hrane "Mekdonalds". Nema ni nje više.
Od pisaca do glumaca i pevača
Mnogobrojni srpski pisci su bili čuveni boemi i radi gosti poznatih kafana. Neka dela su tu i nastala, a svakako su nastale zanimljive anegdote, koje se i danas prepričavaju. Đura Jakšić je često posećivao kafanu "Tri šešira". Jovan Jovanović Zmaj, Milovan Glišić, Stevan Sremac i Milutin Uskoković takođe su često navraćali u "Tri šešira". Priča se da je čest gost bio i Radoje Domanović. U kafani "Tri šešira" voleo je da pije rakiju i naš veliki pisac Bora Stanković.
Takođe, mnogobrojni pevači, među kojima i Toma Zdravković, Cune Gojković, Tozovac i mnogi drugi, proslavili su pojedine beogradske kafane, jer su godinama nastupali u njima.
Ostaće zapisano da su tri kultne kafane u centru Beograda duhovito nazvane "Bermudski trougao". "Pod lipom", "Šumatovac" i "Grmeč". Jedna je zatvorena, a druge dve su izmenile imidž, ali i sastav gostiju.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar